Články

Pohádkové nocování v knihovně

Již po patnácté se v březnu v knihovnách, školách, klubech a dalších organizacích po celém světě chystají děti i dospělí připomenout si výročí narození dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. V letošním roce to bude už 210 let. Také Městská knihovna Louny se 20. března připojila k Noci s Andersenem. Pro všechny zájemce byl od 16:00 hodin připraven zajímavý program. V úvodu vystoupily s tancem, zpěvem a hudbou děti z MŠ ČSA a MŠ Šafaříkova. V zápětí se zástupy dětí vydaly plnit úkoly k pohádkovým postavám z příběhů Jana Drdy, jehož 100. výročí narození si letos připomeneme. Mohly zde potkat čarodějnici Černavu, princeznu Rozmarýnku, čerta Trepifajksla a mnoho dalších. Přidaly se k tanečku přes dvě pekla, zhlédly pohádku o Kašpárkovi v pekle a posilnily se opečenými vuřty. Ti, kteří ještě neměli průkaz do knihovny, jej mohli v tento den získat zcela zdarma. V 19:00 hodin vyrazil od knihovny lampionový průvod. V parku u řeky na všechny čekal Hans Christian Andersen a společně vypustili lampiony štěstí. Do knihovny se vrátili již jen ti, kteří byli za odměnu vybráni k pohádkovému nocování. Po krátkém povídání a čtení jim pan Andersen předal mapky, podle kterých hledali cestu k tajemné bytosti. Tou se stal rytíř Sokol z Mor, který je pozval k noční návštěvě svého domu - Oblastního muzea v Lounech. Dokonce je vzal i na prohlídku Žatecké brány. Po návratu do knihovny ještě děti soutěžily. Asi v 1:00 hodinu zmoženi připraveným programem všichni ulehli do spacích pytlů a vyslechli ukázku z knihy Ducháčkovic rodina aneb Strašidla mezi námi. Po snídani obdrželi pamětní listy a drobné dárky. Plni mnoha dojmů líčili své zážitky z akce rodičům.

Velké poděkování za podporu této aktivity patří manželům Suchanovým z Potravin Central, Vackovu pekařství, Oblastnímu muzeu Louny, Knihcentru. cz, taneční škole Fénix a Loutkovému divadlu Louny.

 

Jana Hrbková a Lada Rybáčková

Fotoglerie

Mapa míst připojených k Noci s Andersenem

 

Tiše, les vypráví, ilustrace dětských knih a komiks v komiksu

Co mají slova v názvu společného? Jsou to názvy výstav v Městské knihovně Louny.

Ta první, „Tiše, les vypráví“ je v lehárně oddělení pro děti a mládež a tvoří ji práce dětí na téma les. Byla slavnostně zahájena v pondělí 16. března a potrvá do listopadu. Je tvořena pestrými výkresy dětí základních, mateřských škol a družin, vytvořenými nejrůznějšími technikami. 

Druhá březnová výstava v galerii knihovny „Pohled do archivu DOX“ je vytvořena z velkých zvětšenin ilustrací dětských knih, vydaných většinou 60. a 70. letech minulého století. Knihovna některé tyto vzácné tituly schraňuje ve svém takzvaném „Zlatém fondu“, jako například Daisy Mrázková: Co by se stalo, kdyby …, Alena Vostrá: Laris Ridibundus, Eduard Petiška: Martínkovy pohádky.

Třetí výstavu připravujeme do prostor galerie na duben a ponese název Komiks nejen v komiksuPředstaví české umělce, profilující se po roce 1989 jednak jako komiksoví tvůrci, jednak jako autoři, kteří ve své volné tvorbě přirozeně pracují s prvky komiksovosti jako výrazovou zkratkou, příběhovou dynamikou a tematickou aktuálností. Budou v ní zastoupeni Jan Bažant, Pavel Čech, Jiří Grus, Lela Geislerová, Vendula Chalánková, Jaromír 99, Karel Jerie, Petr Korunka, Tomáš Kučerovský, Adolf Lachman, Lucie Lomová, Nikkarin, Tomáš Přidal, Toy_Box, Vhrsti.

Věra Pokorná

Fotogalerie - vernisáž výstavy Tiše, les vypráví

Setkání s odborníkem - I knihy mají svůj osud

 

 

Jak to všechno začalo? Hliněné destičky, papyrové svitky, voskové destičky, pergamen, papír. Jak vypadali předchůdci dnešních knih, na jaké se psalo materiály, kdo a jak dlouho je tvořil? O tom si s dětmi 11. 3. v Klub(ovně) Luna a 12. 3. v Městské knihovně Louny povídali Jan Mareš ze Státního okresního archivu Louny a Martin Vostřel z Oblastního muzea v Lounech. Malí posluchači také mohli zhlédnout snímky starých tisků i největší či nejmenší tištěné knihy na světě. Na závěr lektorům dokázali, že znají zásady správného zacházení s knihami. A proč si povídali právě o knihách? No přece proto, že březen je již tradičně věnován knížkám a čtenářům.

Příští besedy z cyklu Setkání s odborníkem proběhnou 9. 4. v Klub(ovně) Luna a16. 4. v Městské knihovně Louny. Paní Zdeňka Parýzková z Ekocentra Dymnivka při DDM Postoloprty si bude s dětmi povídat o včelách a včelaření.

Jana Hrbková

Fotogalerie

 

Dana Šianská četla dětem v knihovně

S prvním březnovým týdnem je již několik let spojována celostátní akce Týden čtení aneb Čtení sluší každému. Knihovny se během něj snaží ještě více podporovat čtenářství a vztah svých návštěvníků ke knihám. V pátek 6. března byla milým hostem dětského oddělení paní Dana Šianská, lounská autorka knih pro děti. Mladí návštěvníci zaujatě sledovali její vyprávění, jak se dostala k psaní knih, co ji inspiruje a kdo ji v jejím tvůrčím snažení podporuje. Ještě, ještě – tak ji žádali o přídavek čtení ukázek z jejích knih. Zakázané prázdniny lákaly zajímavým příběhem o klukovi Kryštofovi, který řeší problémy v rodině útěkem. Autorka pak děti nabádala, aby se nebály o svých problémech mluvit, nezůstávaly na ně samy a hlavně je neřešily útěkem. Těm, kteří mají radši příběhy laděné do pohádkova, je určena kniha Tonička a pirát Jedno oko o nejpřísnější učitelce na světě. Po malé diskuzi posluchači popřáli paní spisovatelce hodně sil a inspirace při přípravě její další knihy, která je zatím pro všechny překvapením.

Jana Hrbková

Fotogalerie

Za Honzou, Rozmarýnkou i parohatou princeznou do lounské knihovny

Pokud jste v pondělí 2. března procházeli kolem Městské knihovny Louny a zdálo se vám, že jste zahlédli čertice, pak vězte, že jste viděli správně. Knihovnice dětského oddělení si připravily zajímavý program Z pohádky do pohádky podporující dětské čtenářství. Na malé návštěvníky čekaly pohádkové příběhy z pera Jana Drdy, jehož 100. výročí narození si v letošním roce připomínáme. Čertice Belzeba a Trucajda jim četly zprávy z Pekelných novin, povídaly si s nimi o pohádkách, četly z nich a došlo i na hádanky. Prvňáčci ze ZŠ P. Holého zapojení do projektu Škola naruby pak čerticím ukazovali své čtenářské deníčky, v nichž hodnotí předčítání dospělých a malují k tomu obrázky. Všichni byli pochváleni a na rozloučenou každý dostal čertovskou abecedu. Možná se ptáte, proč tato akce proběhla právě teď? První březnový týden již po léta patří celostátní akci Týden čtení aneb Čtení sluší každému, která je součástí Března – měsíce čtenářů. Městská knihovna Louny se pravidelně k akci připojuje a podporuje tak vztah svých návštěvníků k četbě a knihám.

Jana Hrbková

Fotogalerie

Prázdniny na Luně

Jarní prázdniny utekly jako voda a dětem, které ve volných dnech navštěvovaly Klub(ovnu) Luna, utekly ještě rychleji. A co se dělo? Vyráběli jsme ponožkové maňásky, připravili nápaditou jarní výzdobu vstupního schodiště a chodili jsme na procházky. Ve  středu proběhl turnaj v ping-pongu  a "zimní olympiáda". Zkusili jsme si skoky na lyžích, slalom, stavění sněhuláka a úspěšně jsme zachránili čtyři oběti "pádu laviny". Na pravidelnou hodinu Přírodopisu jinak se dostavil kocour Mourin, miláček publika, a želva zelená. Obzvlášť Mourin nechtěl odejít. V pátek jsme si povídali o českých pohádkách, dokonce jsme zvládli i pohádkový kvíz. S prázdninami jsme se rozloučili Vařením s Lunou - pohádkově dobrou krupicovou kaší, kterou jsme si sami uvařili.

A co dál po prázdninách? Každé všední odpoledne máme na Luně otevřeno pro všechny děti a mládež. Tak přijďte a bavte se s námi ... třeba při čtvrtečních hodinách zumby.

Tým Klub(ovny) Luna

Děti cestovaly do Ameriky

Láska k rostlinám, cestování, objevování a dobrodružství – i tak bychom mohli představit slavného českého zahradníka, cestovatele a sběratele rostlin Benedikta Roezla. Tato zajímavá osobnost byla hlavním tématem besed pro děti, které proběhly 11. a 12. 2. v Klub(ovně) Luna a Městské knihovně Louny v rámci cyklu Setkání s odborníkem. Lektor Jaroslav Bárta zasvěcené vyprávěl životní příběh muže, jemuž přezdívali „Lovec orchidejí“. Děti vám tak nyní dokážou říci, že Beno nebo Beny, jak Roezlovi říkali rodiče, prožil dětství v nedalekém Pátku, cestoval plachetnicí do Ameriky a strávil tam mnoho let především objevováním a sbíráním rostlin a jejich semen. Na snímcích pak zhlédly různé druhy orchidejí, kaktusů a dalších rostlin, které díky němu známe a jež nesou jeho jméno. Jako hold jeho celoživotní práci mu byl postaven na Karlově náměstí v Praze pomník.

Pokud se chcete zúčastnit další zajímavé besedy - „I knihy mají své osudy“, tak přijďte 11. a 12. 3. V rámci Března – měsíce čtenářů budou s dětmi besedovat Jan Mareš ze Státního okresního archivu v Lounech a Martin Vostřel z Oblastního muzea v Lounech.

