Články » Den pro dětskou knihu

Den pro dětskou knihu

Z pohádky do pohádky

To bylo téma již 11. ročníku Dne pro dětskou knihu, který podporuje vztah dětí ke čtení. Letošní ročník zahájilo několik dětských skupin: pěvecký sbor Otakárci při ZŠ a MŠ Kpt. O. Jaroše, ZŠ Školní a MŠ Šafaříkova. Do programu se také zapojili studenti OA a SOŠ gen F. Fajtla a řada dobrovolníků.

Pohádkové bytosti

V prostorách knihovny se nacházelo několik stanovišť, kde se děti mohly setkat s Červenou karkulkou, vodníkem Čepečkem, Křemílkem a Vochomůrkou, čarodějnicí z perníkové chaloupky, ale i s celou královskou rodinou. Děti plnily úkoly a za správně splněné na ně čekaly u pohádkové babičky drobné odměny od společnosti Czech News Center a.s. Kdo neměl chuť do soutěžení, mohl si nechat namalovat obrázek na obličej, vytvořit si vlastní dřevěné zvířátko, poslechnout pohádku nebo si vyrobit vlastní originální placku (Dvacka a je placka), také si opéct vuřt na dvorku s čerticí Belzebou.

Velké vědomostní zápolení

Při Dni pro dětskou knihu se již tradičně konalo finále Velkého vědomostního zápolení. Jedná se o přátelské klání mezi žáky základních škol, kteří si ověřovali znalosti z literatury a lounského regionu. Pro letošní ročník vybraly knihovnice zajímavé autory a tituly, aby děti motivovaly ke čtení. Mezi ně patřily např.: Ztraceni v čase Petry Braunové, Eliáš a babička z vajíčka Ivy Procházkové, Zločin na Starém Městě pražském Daniely Krolupperové či Proč obrazy nepotřebují názvy Ondřeje Horáka. Soutěžící byli skvěle připraveni a předvedli ty nejlepší výkony.

Výsledky – kategorie 4. + 5. třída:

1.      ZŠ P. Holého – Kateřina Anglettová, František Salavec

2.      ZŠ Přemyslovců – Karolína Drápalová, Eliška Rejhová

3.      ZŠ J. A. Komenského – Jaroslav Ferzik, Sofie El Frem

4.      ZŠ P. Holého – Julie Valdová, Viktorie Šilhartová

5.      ZŠ Přemyslovců – Marek Daniel Herzog, Matěj Ulrich

Výsledky – kategorie 2. stupeň:

1.      ZŠ P. Holého – Aneta Ajksnerová, Natálie Janečková

2.      ZŠ P. Holého – Michaela Kučerová, Kateřina Valdová

3.      ZŠ J. A. Komenského – Julie Strážnická, Kateřina Kotorová

4.      ZŠ Školní – Eliška Vágnerová, Zuzana Fuchsová

5.      ZŠ Peruc – Karolína Psotová, Pavlína Pirnerová

Odměny pro finalisty věnovalo Knihcentrum.cz, nakladatelství HOST, Městská knihovna Louny a spolek Lounští Lounským. Odměna čekala i na pedagogy, kteří děti připravovali.

Dagmar Kučerová a Klára Čápová

Fotogalerie