 

Jana Hrbková

Fotogalerie

Lucie Seifertová v Lounech

Víte, že být spisovatelem je prima práce? Můžete pracovat v posteli, kolem sebe máte hromadu knih z knihovny, čtete si v nich a pak v posteli i pracujete. Alespoň tak svou práci na přípravě nových knih dětem i dospělým přiblížila Lucie Seifertová. S touto známou českou spisovatelkou a ilustrátorkou knih pro děti jste se mohli v pátek 6. února setkat na besedách v Městské knihovně Louny. Vystoupila zde v rámci projektu Husovy Louny, který různými akcemi připomíná letošní 600. výročí upálení mistra Jana Husa. Lucie Seifertová návštěvníkům představila svou tvorbu, především pak Pohádku o husitech. Při následujícím workshopu naučila všechny tvořit prostorové obrázky. Malí i velcí se s nadšením vrhli do práce. Objevili se zde vozové hradby s husity, draci, hrady či rytíři na koních. Odpoledne rychle uteklo a paní Seifertové patří velké poděkování za příjemně strávený čas.

Pokud vás autorčina tvorba zajímá, navštivte dětské oddělení knihovny, které všechny její tituly nabízí k zapůjčení.

Jana Hrbková

Fotogalerie

ŠD ZŠ Přemyslovců a ŠD ZŠ P. Holého

beseda pro veřejnost

Čert s kašpárkem v lounské knihovně

Velké zaujetí a dychtivé dětské tváře provázely 28. a 29. ledna besedy pro děti v Klub(ovně) Luna a Městské knihovně Louny. Těmi tak v letošním roce knihovna pokračuje v oblíbeném cyklu pořadů „Setkání s odborníkem“, který je určen především malým návštěvníkům. Lednové setkání neslo název „Život na nitích“. Milými průvodci byli dětem Lenka Koklesová a Jiří Hampl, členové Spolku loutkářů v Lounech. Společně jim představili různé podoby loutek a způsoby jejich vodění. Také jim přiblížili, jak to chodí v loutkovém divadle. Příjemným překvapením byly klasické animované pohádky – Dva mrazíci a Vzpoura hraček. Tečkou za odpoledním setkáním byla malá loutková pohádka, při které děti pomáhaly zachránit kašpárka před čertem.
Lektorům patří velké poděkování za příjemné odpoledne. Všechny příznivce loutek oba srdečně zvou na pravidelná představení do Loutkového divadla v Lounech.

Únorové besedy na téma „Lovec orchidejí“ proběhnou 11. 2. v Klub(ovně) Luna a 12. 2. v Městské knihovně Louny od 14:00 hodin. Lektor Jaroslav Bárta představí Benedikta Roezla, českého zahradníka, který dvacet let sbíral a objevoval v Mexiku a v Jižní Americe exotické rostliny, především orchideje.

Jana Hrbková

Fotogalerie

knihovna

Klub(ona) Luna

 

Vaření s Lunou

V pátek 23. 1. se pravidelní návštěvníci Klub(ovny) Luna poprvé sešli na "Vaření s Lunou". Více než dvacet dětí si vyzkoušelo, jak připravit palačinky s džemem. Pod dohledem, ale za minimální asistence, dospělých pracovníků tohoto volnočasového zařízení, děti odměřily suroviny, připravily těsto správné hustoty, obracely a nakonec i snědly hotové palačinky ozdobené šlehačkou. Menším  dětem asistoval dospělý, ale starší byly opravdu velmi zručné a palačinku si připravily téměř samy. Nakonec si všechny děti skvěle pochutnaly!

Co se chystá v Klub(ovně) Luna  příště? Už 6. února v 16 hodin vyzkoušíme dvoubarevný puding s piškoty a šlehačkou, a pak se v únoru na vaření sejdeme ještě dvakrát, a to vždy v pátek. 20. 2. si připravíme vaječné topinky, aby se děti naučily i něco ze slaných jídel a 27.2. přijde na řadu klasika nazývaná „Pohádka mládí", a to krupicová kaše s máslem a skořicí.

Zájemci, hlaste se předem v Klub(ovně) Luna, aby na vás zbylo místo!!!

Jiří Koníř a Jana Haufová

Novoroční slosování zná své vítěze

Dne 5. ledna 2015 proběhlo v Městské knihovně Louny pravidelné novoroční slosování o ceny. Do slosování se mohl zapojit čtenář knihovny, který si v období od 18. prosince 2014 do 4. ledna 2015 vypůjčil při jedné návštěvě alespoň 10 dokumentů libovolného formátu a  vložil svůj výpis ze čtenářského konta do osudí. Slosování se zúčastnilo cekem 29 čtenářů, z toho 5 šťastlivců si může vyzvednout svoji cenu ve studovně MKL. Výhercům gratulujeme.

Pavel Prchlík

Seznam výherců:

1. místo - permanentka na všechny kulturní akce pořádané knihovnou

čtenář č.: 10 465 - Daniel C.

 

2. místo - kniha - Příběh Mateřídoušky

čtenářka č.: 9944 - Nela T.

 

3. - 5. místo - poukaz na 1 nápoj + 1 dobrotu z Občerstvení Jeroným

čtenář č.: 4586 - Pavel H.

čtenář č.: 1506 - Vlastimil A.

čtenářka č.: 7187 - Drahomíra G.

V zájmu pozornosti dětská kniha

Již poosmé se v lounské knihovně propagovalo dětské čtenářství, Den pro dětskou knihu přivedl do knihovny stovky lidí – dětí, rodičů, prarodičů.

S propagací dětského čtenářství přišel před devíti lety, v roce 2005, ředitel děčínské knihovny Ladislav Zoubek. Jeho nápad se velmi brzy ujal v řadě českých knihoven.

 

Lounská knihovna si dala za cíl představit dětem i dospělým všechna oddělení, a tak se malí návštěvníci podívali do beletrie, měli za úkol dát do pořádku popletené pohádky. V naučném oddělení je čekal Brouk Pytlík, v kavárně zdobily děti perníčky s Aninkou, v hudebním oddělení pak poznávaly hlasy ptáčků.  V dětském oddělení pomáhaly Berušce složit obrázky. Celý den byl totiž také poctou k zářijovému 115. výročí Ondřeje Sekory.

V dětském oddělení také proběhlo setkání dětí a rodičů, kteří jsou zapojeni do projektu Škola naruby(děti známkují čtení svých rodičů).

V rámci Dne pro dětskou knihu již tradičně proběhlo finále Velkého vědomostního zápolení. Žáci základních škol z Loun i okolí v něm změřili své síly v oblasti literatury a znalosti lounského regionu. Ve dvou kategoriích se zde představilo 10 dvoučlenných týmů z původních 28 z kola prvního. Knihovna se snaží děti motivovat k četbě, proto byla většina otázek vázána k literárním ukázkám ze zajímavých knih. V letošním ročníku to například byly tituly – Julie mezi slovy, Erebos: hra, která zabíjí, Nikolina cesta, Velká cesta malého pána, Rennjo a další. Je třeba říci, že všichni byli maximálně připraveni a podali velmi vyrovnané výkony. Výsledky finálového kola jsou následující:

kategorie 4. + 5. třída ZŠ

1. místo – ZŠ P. Holého – Jiří Hluštík, Jan Valenta – 32 bodů

2. místo – ZŠ J. A. Komenského – Anita Ahmad, Šárka Bláhová – 31 bodů

3. místo – ZŠ Ročov – Adéla Míčková, Anna Hamšíková – 28 bodů

4. místo – ZŠ J. A. Komenského – Anežka Smíšková, Hynek Poděbradský – 27 bodů

5. místo – ZŠ Přemyslovců – Julie Krátká, Lucie Štillerová – 26 bodů

 

kategorie 2. stupeň ZŠ

1. místo – ZŠ Lenešice – Veronika Plačková, Kristýna Jeřábková – 37 bodů

2. místo – ZŠ J. A. Komenského – Václav Kotora, Eliáš El Frem – 35 bodů

3. místo – ZŠ J. A. Komenského – Martin Pich, Jakub Dúha – 29 bodů

4. místo – ZŠ Školní – Tereza Blahoutová, Kateřina Pastyříková – 25 bodů

5. místo – ZŠ Kpt. O. Jaroše – Vojtěch Drahovzal, Dita Rusová – 24 bodů

 

Odměny pro finalisty věnovalo Knihcentrum.cz a občanské sdružení Lounští Lounským, knihovna darovala dětem-nečtenářům zdarma registraci na celý rok. Dárky pro všechny děti za splnění úkolů na jednotlivých stavištích věnoval vydavatelský dům Mladá fronta.

Program tradičně zajišťoval pěvecký sbor Bublinky ze ZŠ Prokopa Holého, tanečníci ze ZŠ a MŠ Kpt. Otakara Jaroše a tanečníci ze ZŠ Lenešice.

Poděkování patří také  dobrovolnicím a dobrovolníkům, kteří v knihovně pomáhali.

Dagmar Kučerová a Jana Hrbková 

Fotogalerie z akce

Mlýny a mlynáři

Kde jsou ty časy, kdy vyšel do světa jako vandrovní tovaryš na zkušenou dědeček paní Zdeňky Vernerové z Vernerova mlýna v Brloze. Dnes již řada z nás přemýšlí, kdo to vlastně byl tovaryš nebo krajánek. Zvláště dětem jsou často tyto pojmy zcela cizí. Proto je zaujalo vyprávění paní Vernerové, které pro ně připravila v rámci Setkání s odborníkem v Klub(ovně) Luna a v Městské knihovně Louny. Prostřednictvím zajímavých ukázek představila dětem mlynářské řemeslo. Kromě tovaryše a krajánka už znají celou mlynářskou chasu. Poznají i různé typy mlýnů a vědí, že vodní mlýn může mít kolo na dolní, střední nebo horní vodu. Seznámily se také s procesem mletí obilí dříve i dnes. Milým zpestřením byly pověsti vážící se k cechu mlynářskému. Pokud Vás toto téma zaujalo stejně jako děti, pak určitě navštivte Vernerův mlýn v nedalekém Brloze.

 Jana Hrbková

Fotogalerie

V knihovně to žije

Co je Erebos? Jak poznáte pohádku? Jaký druh rýmu se v básni objevuje? Tyto a řadu dalších otázek řešily ve čtvrtek 6. listopadu desítky žáků základních škol v Městské knihovně Louny. Probíhal zde již osmý ročník Velkého vědomostního zápolení. Děvčata a chlapci plnili úkoly vážící se k literárním ukázkám a prokazovali znalosti o svém městě a regionu. Z každé kategorie postoupilo pět dvoučlenných týmů do finále, které proběhne 23. listopadu v rámci celostátní akce „Den pro dětskou knihu“. Knihovna připravila na tento den pro děti i rodiče odpoledne plné zábavy – čtení, tanec, zpěv, tvoření a plnění rozličných úkolů s postavami z knih Ondřeje Sekory, opékání vuřtů s Ferdou mravencem, zdobení perníčků s Aninkou. Součástí akce je i prodej knih firmy Knihcentrum.cz a knihovny a výrobků Spolku paní, dam a dívek. Akce proběhne od 14:00 do 17:00 hodin ve všech prostorech knihovny. Vstup je zdarma. Bonus pro dětské návštěvníky – v tento den mohou získat průkaz do knihovny zdarma.

 

Jana Hrbková

Fotogalerie:

kategorie 4. + 5. třída

2. stupeň ZŠ

Dvě nové výstavy v Městské knihovně Louny

Dětské sbory Notičky a Skřivánci spojené v jedno těleso zahájily svým premiérovým vystoupením v letošním školním roce výstavu dětských prací v lehárně dětského oddělení lounské knihovny na téma babičky, sudičky, kmotřičky. Sbormistryně Renata Friedlová a Kateřina Štolová připravily a zazpívaly s dětmi čtyři písničky, tu slavnou filmovou z pohádky Tři oříšky pro Popelku si s chutí zazpívali s dětmi všichni přítomní.

Vernisáž se z prostorových důvodů odehrávala v galerii knihovny, kde byla tentýž den připravena výstava Dvojice Aleny Balvínové Volkové, předsedkyně sekce Tvořivých knihovníků při Sdružení knihovnických a informačních pracovníků. Keramické reliéfy vytvořila zpracováním velkého množství nápadů, které rozvíjela a vyjadřovala se dvojmo. Díky tomu dokázala zpracovat velké množství témat do nezvyklých dvojic, které jsou společně adjustovány do jednoho rámu, který pomáhá myšlenku ještě zdůraznit.

Výstava potrvá do konce listopadu, kdy ji vystřídají na dobu adventní andělé vytvoření studentkami Třetího věku oboru umění tady a teď. Babičky, sudičky, kmotřičky budou v lehárně do března-měsíce čtenářů, potom se tu výzdoba změní v les.

Věra Pokorná

Fotogalerie z vernisáže

Dívám se vzhůru

Pokud jste se ve čtvrtek 30. října procházeli po Lounech, mohli jste s překvapením zjistit, že přímo proti vám jde nejmenší český herec Jiří Krytinář. Tento oblíbený bavič, kaskadér, ale i hodinář či spisovatel přijal pozvání do lounské knihovny. V dopoledních hodinách v roli šaška vyprávěl dětem z mateřských škol svou pohádku O zatoulané princezně Kristýnce a šaškovi Kryšpínovi. V podvečer byl hostem Jana Beneše, moderátora Českého rozhlasu Sever, v pořadu Na Pavlači. Tento báječný vypravěč pobavil přítomné publikum mnoha historkami ze své profesní kariéry i osobního života. Že je pro něj divadlo srdeční záležitostí, poznali všichni. Zaujatě naslouchali, jak probíhal jeho první konkurz na Barrandově, kaskadérské tréninky pod vedením Zdeňka Srstky či mnohá natáčení, jak u nás tak v zahraničí. Vzpomněl i na Formanova Amadea, Letopisy Narnie a seriál Hospoda. Představil  také svou knihu Dívám se vzhůru. Návštěvníci mu pak popřáli mnoho sil a inspirace do práce na nově připravovaných knihách.

Příští setkání Na Pavlači proběhne 13. listopadu od 18:00 hodin. Hostem bude Pavel Pafko, emeritní přednosta III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty UK a fakultní nemocnice Motol.

 

Jana Hrbková

Fotogalerie

šašek Kryšpín pro MŠ Přemyslovců

šašek Kryšpín pro MŠ Šafaříkova

Na Pavlači

Příběh mýdla

Poněkud netradičními otázkami začaly 22. a 23. října besedy pro děti v Městské knihovně Louny a Klub(ovně) Luna. Kdo z vás se myje? Jak často se myjete? Čím se myjete? Pokládal je Jiří Plaček z Mýdlárny Petra v Dobroměřicích, který si s dětmi přišel povídat o mýdle a jeho proměnách od starověku až po současnost. Dozvěděly se, jaké „mýdlo“ používali Babyloňané, Egypťané, Germáni či Arabové a jak to bylo s mýdlaři na našem území. Překvapením bylo, že příbuznost s dnešními voňavými mýdly bychom hledali jen těžko. Závěrem pan Plaček představil výrobu mýdel ve vlastní mýdlárně. Děti si mohly prohlédnout formu na mýdla, lis, jednotlivá mýdla a přivonět si k přírodním silicím, jimiž mýdla voní.

Další besedy z cyklu Setkání s odborníkem proběhnou 12. a 13. listopadu. O mlýnech a mlynářích bude hovořit paní Stanislava Šefčíková z Vernerova mlýna v Brloze.

 

Jana Hrbková

Fotogalerie

Velká válka

V rámci letošního Týdne knihoven připravila Městská knihovna Louny ve spolupráci s Oblastním muzeem v Lounech pořad pro školy na téma Velká válka aneb 100 let od vypuknutí 1. světové války. V pátek 10. října proběhly v kongresovém sálku knihovny tři besedy s Mgr. Jaroslavem Havrlantem z muzea, který dětem připomněl okolnosti počátku první světové války. Prostřednictvím mapy pak lokalizoval státy, které stály v tomto konfliktu proti sobě. Zajímavé bylo také upozornění, že českoslovenští vojáci bojovali v některých okamžicích proti sobě – armáda Rakouska-Uherska a českoslovenští legionáři. Na ukázku s sebou přinesl zbraně ze sbírek muzea, které se váží k tomuto období. Děti si také mohly prohlédnout knihy o 1. světové válce a autentické fotografie vojáků a prostředí, ve kterém se za války pohybovali. Na závěr navštívily malou výstavu v budově muzea, která dobovými předměty ze sbírek lounského muzea připomíná počátek první světové války.

Jana Hrbková

Fotogalerie

ZŠ Lipenec - 9. třída

ZŠ P. Holého 7. B

ZŠ P. Holého 7. A

Hlava v hlavě

Městská knihovna Louny pozvala v rámci celorepublikové akce Maraton čtení autory stejnojmenné knihy. Spisovatel Ondřej Buddeus a výtvarník David Böhm poutavě a vtipně představili malým i velkým svou knihu. Že se jedná o zajímavý titul, dokládá i řada ocenění, jež získala – Magnesia Litera 2014 v kategorii kniha pro děti, Zlatá stuha 2014 a Nejkrásnější kniha roku. Originální kniha je dle autorů první českou „hlavopedií“. Nápaditě čtenáře nutí k úvahám, k čemu hlava slouží, co na ní i v ní najdeme a mnoho dalšího, co s ní souvisí. Kniha je určena především pro dětské čtenáře, ale například množství idiomů dává spoustu prostoru i pro společné chvíle dospělých s dětmi. Pro dětské návštěvníky autoři navíc připravili malý workshop, při kterém tvořili mapu ostrova inspirovanou tvarem hlavy nebo vystřihovali a sestavovali tzv. identikit. Všichni si setkání užili a řada návštěvníků si odnášela knihu s originálním věnováním autorů.

Knihovny prostřednictvím Maratonu čtení dávají svým čtenářům i ostatním návštěvníkům možnost setkávat se a diskutovat s autory, jejichž knihy byly nominovány na Magnesii Literu a přibližují jim tak svět literatury. V lounské knihovně se to opravdu podařilo.

Jana Hrbková

Fotogalerie

ZŠ J. A. Komenského - 3. B

ZŠ J. A. Komenského - 3. A

ZŠ Školní - 4. A a 5. B

Beseda pro veřejnost

 

 

 

Vesele s Ondřejem Sekorou

Znáte kuře Napipi, Modrouška nebo psa vzduchoplavce? Jedná se o hlavní hrdiny knížek předního českého spisovatele a ilustrátora Ondřeje Sekory, jehož 115. výročí narození si v tomto roce připomínáme. Většina z nás si asi nejčastěji s jeho jménem spojí Ferdu mravence či brouka Pytlíka, ale Sekora je autorem i řady dalších titulů. Městská knihovna Louny v úterý 7. října přivítala téměř 130 dětí a v rámci celostátní akce Velké říjnové společné čtení jim Ondřeje Sekoru představila. Knihovnice dětského oddělení dětem četly, vyprávěly zajímavosti o autorovi a připravily pro ně i malý úkol. V návaznosti na knihu Pošta v ZOO měly děti napsat pohled pro zvířátka. A tak psaly psům, kočkám, ale objevil se i pavouk, tuleň nebo škorpion. A co psaly? – Půjdeme na procházku., Doma si s tebou zaběhám., Přinesu ti červy a pavouka holku., Teď jsem v knihovně, pak jdu ještě do školy, ale pak přijedu, neboj. a další. Po skončení programu vesele odcházely s poštou pro zvířátka i s knihami Ondřeje Sekory.

Jana Hrbková

Fotogalerie

ZŠ J. A. Komenského - 2. B

ZŠ Školní - 2. třída

ZŠ Školní - 3.A a 3. B

ZŠ J. A. Komenského - 2. A

 

Děti navštívily "Ostrov lidojedů

Letní prázdninové volno je za námi a školní vyučování je již v plném proudu. Městská knihovna Louny každý den přivítá také desítky školáků. Jednou z mnoha aktivit, které pro ně připravuje, je pravidelný cyklus besed Setkání s odborníkem. První besedy tohoto školního roku proběhly 24. 9. v Klub(ovně) Luna a 25. 9. v kongresovém sále knihovny. Lektorka Jitka Stehlíková si s dětmi povídala o své cestě na Papuu – Novou Guineu a přiblížila jim tuto pro nás exotickou zemi. Díky ní teď vědí, že v čele země stojí královna Alžběta II., mluví se tam více jak 800 jazyky, poznají kundu – papuánský buben i mu – místní tradiční jídlo. Prostřednictvím mnoha snímků a videí navštívily vysoké hory, husté pralesy či podmořský svět. Na závěr si malí cestovatelé ověřili v kvízech nově získané informace a mohli si prohlédnout různé papuánské předměty.

Na další Setkání s odborníkem Vás pozveme 22. 10. do Klub(ovny) Luna a 23. 10. do knihovny. Tentokrát bude hostem Jiří Plaček z Mýdlárny Petra v Dobroměřicích a bude hovořit na téma Mýdlo podle starých časů.

Jana Hrbková

Fotogalerie z 23. 10.

Klub(ovna) Luna završila svou prázdninovou cestu časem

Poslední týden příměstského tábora ve volnočasovém zařízení pro děti a mládež se konal ve futuristickém duchu. V předešlých týdnech, které byly tematicky zaměřené na určité časové období, se děti ledacos dověděly o historii naší země a celého světa. Odměnou v posledním týdnu prázdnin byla tedy možnost vytvořit vlastní budoucnost, tak jak ony si ji představují. Završení prázdninového cestování po lounském okolí se konalo na kopci Raná. Podle Alberta Einsteina, průvodce dětí na jejich cestě časem, se měl na tomto místě nacházet poklad. Pro jeho nalezení však musely děti absolvovat pěší túru z Loun, přes Lenešice až na samý kopec a přitom splnit řadu úkolů. To se i přes parné počasí podařilo zvládnout, a tak si děti mohly užít odměny v podobě létajících draků. Nechybělo ani rozdávání diplomů. S příslibem vypouštění draků ve vhodnějším počasí se výprava odebrala k autobusu. Netušily však, jaké překvapení je od Alberta čeká v Klub(ovně). Ten pravý vytoužený poklad. V pátek se jak jinak konala rozlučková párty, kde nechyběla hudba, tanec a kopec zábavy. Ještě předtím však děti navštívily Městskou knihovnu Louny, kde probíhaly patchworkové dílny vedené Spolkem paní, dam a dívek. Děti se naučily stříhat a šít hračky z textilu, a ty si pak mohly odnést domů nebo si ověřit své dovednosti v iQparku. Druhý ročník příměstského tábora skončil, avšak Klub(ovna) Luna je tu dál, a to nejen pro malé a velké školáky, ale i jejich rodiče. A nabízí pravidelné aktivity, taneční, sportovní a výtvarné kroužky i prostory pro vlastní nápady. Vždy od 12. do 18. hodiny se na vás těší Jana a Monika. Fotky nejen z prázdnin naleznete na facebooku Klub(ovny).

Jana Haufová, Katka Hajmová a Monika Koubová

 

Závěrečná statistická zpráva z prázdnin

Prázdninové cestování časem s Klub(ovnou) Luna

V Klub(ovně) Luna, volnočasovém zařízení pro děti a mládež, již čtvrtým týdnem probíhá příměstský tábor. Oproti loňskému roku, kdy děti „procestovaly“ celý svět, je tématem druhého ročníku tábora „cestování časem“. Každý týden táborníci cestují do jiného časového období. Od zrození vesmíru a planety Země, přes první civilizace a slavné vynálezy po současnost až do vzdálené budoucnosti. Nejen že si děti užívají spousty legrace, ale rovněž se i něco nového a zajímavého dovědí o více či méně vzdálené historii. A to pomocí her, zábavných kvízů, výletů a dobrodružných her v přírodě, výtvarných dílen, knih a filmů. Děti například vyráběly zkameněliny, navštívily skanzen v Březně u Loun, poznaly památky v Lounech z dob středověku, projely se na koních v lounské jízdárně, a podnikly rytířskou výpravu na zříceninu hradu Pravda. V příštích týdnech se vypraví do dob renesance, národního obrození a věku páry, docestují i do nejen válečného 20. století, nového milénia až do blízké i daleké budoucnosti, tak jak oni si jí představují. Hlavním programem prázdnin jsou přitom čtvrteční výlety a exkurze do různých institucí. Vlakem či pěší se mohou děti těšit na výlet do Pátku nad Ohří do integračního centra „Pátecký grunt“ a na zámek Pátek. Dále do krásného zámku v Ploskovicích. V srpnu se konají výlety na zámek Nový Hrad, kde děti uvidí kostýmy z českých pohádek v rámci výstavy „Zpátky do pohádky“, do Slavětína na rodinnou farmu a na Peruc za Oldřichem a Boženou. Během výletu plní děti zapeklité úkoly a jsou ověřovány jejich nabyté znalosti o daném období, aby tak získaly důležitou indicii, která jim napoví, kde skončí jejich cesta časem a kde se rozloučí s letošními prázdninami.

Příměstského tábora se mohou zúčastnit děti od 6ti let. Dveře do Klub(ovny) Luna jsou o prázdniny otevřené od 8:00 do 18:00 hod., ve školním roce pak od 12:00 do 18:00 hod. Pro účast na táboře je nutné vyplnění přihlášky, která je dostupná v Klub(ovně) Luna, v naučném oddělení Městské knihovny Louny či na facebooku Klubovny, kde se rovněž uveřejňují zprávy o průběhu prázdnin.

Monika Koubová, Jana Haufová

Fotogalerie

9. 7. Tvořivá dílna - egyptské zdobení

10. 7. Naučná stezka po Lounech

11. 7. Tvořivá dílna - Šmoulové

14. 7. Tvořivá dílna - Rodinné erby

14. 7. Procházka - středověké Louny

15. 7. Dětská vystoupení

16. 7. Tvořivá dílna - helmy

16. 7. Návštěva lounské jízdárny

17. 7. Výlet na zříceninu hradu Pravda

 

 

Děti, čtení a knihovna

Knížky se díky snadnějším způsobům zábavy někdy zdají dětem těžkopádné a málo zajímavé. Proto je tedy na rodině, škole a knihovně, aby jim ukázaly, že tomu tak být nemusí.

Také Městská knihovna Louny celoročně propaguje a podporuje dětské čtenářství. Právě v červnu jsou některé ze čtenářských aktivit uzavírány a vyhodnocovány. Jedná se o celostátní projekt Škola naruby, jenž je podporován kampaní Celé Česko čte dětem. Cílem je podpořit společné předčítání dětí a dospělých a budování jejich vztahu k literatuře. Z dětí se otevřením knížky stávají učitelé, kteří hodnotí kvalitu čtení předčítajícího. Mohou též udělit pochvalu či poznámku. Vše společně zapisují do deníčku a také výtvarně dotvářejí. Malý náhled do čtenářských deníčků – chválím za krásné čtení, táta u čtení zlobil, máma zívala, táta – chválím, že neusínal při čtení. Autoři nejzajímavějších deníčků jsou na závěr projektu oceněni. V letošním školním roce to byli žáci prvních tříd ze ZŠ Přemyslovců a ZŠ Školní a druháci ze ZŠ J. A. Komenského.

Díky odevzdaným deníčkům Cestujeme s knihovnou třeťáků ze ZŠ J. A. Komenského jsme se dozvěděli zajímavé informace o cestovatelských zkušenostech dětí. Mezi nejzajímavější místa patří hora Pšanský vrch, les ve Strádonicích, stezka korunami stromů na Lipně, zámek Zbiroh, Koněpruské jeskyně, Ještěd nebo bazén v Chomutově. S sebou si rozhodně nezapomenou na cestu vzít svojí hračku a plyšáky, láhev s vodou, mapu, peníze a kosmetické zrcátko s opalovacím krémem. Správný cestovatel by měl mít dobrou náladu, výdrž, orientační smysl, dalekohled, lékárničku a měl by umět cizí jazyky. Nejraději cestují s rodinou a autem.  Nejdůležitější informací z celého čtenářského projektu ale zůstává fakt, že děti během školního roku přečetly každé minimálně 7 knih, které by si možná bez deníčků z knihovny neodnesly.

Knihovnice z dětských oddělení regionálních knihoven pravidelně spolupracují a konzultují své postřehy v práci s dětským čtenářem. Letošní společnou čtenářskou aktivitou bylo Klubíčko čtení. Děti ve dvou věkových kategoriích dostaly ukázky z knížek a následně plnily úkoly, které se k nim vázaly. Vítězové z jednotlivých knihoven se pak 11. června sešli v mostecké knihovně, aby změřili své síly. Lounská finalistka Lenka Bláhová (ZŠ J. A. Komenského) obsadila v kategorii 3. – 5. třída druhé místo a Eliška Snopková (ZŠ P. Holého) v kategorii 6. – 9. třída se umístila na místě čtvrtém.

Na závěr už jen stačí říci, že vynaložené úsilí stálo za to. Zase se podařilo postoupit o krůček dál v podpoře dětského čtenářství. Dětské obličeje nad knížkou - to rozhodně není málo.

 

Jana Hrbková a Věra Pokorná 

Fotogalerie

Škola naruby - deníčky dětí ze ZŠ Školní a ZŠ Přemyslovců

Škola naruby - deníčky dětí ze ZŠ J. A. Komenského

Škola naruby - ZŠ J. A. Komenského - 2. A

Škola naruby - ZŠ J. A. Komenského - 2. C 

Cestujeme s knihovnou - ZŠ J. A. Komenského - 3. C

Klubíčko čtení

 

Knihovna dětem ... s Eduardem Petiškou

Tak zněl název akce, kterou pro všechny děti u příležitosti Mezinárodního dne dětí přichystala Městská knihovna Louny. Ve dnech 23., 26. a 27. května odpoledne knihovna patřila především dětem. Přivítali je zde patron knihovny, rytíř Řádu krásného slova, Dobroslav Sečtělý a jeho dáma knihomolka Jolka. Po celé knihovně pak na ně čekaly pohádkové postavy, které vznikly z pera předního českého autora knížek pro děti – Eduarda Petišky, jehož devadesáté výročí narození si v letošním roce připomínáme. Děti se tak mohly se setkat s Birlibánem, Aničkou básničkou, sněhovou princeznou a dalšími. Součástí této aktivity bylo i slavnostní „Pasování prvňáčků na čtenáře“. Žáci prvních tříd z lounských i vesnických škol museli především prokázat znalost čtení. Poté mohli předstoupit před rytíře a byli pasováni na čtenáře, což dostali stvrzeno pasovacím dekretem a odznáčkem „Už jsem čtenář“. Spolu s nimi však byly pasovány i přítomné paní učitelky.  Za svou trpělivost a úsilí, s nimiž naučily děti číst, se staly rytířkami Řádu krásného slova. Prvňáčci, kteří se v letošním školním roce zapojili do celostátního projektu „Už jsem čtenář – knížka pro prvňáčka“, ještě dostali knihu Od A do Zet – Abeceda Magdaleny Wagnerové. Jedná se o původní českou novinku, která byla napsána a ilustrována výhradně pro účastníky projektu a kterou nelze v běžné knihkupecké síti minimálně tři roky koupit.  

Knihovna pravidelně zve děti, rodiče i pedagogy k návštěvě i účasti na zajímavých aktivitách. Snaží se tak podpořit vztah rodin ke čtení a knížkám. Vysoká účast na „Pasování prvňáčků na čtenáře“, nadšené dětské obličeje a spokojení rodiče ukazují, že toto je jedna ze správných cest podporujících dětské čtenářství.

 

Jana Hrbková

Fotogalerie 23. 5.

Fotogalerie 26. 5. 

 Fotogalerie 27. 5.

 

 

Jak to viděli návštěvníci:

ZŠ J. A. Komenského 1. B

ZŠ J. A. Komenského 1. C

ZŠ Lenešice

ZŠ P. Holého - 1. C

ZŠ P. Holého - 1. D

ZŠ P. Holého - 1. E

 

V říši ptactva

Že jsou příroda a zvířátka vděčným námětem dětských rozhovorů, ví asi většina z nás. Proto květnové besedy z cyklu Setkání s odborníkem nesly tentokrát název Výlet do ptačí říše. Lektorka Jitka Stehlíková připravila dětem v knihovně i Klub(ovně) Luna zajímavá odpoledne. Přiblížila jim ptačí svět – snímky ptáků, ptačí hlasy, druhy hnízd a vajec, vývoj ptačího embrya, … Beseda byla doplněna řadou hádanek. Děti poznávaly jednotlivé druhy ptáků a jejich hlasy. Zkuste si to také. Který pták nepatří mezi ostatní a proč – čáp, skorec, slípka, ledňáček, strakapoud nebo kachna? Pokud si nejste jisti a chcete si ověřit správnou odpověď, navštivte dětské oddělení Městské knihovny Louny.
Největší překvapení však čekalo na závěr – živá kuřátka, která si každý mohl vzít do ruky.

Poslední besedy v tomto školním roce proběhnou 11. 6. v Klub(ovně) Luna a 19. 6. v knihovně od 14:00 hod. na téma Ocelová síla. Jan Marsch a Jaromír Šruc dětem předvedou ukázky disciplín ze závodu siláků a ze silového trojboje.

Jana Hrbková

Fotogalerie

Z pohádky do pohádky

Pohádkové příběhy už po generace spojují svět dětí a dospělých. Nejen princezny, čarodějnice a draci jsou tím, co je láká, ale především jasný svět dobra, které ve většině pohádek vítězí nad zlem. Setkávají se s nimi v různých podobách – knížky, vyprávění, média.

Také děti ze Speciální školy v Lounech nejsou výjimkou. V úterý 20. května to dokázaly téměř dvěma stovkám dětí i dospělých. V Městské knihovně Louny probíhal jejich školní projektový den nazvaný Klubíčko pohádek. Prostory prvního patra knihovny jim patřily od rána až do odpoledne. Připravily si bohatý program pro děti z MŠ Šafaříkova, ZŠ Přemyslovců i své rodinné příslušníky. Pohádková babička a její klubíčka určovala pořadí pohádkových vystoupení. Návštěvníci viděli pejska s kočičkou vařit dort, ježibabu a Jeníčka s Mařenkou, poznali pyšný banán, čertovskou školu, velikou řepu i pohádku o duze, zatančili si i zazpívali. Pohádkové postavy také děti provázely při plnění různých úkolů, za jejichž správné řešení pak získaly drobnou odměnu.

Malí i velcí diváci ocenili nápaditost a úsilí, které školáci a jejich paní učitelky vynaložili při přípravě vystoupení i zábavného programu. Věřme, že jejich nadšení jim vydrží a my se budeme moci těšit na jejich další představení.

Jana Hrbková

Fotogalerie - MŠ Šafaříkova

Fotogalerie - ZŠ Přemyslovců a rodinní příslušníci

Dětské knižní řádění v lounské knihovně

Stále častěji se v dnešní době mluví o dětech a jejich vztahu ke knížkám a ke čtení. Řeší se možnosti a způsoby, jak dětské čtenářství co nejlépe podpořit. Také Městská knihovna Louny si dlouhodobě buduje vztah se svými dětskými čtenáři.

V pondělí 12. května to v knihovně vřelo – navštívilo ji téměř 360 dětí z prvního stupně základních škol z Loun i okolí. Knihovníci pro ně ve spolupráci s nakladatelstvím Mladá fronta připravili celodenní zajímavý program věnovaný knížkám – LOUNSKÉ BOOKNI SI!. Proběhly autorské besedy se spisovatelem Milošem Kratochvílem a s redaktorkami z Mladé fronty na téma Jak se dělá kniha. Malí posluchači zahltili pana Kratochvíla řadou zvídavých dotazů. Dokonce mu nabídli pomoc při hledání inspirace, když se dozvěděli, že nápady na lumpárny hlavních hrdinů svých knih čerpá ze života skutečných dětí, se kterými se setkává. Zaujala je i cesta od nápadu přes rukopis až ke knížce. Děti také navštívily tvůrčí dílny s ilustrátorkami Evou Sýkorovou Pekárkovou, Andreou Popprovou a Lucií Sunkovou. Vznikaly zde ilustrace k básničkám pana Kratochvíla, lesní skřítci a strašidla nebo obrázky „supermámy“.  V „Knižních lázních“ si prohlížely knížky, vázaly knižní složky či luštily. Program doplňovala soutěž Ztratily se obrázky, při níž děti připojovaly k ilustracím správný text z knížek, do kterých patří. Příjemným zpestřením pak bylo vystoupení herců se scénickým čtením LiStOVáNí podle knihy Miloše Kratochvíla Pachatelé dobrých skutků. Mladá fronta také pro děti připravila prodejní stánek, v němž si mohly zakoupit knížky za výhodné ceny.

Co říci na závěr? Den uplynul jako voda. Unavení organizátoři však byli spokojeni. Viděli před sebou usměvavé tváře dětí a dychtivost, se kterou se věnovaly všem nabízeným aktivitám, zájem o nabízené knihy a údiv, když paní učitelky zavelely k odchodu. To vše stálo za to. Už nyní se těší na další setkání s malými čtenáři. 

Jana Hrbková

Fotogalerie

S knihovnou do vesmíru

Městská knihovna Louny je, jako většina knihoven současnosti, multifunkčním zařízením. Kromě jiného je též místem vzdělávání všech věkových kategorií uživatelů. Mezi aktivity rozvíjející vzdělání malých i velkých je také cyklus besed Café Nobel a Café Nobel bez kofeinu, které zaštiťuje Univerzita J. E. Purkyně z Ústí nad Labem. V úterý 6. května bylo jejich téma „Top 10“ Sluneční soustavy za posledních deset let. Dopoledne se téměř 130 žáků základních škol zúčastnilo setkání s astronomem Mgr. Jakubem Rozehnalem z pražské Štefánikovy rozhledny. Spolu s ním si přiblížili pohled lidí na uspořádání vesmíru od dob Aristotela, Koperníka či Keplera až po současnost. Dokázali si, že Země obíhá kolem Slunce, zjistili, co je mlhovina, hvězdokupa, galaxie nebo meteroid. Děti také kladly panu Rozehnalovi řadu zvídavých otázek – co je černá nebo červí díra a mnoho dalších.
Závěrem si uvědomily, že i za dlouhou dobu bádání známe jen malý zlomek povahy vesmíru a že pohled do vesmíru je kvůli obrovským vzdálenostem vlastně pohledem do minulosti.

Další setkání proběhne 5. června s Mgr. Terezou Minárikovou na téma Velké šelmy v naší přírodě tentokrát pouze v 17:00 hodin. 

Jana Hrbková

Fotogalerie - ZŠ P. Holého

Fotogalerie - ZŠ Přemyslovců

Fotogalerie - ZŠ J. A. Komenského

Čtenářská rodina roku 2014

Knihovny a knihovníci se každoročně snaží oceňovat své věrné čtenáře a posilovat tím jejich vzájemný vztah. V letošním roce Svaz knihovníků a informačních pracovníků u příležitosti 20. výročí mezinárodního roku rodiny věnoval celostátní kampaň Čtenář roku nejaktivnějším čtenářským rodinám.

Také Městská knihovna Louny se připojila k této celostátní aktivitě a vybrala tu „svou“ rodinu. Jedná se o rodinu, která často navštěvuje knihovnu, má vysoký celkový počet výpůjček, ráda se účastní aktivit své knihovny a pravidelně ji podporuje dobrovolnickou činností - Čtenářskou rodinou roku 2014 se v Městské knihovně Louny stala rodina Kotorova spolu s prarodiči Baláčovými a postoupila tak do krajského kola. Velkým potěšením pak bylo jejich vítězství v rámci Ústeckého kraje a postup do kola celostátního. Pokud sledujete vyhlašování cen Magnesie Litery, pak již víte, že se nestali vítězi na úrovni republiky. My jim však srdečně blahopřejeme k dosaženému úspěchu, děkujeme za jejich věrnost a věříme, že knihovně i nadále zachovají svou přízeň.

Jana Hrbková

Třídenní poetický maraton v knihovně

Třídenní poetický maratón v Městské knihovně Louny začal v pátek, v prostorách Klubo(ovny) Luna, poté pokračoval během víkendu v kongresovém sále přehlídkou sólových recitátorů ve čtyřech věkových kategoriích. Divadelní prostory prověřilo celkem 13 představení a více než stovka diváků mimo jiných i studentky z řad oboru divadelní toulky Třetího věku.

Z představení, která se od sebe lišila nejen délkou ale i zpracováním na celostátní přehlídku do Svitav nakonec lektorský sbor ve složení Eva Venclíková, Dagmar Kučerová a Vlasta Gregorová přímo poslal soubor s autorskou hrou Pavla Skály na motivy Andersenovy pohádky Cínový vojáček, kterou sehrály s využitím techniky černého divadla děti ze ZUŠ F. L. Gassmanna z Mostu.

Doporučení do širšího výběru na celostátní přehlídku Dětská scéna Svitavy 2014 obdržela autorská představení souboru Brumouni Most Game over v režii Pavla SkályTanečního souboru Po špičkách Roztoky u Prahy s názvem Konektivita v režii Zuzany Kučerové a pohádka O chytré Zdeničce podle předlohy Jana Wericha souboru Hromy a blesky Gymnázium Varnsdorf v režii Martiny Janákové.

Věra Pokorná


ODKAZ NA FOTOGALERIE


Ocenění ve zkratce:

Dětská scéna Louny 2014
- ocenění recitátoři

1. kategorie
Čestná uznání:
Jiří Buršík - za kvalitní výběr textu
Marek Hanzlík - za předání vtipného textu
Lucie Rosolová - za kvalitní výběr textu
Terezie Vobrubová - za přirozený projev

2. kategorie
Čestná uznání:
Petr Pham - za přirozený projev
Kryštof Kanive - za zaujetí textem
Markéta Charouzková - za výběr textu
Betty Violet Fialová - za výbornou práci s pauzou

Ceny s postupem na celostátní přehlídku Dětská scéna Svitavy 2014:
Martin Nedvěd
Laura Mašková

3. kategorie
Čestná uznání:
Prokop Mikulášek - za maximální soustředěnost ke sdělení tématu
Roman Koky - za radost z přednesu
Michal Kubínek - za osobní vztah k textu

Doporučení do širšího výběru na celostátní přehlídku Dětská scéna Svitavy 2014:
Nikola Gabčová

Ceny s postupem na celostátní přehlídku Dětská scéna Svitavy 2014:
Klára Styblíková
Petro Sláma

4. kategorie
Čestná uznání:
Pavlína Zakouřilová - za radost z přednesu
Josef Šišulák - za cit pro humornou nadsázku
Dušan Sárička - za odvahu poprat se s výstavbou rozsáhlého textu

Ceny s postupem na celostátní přehlídku Dětská scéna Svitavy 2014:
Tomáš Hart


Dětská scéna Louny 2014
- oceněné divadelní soubory

Cena s postupem na celostátní přehlídku Dětská scéna Svitavy 2014:
Cínový vojáček - autorská hra Pavla Skály
- ZUŠ F. L. Gassmanna Most (Pavel Skála)

Doporučení do širšího výběru na celostátní přehlídku Dětská scéna Svitavy 2014:
Game over - autorské představení souboru
- DS Brumoni Most (Pavel Skála)

Konektivita - autorské představení souboru
- Taneční soubor Po špičkách Roztoky u Prahy (Zuzana Kučerová)

O chytré Zdeničce - podle předlohy Jana Wericha: O princezně koloběžce
- Hromy a blesky Gymnázium Varnsdorf (Martina Janáková)


Postupová přehlídka recitátorů Ústeckého kraje

Městská knihovna v Lounech ožila sobotu 12. 4. a v neděli 13. 4. dětskými recitátory. Po přehlídce Louny, Poeticky! (s postupem na Wolkrův Prostějov) a páteční (11. 4.) přehlídce dětských divadelních, loutkářských a recitačních kolektivů to byl už třetí přehlídkový maratón v Lounech. Organizační záležitosti zvládl tým Dagmar Kučerové na výbornou, a tak průběh víkendu nic nerušilo.

Oba přehlídkové dny měly svůj ustálený program. Před vlastním recitačním vystoupením vždy Věra Pokorná přednašeče rozmluvila při patnáctiminutovém ladění. Pak atmosféru vybudovalo krátké vystoupení - před první kategorií to byl pěvecký sbor Skřivánci a Notičky se třemi veselými písněmi, před druhou se představily děti ze základní školy J. A. Komenského v Lounech, před třetí kategorií vystoupily děti oceněné v kategorii první a před nejstaršími recitátory vystoupili postupující z druhé kategorie. Všechna tato vystoupení byla v programu označena jako předskokani.

Sobota patřila recitátorům první a třetí kategorie. Dopoledne vystoupilo 12 nejmladších přednašečů. Společným rysem jejich vystoupení byla snaha o pečlivou výslovnost, která mnohdy vedla k zajímavým grimasám - ty však přednesu příliš nepomohly. Řada textů zradila recitátory svou nevalnou literární kvalitou. Připomeňme alespoň hříčku E. Maškovské Šlo house do Kejhous. Protože děti z první kategorie nepostupují na celostátní přehlídku, udělil lektorský sbor celkem čtyři ocenění. První z nich získala Terezie Vobrubová z Děčína za přirozený přednes tetu J. Havla O neposlušném koťátku. Velmi dobře dokázala navázat kontakt s posluchači a předala svůj vztah k textu a jeho obsahu. Druhé ocenění si odvezl Marek Hanzlík z Roudnice nad Labem za předání vtipného textu posluchačům. Příběh Jiřího Kahouna Jak kaprovi zvonilo v uších nabízí příběh malého medvídka, který se učí bruslit a nechce si připustit, že mu to nejde. Zaujetí příběhem bylo zřejmé a radost z vyprávění ostatním také. Dva recitátoři byli ocenění za kvalitní výběr textu pro přednes - byli to Jiří Buršík z Varnsdorfu za text Chudák Bonifác (Walter de la Mare, překlad Pavel Šrut) a Lucie Rosolová z Litoměřic za Kámen v botě Mileny Lukešové.

Odpolední třetí kategorie čítala 15 vystoupení. Zde se jako úskalí ukázala interpretace písňových textů (Z. Svěrák, V. Vysockij, P. Ulrych) a nevyváženost výběru textů z hlediska věku a úrovně dovedností recitátorů. Řada recitátorů také nedostatečně pracovala dynamikou a pauzou. Jednotlivé výkony byly poměrně dost vyrovnané. O přednes druhého textu bylo požádáno celkem 7 recitátorů, byla udělena 4 čestná uznání, 1 doporučení do širšího výběru do programu celostátní Dětské scény 2014 a dva postupy. Prokop Mikulášek z Ústí si odvezl ocenění za maximální soustředění na sdělení tématu (V. Vysockij - Píseň o kamarádovi, J. Seifert - Píseň o vločkách),Tereza Krollová z Děčína za přirozený projev (africká pohádka Pavouk a moucha, V. Hrabě - Déšť), Michal Kubínek za osobní vztah k textu (I. A. Krylov - Kočka a slavík) a Roman Koky za radost z přednesu (Kupte něco pro štěstí! a M. Černík - Píseň o loupežníkovi). Do Svitav postupuje Klára Styblíková ze Žatce a Petro Sláma z Litvínova. Klára přednesla text J. Tuwima s pěkně vybudovanou charakteristikou telefonujících děvčat a výborně zvládla závěrečnou pointu. Řehořovy lži se jí však nepodařilo zcela vygradovat. Druhý text M. Macourka Sedmá hlava už měl některé větší slabiny - např. neustálenou charakteristiku jednotlivých dračích hlav či mírně přehnané líčení okolností. Petro na textu J. Žáčka Slavný den brouka Pytlíka ukázal své dobře propracované technické dovednosti a zaujetí textem, druhý text (J. de la Fontaine Vlka a jehně) má už jisté slabiny - artikulace v souhláskových švech je nepřesná, ležérní postoj zabránil přirozenému dechu a zároveň silná stylizace se ocitla na hranici dobrého vkusu, na což byl recitátor upozorněn. Doporučení do širšího výběru celostátní přehlídky si odvezla Nikola Gabčová z Mostu s texty V. Válkové Jmenuju se Bára a J. Žáčka Prasečí pohádka. Její výkon se silně přiblížil Kláře Styblíkové.

V neděli dopoledne se představilo 14 recitátorů druhé kategorie. Jejich přednes provázely především nedostatky v artikulaci, práci s pauzou a někdy i s uvěřitelností projevu. Některé texty byly tak náročné, že je recitátoři nedokázali přesvědčivě interpretovat. Lektorský sbor udělil 4 čestná uznání a dva recitátory poslal do Svitav.Čestné uznání za přirozený recitační projev si odvezl Petr Pham z Postoloprt. Text T. Janovice Pohádka dvou dcer o pěti prstech. Jeho text však nenabízel příliš velkou interpretační možnost v příslušné kategorii. Kryštof Kanive z Děčína získal ocenění za zaujetí textem F. Nepila Já Baryk a má vlaštovka. Příliš dlouhý text vedl hlavně v závěru k mírným artikulačním potížím. Čestné uznání za výběr textu si odvezla Markéta Charouzková z Ústí nad Labem. Přednesla text Sergeje Michalkova Pojďme se trkat, v němž se jí ne zcela podařilo dodržet charakteristiky jednotlivých zvířátek, která kozlík vyzývá ke hře na trkanou. Poslední ocenění získala Betty Violet Fialová z Mostu, a to za výbornou práci s pauzou v textu Čiň čert dobře… , i když samotný výběr textu nebyl také příliš zdařilý. Do Svitav postoupili Martin Nedvěd z Mostu a Laura Mašková z Chomutova. Martin v textu J. Žáčka O medvědovi, který znal nejlepší odpověď dokázal zaujmout publikum svým smyslem pro vyprávění, udržením napětí a dobře zamířenou pointou. Drobné nedostatky se objevily v artikulaci souhlásek a v jednom okamžiku v přímé řeči medvěda. Silnou Lauřinou stránkou je energie a přirozené navazování kontaktu. Představila text J. Havla Svět na chodníku, který svým přednesem podstatně vyzdvihla.

Čtrnácti recitátorům nejstarší kategorie patřilo nedělní odpoledne. Charakterizovaly je nešvary v technice projevu (povolený postoj, nedbalá artikulace, příliš mnoho mimiky, mnoho důrazů na špatných místech apod.) a někteří zapomněli, že i příchod a odchod jsou součástí jejich vystoupení. Osm recitátorů vystoupilo s druhým textem, ty však byly výrazně méně rozpracovány než ty první a méně se také dbalo na žánrové určení textu. Nakonec lektorský sbor udělil tři čestná uznání a pouze jeden postup na národní přehlídku. Za radost z přednesu si odvezla ocenění Pavlína Zakouřilová z Postoloprt (J. Werich - Chlap, děs a vnuk, pes a hrob, L. Ferlinfgetti - Svět je báječné místo), která nabídla opravdu gejzír energie. Josef Šišulák z Varnsdorfu zaujal lektory citem pro humornou nadsázku v textech R. Křesťana Snažení a Záhádky P. Nikla. Dušan Sárička z Litvínova si odvezl čestné uznání za odvahu poprat se s rozsáhlým textem I. Vyskočila Masák. Jediným postupujícím se stalTomáš Hart z Lovosic, který se představil texty J. Durella - O mé rodině a jiné zvířeně a A. Rimbauda Román. Přesvědčil posluchače, že je dobře technicky vybaven, má smysl pro humor. Mírně problematický se ukázal závěr tohoto textu, kdy pointa nevyzněla příliš přesvědčivě. I na druhém textu zbývá ještě dopracovat závěrečnou část. Bezprostřednost recitátora společně s dobrou technikou však tyto nedostatky ve výsledném zážitku překryla.

V pozdních odpoledních hodinách se lektorský sbor ve složení Vlasta Gregorová, Jana Hrbková, Eva Venclíková a Iva Vachková rozloučil s účastníky i organizátory a všichni zamířili ke svým domovům. Příjemnou atmosféru dvoudenní přehlídky dokreslily i sluneční paprsky v oknech kongresového sálu knihovny a vstřícnost všech domácích.

Iva Vachková


GALERIE

DIVADELNÍ SOUBORY

RECITÁTOŘI - 1. KATEGORIE

RECITÁTOŘI - 2. KATEGORIE

RECITÁTOŘI - 3. KATEGORIE

RECITÁTOŘI - 4. KATEGORIE

Mravenčí ukolébavka, O botě a tkaničce, Kočko kočkatá, ...

To je jen několik názvů textů, které zazněly 9. dubna v lounské knihovně. Středeční odpoledne totiž patřilo příznivcům recitace. Proběhl zde již 11. ročník Recitační přehlídky žáků 1. stupně ZŠ J. A. Komenského. Malí recitátoři předávali zaplněnému kongresovému sálu texty Pavla Šruta, Miloše Kratochvíla, Ivana Martina Jirouse, Františka Hrubína a řady dalších autorů. Porota ve složení Věra Pokorná a Jan Grunt vše pozorně sledovala a nejlepší výkony ocenila následovně:

Kategorie 1. a 2. třída
Jaroslav Ferzik (1. B) – přirozený projev
Lukáš Veselý (1. B) – výběr textu
Veronika Šedivá (2. A) – hezký projev

Kategorie 3. – 5. třída
Kateřina Kotorová (5. A) – profesionální interpretace
Amálie Bielecká (3. B) – přirozený projev
Kateřina Bachová (3. B) – pěkná práce s hlasem
Johanna Hertl (3. C) – výrazný a jistý projev

Všechny oceněné můžete znovu vidět jako předskokany při krajském kole Dětské scény, která proběhne 11. – 13. 4. v lounské knihovně. Více informací o přehlídce najdete na http://www.mkl.cz/aktuality/detska-scena-2014.

Jana Hrbková

Fotogalerie

V knihovně se v noci svítilo

Každý rok se knihovny i další organizace připojují k oslavě Mezinárodního dne dětské knihy pořádáním akce Noc s Andersenem. Také lounská knihovna připravila 4. dubna pro všechny děti bohatý program. Od 16.00 hodin to v knihovně žilo. Děti i dospělí společně plnili připravené úkoly. Letošní ročník Noci s Andersenem se nesl v duchu knih Petra Morkese o komisaři Vrťapkovi. Návštěvníci tak mohli například hledat stopy, ztraceného motýla Emanuela i Vrťapku, popletené obrázky či luštit tajné písmo. V jejich snažení jim pomáhali detektivové, kočka Hermína, Maková panenka, pohádková babička i roztržití chemici. Milým rozptýlením bylo malování prstovými barvami, zumba, pohádkové zpívání i šamanské bubnování. Znaveni pátráním si pak spolu s čerticí Filoménou mohli na dvorku knihovny opéci vuřty. Příjemné odpoledne bylo zakončeno lampionovým průvodem do parku u Stromovky, kde na příchozí čekal Hans Christian Andersen. Po vypuštění lampionů štěstí pozvaly děti, které byly za odměnu vybrány k nocování v knihovně, pana Andersena k její návštěvě. Ukázaly mu dětské oddělení, povídaly si s ním o jeho životě a na konec vyslechly jednu z jeho pohádek. Program pokračoval noční pátrací akcí, při které děti měly pomocí slepé mapy najít utajené místo noční návštěvy. Byla jím budova Městské policie Louny. Policisté dětem přiblížili svou práci, ukázali jim kamerový systém města i služební vůz. Po návratu do knihovny malí nocležníci pokračovali v detektivním pátrání s komisařem Vrťapkou. Po půlnoční pohádce na dobrou noc všichni zalehli do spacích pytlů. Avšak řada z nich, plna mnoha nezapomenutelných dojmů, špitala ještě ve 2.30 hod. Kupodivu pozdní usínání některým nebránilo, aby vstávali již po 6.00 hod. Po společné snídani a předání pamětních listů a drobných dárků se všichni spokojeně rozešli domů.

Poděkování za podporu této akce patří ZŠ J. A. Komenského, ZŠ Přemyslovců a firmám Potraviny Central, Vackovo pekařství a taneční škola Fénix Louny. Čtrnáctý ročník mezinárodní akce Noc s Andersenem úspěšně skončil. Těšme se na další, který proběhne 27. března 2015.

Jana Hrbková a Lada Rybáčková

Fotogalerie 

Závěrečná zpráva Noci s Andersenem za všechny nocující

 

 

 

Současná česká literatura pro děti

Literární seminář pro žáky devátých tříd ZŠ Školní proběhl netradičním způsobem. Děti i paní učitelky Alena Zákutná a Lenka Cvešprová se proměnily v komisi, která měla bodováním vyhodnotit nejzajímavější knihy pro děti a mládež. Dvacet šest vybraných, většinou autorských knih současných českých spisovatelů dostalo ohodnocení jako ve škole od 1 do 5. Pro známkování byla důležitá úroveň výtvarné stránky a celková grafická úprava, jazykové zpracování a spojení textu s ilustracemi.

Jak to všechno dopadlo? Obě skupiny se celkem shodly a nejlépe ohodnotily knihy -  Záhádky Petra Nikla, Tibet aneb tajemství červené krabičky Petra Síse, Standa a dům hrůzy Arnošta Goldflama, Mizící hmyzíci Daniely Krolupperové, Už se nebojím tmy od Vhrsti  a O perníkové chaloupce Vendulky Chalánkové.  S nejhorším hodnocením skončila kniha Skicák Josefa Hiršala a Petra Nikla.

Věra Pokorná

Fotogalerie

Setkání s odborníkem - Rozhledny

Milenka, Terezka a Bára, tak poeticky se jmenují některé rozhledny v Čechách. Na besedě s odborníkem vyprávěl turistický nadšenec Josef Sedláček dětem o historii rozhleden, výšce a místě, kde a z jakého materiálu jsou postaveny.  První jarní den tak děti dostaly tip na výlet třeba na novou rozhlednu se slunečními hodinami ve Strádonicích.

Věra Pokorná

Fotogalerie

Čtení pro psa

Máte rádi pejsky? Jestliže ano, přijďte se podívat na krásné výtvarné práce, které zdobí lehárnu dětského oddělení až do říjnového Týdne knihoven.

V pondělí 17. března odpoledne knihovna připravila vernisáž, kterou byla výstava „Pejskování“ slavnostně otevřena. Děti z přípravného sboru ZUŠ Louny Notičky zazpívaly písničky, z nichž ta první Mami kup mi pejska byla zkomponována přímo pro tuto příležitost. Inspiraci našla Kateřina Štolová v knize Pes nám spadla půjčené z lounské knihovny. Text Miloše Kratochvíla zhudebnil Jan Krtička. Nejen do zpívání občas zaštěkal čestný host vernisáže, fenka Chelsie, které Dagmar Kučerová přečetla ukázku z knihy Karla Čapka Dáseňka, čili život štěněte.

Výkresy, které se nevešly do lehárny, byly přesunuty do Klub(ovny) Luna, kam se na ně můžete jít podívat kdykoliv v pracovní den odpoledne od 12 do18 hodin.

Věra Pokorná 

Fotogalerie

Já jsem Luna

Třetí akcí Městské knihovny Louny v Březnu měsíci knihy, byla vernisáž výstavy ilustrací, kterou knihovna připravila ve spolupráci se Základní uměleckou školou Louny v pondělí 3. března. Kresby dětí vznikly na podzim loňského roku ve třídách Jindřišky Riedlové, Jany Marešové a Soni Orlíkové, všechny inspirované texty o městě Louny napsané ve třídě literárně dramatického oboru.

Výstavu slavnostně zahájily sbory Notičky a Skřivánci pod taktovkou Renaty Friedlové a doprovodu Kateřiny Štolové. Tereza Pacltová přečetla svůj text Kmen měsíců, jehož poslední věta je zároveň názvem celé výstavy. Prohlédnout si ji můžete v galerii knihovny do 20. dubna. 

 Věra Pokorná 

Fotogalerie

Za Eduardem Petiškou do knihovny

Každoročně patří březen knížkám, čtenářům a čtení. Městská knihovna Louny se řadou aktivit připojuje k celostátní akci „Březen měsíc čtenářů“. Po prvním reprezentačním plesu knihovny to byla v pondělí 3. 3. akce podporující dětské čtenářství „Čtení sluší každému…. s Eduardem Petiškou“. Na setkání přišla téměř stovka dětí ze základních škol Přemyslovců, Školní a J. A. Komenského. Knihovnice si pro ně připravily čtení z knížek Pohádkový dědeček, Alenčina čítanka a Birlibán.

Kolem pece v oddělení naučné literatury pro dospělé čtenáře se děly věci! Nahoře ležel Matýsek, který zvažoval cestu do lesa tak dlouho, až to špatně dopadlo. Děti s Alenkou a s dědečkem společně „krámovaly“ ve starém kufru z půdy a pak cestovaly s Birlibánem a Janečkem do Bonbónovic a Lenošindy. Nakonec si všichni odnesli nejen zážitek ze společného čtení a povídání ale i knoflík pro štěstí stejně jako Alenka v příběhu Na výletě.

Dětské oddělení knihovny nabízí k vypůjčení téměř všechny knihy Eduarda Petišky. Děti do 15 let, které ještě nemají svůj čtenářský průkaz, jej mohou získat v březnu za poloviční cenu 25 Kč. Stačí jen přijít s jedním z rodičů a přihlásit se. 

Věra Pokorná a Jana Hrbková

Fotogalerie - ZŠ Přemyslovců - 1. třída

Fotogalerie - ZŠ Školní - 1. třída

Fotogalerie - ZŠ J. A. Komenského - 2. A

Fotogalerie - ZŠ Přemyslovců - 3. A

Poetické dopoledne

Na pondělní dopoledne připravila Městská knihovna Louny ve spolupráci s Domem dětí a mládeže v Žatci první z postupových přehlídek, tentokrát oblastní kolo, pro recitátory ze základních a uměleckých škol. Lektorský sbor ve složení Eva Venclíková, Jana Hrbková a Ladislav Hrůza vybíral a ocenil z celkového počtu 46 přihlášených ta nejinspirativnější a nejzajímavější vystoupení. Dva postupující z každé kategorie se představí na Krajské postupové přehlídce sólových recitátorů v Lounech 12. a 13. dubna v Městské knihovně. Přijďte se podívat!

Věra Pokorná

 

Oblastní postupová přehlídka dětských recitátorů Louny 2014

Výsledky:

l. kategorie

Cenu poroty s doporučením na krajskou postupovou přehlídku získala Agáta Bitnerová  (ZŠ Školní Louny) s textem Zlý pes potkal zlého psa od Josefa Kainara a Karolína Göblová (ZUŠ Postoloprty) s básní Luna a pes od Jana Skácela.  Čestné uznání za osobitý přednes Jan Šlegr (ZUŠ Postopolprty), za zajímavý text Amálie Bielecká (ZŠ J. A. Komenského Louny), za přirozený projev Eva Kernerová (ZŠ Školní Louny).

II. kategorie

Cenu poroty s doporučením na krajskou postupovou přehlídku získal Petr Pham (ZUŠ Postoloprty) s textem Pohádka dvou dcer o pěti prstech od Tomáše Janovice a Josef Holštajn (ZUŠ Žatec) s textem Miloše Kratochvíla Pes. Čestné uznání za výběr textu Věra Vachová (ZŠ J. A. Komenského Louny), za citlivý přednes Linda Stará (ZŠ Školní Louny) a za výběr básně a přesvědčivý přednes Kateřina Kotorová (ZŠ J. A. Komenského Louny).

III. kategorie

Cenu poroty s doporučením na krajskou postupovou přehlídku získali Klára Styblíková (ZUŠ Žatec) s texty Juliana Tuwima O Řehoři a jeho tetě a Miloše Macourka Sedmá hlava a, Michal Kubínek (ZUŠ Postoloprty) s texty Kočka a slavík od I. A. Krylova a Dostal jsem kouli z češtiny Pavla Cmírala.

IV. kategorie

Cenu poroty s doporučením na krajskou postupovou přehlídku získala Pavlína Zakouřilová (ZUŠ Postoloprty) s texty Chlap, děd, vnuk, pes a hrob Jana Wericha a Svět je báječné místo Lawrence Ferlinghettiho a Alena Trefilová (ZUŠ Žatec) s texty Hořký útok proti dospělým od Jana Kašpara a O klukovi, který se bál doktora Josefa Čapka. Čestné uznání za výběr textu si odnesli Vojtěch Drahovzal (ZUŠ Postoloprty) a Kamila Pravdová (ZUŠ Žatec). 

Fotogalerie

Myslivosti zdar!

Světla, včelička, markazíni – mají tato slova něco společného? Na to bez váhání odpoví všechny děti, které se 12. a 13. února zúčastnily besed o myslivosti. Pořádala je Městská knihovna Louny v rámci cyklu Setkání s odborníkem. MVDr. Josef Štýbr, předseda Mysliveckého spolku Žejdlička v Košticích nad Ohří, je seznámil také s mysliveckou mluvou, do níž právě tato slova patří. Především ale dětem představil zajímavou práci myslivců – jejich péči o lesní zvěř a regulování jejího stavu a starost o svěřenou honitbu. Vyprávění doplnil řadou snímků lesních zvířat, ale také psů, kteří jsou velkými pomocníky myslivců. Velice zaujala ukázka zvuků vábniček a troubení halali. Děti si také mohly prohlédnout různé druhy paroží, vycpanou kunu či knihy s mysliveckou tematikou.

Všechny příznivce laických odborných setkání zveme 12. 3. do Klub(ovny) Luna a 20. 3. do knihovny na besedu o rozhlednách.

Jana Hrbková

Fotogalerie

Hudba v románské katedrále

6. února zavítali do Městské knihovny Louny zástupci Univerzity J. E. Purkyně z Ústí nad Labem s dalšími přednáškami z cyklu Café Nobel bez kofeinu pro děti a Café Nobel pro dospělé. Hosty pořadu byli archeoložka Mgr. Jana Maříková Kubková, Ph. D. z Archeologického ústavu AV ČR v Praze a večerního setkání se zúčastnil také známý hudebník a historik hudby Doc. PhDr. David Eben, Ph. D. z Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty UK v Praze. Tématem besed byla již zaniklá předchůdkyně gotické katedrály na Pražském hradě, svatovítská románská bazilika. Návštěvníci se také dozvěděli, že odkrývání původních staveb při archeologických výzkumech ve 20. letech 20. století vedl lounský rodák Kamil Hilbert. Jak se vzájemně ovlivňovaly liturgie s architekturou a jak vypadala liturgická hudba, která zněla v katedrále ve 13. či 14. století vysvětlil pan Eben. Besedu doplnily ukázky této hudby.

Pokud vás lákají odborná témata podaná zajímavou formou laické veřejnosti, navštivte Městskou knihovnu Louny 6. března 2014 a další přednášku na téma „Trilobiti: Rohatí, okatí, malí, velcí“.

Jana Hrbková a Ilona Konířová

Fotogalerie - ZŠ J. A. Komenského

Fotogalerie - ZŠ Školní

Země rýže, motorek a dobrých lidí

Rýžová pole, slaměné klobouky, vonné tyčinky, motorky, krásnou přírodu a mnoho dalších zajímavostí si nyní při vyřčení slova Vietnam vybaví malí účastníci besedy z cyklu Setkání s odborníkem. Připravila je pro ně 22. a 30. ledna Městská knihovna Louny. Setkáním na téma Země rýže, motorek a dobrých lidí děti provázel lektor Jiří Koníř. Jeho práce a současně i záliba, chov akvarijních rybek, ho několikrát přivedla právě do Vietnamu. Prostřednictvím mnoha zajímavých snímků představil dětem běžný život Vietnamců ve městech i na venkově. Nejvíce je však zajímalo, jak žijí vietnamské děti. Mohly si prohlédnout jejich učebnice a pohádkovou knížku, dozvěděly se, že chodí do školy v uniformách a ve třídě jich je třeba i sedmdesát. Vyzkoušely si jejich hry a ochutnaly pravé vietnamské bonbony. Na závěr proběhla malá lekce vietnamštiny. Děti tak nyní mohou své vietnamské kamarády pozdravit v jejich mateřštině.

Všechny srdečně zveme na další Setkání s odborníkem – 12. 2. v Klub(ovně) Luna a 13. 2. v Městské knihovně Louny vždy ve 14:00 hod. Tentokrát na téma „Myslivosti zdar!“ promluví MVDr. Josef Štýbr.

Jana Hrbková

Fotogalerie - 22. 1.

Fotogalerie - 30. 1. 

Světové dny v knihovně

 „Dnes o Ukrajině a Ukrajincích“ je pokračováním cyklu Světové dny v knihovně. První Světový den se věnoval vietnamské kultuře a vietnamské komunitě žijící v našem regionu. Návštěvníci minulého Světového dne se v Městské knihovně Louny setkali s tradiční vietnamskou kuchyní, tancem, hudbou, módní přehlídkou, promítáním dokumentů a také se mohli zúčastnit několika workshopů. Pro dospělé byly připraveny kurzy tradiční vietnamské kuchyně. Mladší návštěvníci si v rámci výtvarné dílny vytvořili vietnamské klobouky.

Podobně bude probíhat i den věnovaný Ukrajincům a Ukrajině a to 2.února 2014 od 11:00 do 17:00.  Návštěvníci se mohou těšit na taneční a hudební vystoupení ukrajinského souboru Džerelo, které získalo mnoho cen na uměleckých soutěžích a mimo jiné nás seznámí s národními kroji. Milovníci kinematografie, ale i ti, kteří by se rádi dozvěděli něco o ukrajinském filmu, budou mít možnost zhlédnout několik klasických snímků v rámci přednášky o počátcích ukrajinské kinematografie. Potěšení ducha, ale i těla se nám dostane v podobě ochutnávek národní ukrajinské kuchyně a ti, kteří se přihlásí na workshop ukrajinské kuchyně, budou mít možnost se naučit připravovat tradiční ukrajinské menu pod vedením rodilé Ukrajinky. Pro dětské návštěvníky bude připraven ateliér, ve kterém se budou vyrábět klasické ukrajinské věnce s pentličkami.  Atmosféru Ukrajiny budeme moci vstřebávat všemi smysly.

„Dnes o Ukrajincích a Ukrajině“ je akcí bez vstupného a výše uvedené je tedy zcela zdarma. Pouze zájemci o workshop ukrajinské kuchyně zaplatí osmdesátikorunový příspěvek na suroviny, na kterých si však poté sami pochutnají.

Cyklus Světové dny v knihovně čtyřikrát do roka zahalí Městskou knihovnu Louny do hávu kultury nám méně známé. Do kultury, se kterou se ale více či méně každý osobně ve svém životě setkáváme. Světové dny v Městské knihovně Louny přiblíží naším návštěvníkům kulturu okolního světa, ale i otevře náš kulturní prostor cizincům, kteří v tomto světě s námi žijí. Proto je také tento cyklus stavěn na oboustranné spolupráci nás, a těch, kterým se v těchto dnech věnujeme.

Program

Ve spolupráci

www.ukrajinci.cz
www.dzerelo.cz
www.dusekarpat.cz
www.p-p-i.cz

Vánoční turnaj v bowlingu

Louny Bowling Nový svět, 17. 12. 2013

V úterý 17. prosince pořádal projekt Mozaika při Městské knihovně v Lounech vánoční turnaj v bowlingu. Turnaje se zúčastnilo 8 dětí, které s sebou na bowling vzaly dva „dospěláky“.

Po té, co se skupinka ve 14:00 sešla v Klub(ovně), se mohla vydat vstříc hromadné dopravě, která měla za úkol děti i s doprovodem převézt na místo určení nebo alespoň na nejbližší zastávku k bowlingu. Zamluveny byly dvě dráhy, které byly kapacitně zaplněné, takže si děti mohly plně užít hru. Skupinku tvořilo sedm dívek a jeden chlapec, který byl jako růže mezi trním. Není také divu, že právě jediná růže, reprezentovaná malým chlapcem, „převálcovala“ zbylé dívky. V restauraci si kuželkáři dali po hře menší občerstvení, po kterém následovala cesta zpět na Lunu, kde výprava jak začala, tak skončila.

Vánoce v knihovně

Ve dnech od 6. 12., 9. 12. a 10. 12. proběhly v Městské knihovně Louny již šesté Vánoční dílny, které knihovna každoročně organizuje ve spolupráci se Spolkem paní, dam a dívek z občanského sdružení Lounští Lounským. Letošního ročníku se zúčastnilo 465 malých návštěvníků z lounských mateřských a základních škol. Děti si ozdobily perníčky, vyrobily přáníčko a vánoční ozdoby. Dobrovolnice ze Spolku paní, dam a dívek se pokusily dětem přiblížit vánoční atmosféru a naučit je opět něco nového.

Městská knihovna Louny děkuje všem svým dobrovolníkům za nadšení a ochotu strávit volný čas při akcích, které knihovna pořádá.

Fotogalerie 6. 12.

Fotogalerie 9. 12.

Fotogalerie 10. 12.

 

 Český rozhlas - Sever 

 

 

 

 

 

 

Hurá do Prahy s Mozaikou

V sobotu 30. listopadu se celkem 39 dětí zúčastnilo výletu do Prahy. Akce byla organizována a zcela hrazena projektem Mozaika, který probíhá v Městské knihovně Louny.

Sraz byl v sobotu ráno v půl deváté u Klu(bovny) Luna, kde děti nastoupily, i s dospělým doprovodem, do přistaveného autobusu a vyrazily na Nový Smíchov.  S velkou radostí se děti přesunuly lanovkou na Petřínskou hvězdárnu. Kde se vydaly na „vesmírný výlet“ za poznáním planet. Po odpočinkovém sledování hvězd výlet pokračoval do zrcadlového bludiště. Bludištěm děti prošly s úsměvem na tváři, s hlasitým smíchem, který doprovázely výkřiky typu „Jak se mám dostat ven?“, „Já jsem ztracená“ atp. Z Petřína se děti vydaly na Pražský hrad, kde dle jednoho „účastníka zájezdu“ sledovaly střílení místo obvyklého střídání stráží. Před Pražským hradem výlet pomalu končil a doprovod mohl zavolat autobus a povětšinou unavené děti se mohly vydat domů. I přes celodenní chození po Praze se vydal houf dětí k autobusu s tóny šmoulých písniček na rtech. Dokonce i během cesty zazněli autobusem některé známé písně namísto hrobového ticha a spánku. Výlet byl zakončen opět u Klu(bovny) Luna v sedmnáct hodin.

Fotogalerie

Den pro dětskou knihu poosmé

24.11. - nedělní odpoledne pro dětskou knihu! Zájem rodin byl obrovský, knihovna jako obvykle „ praskala ve švech“.

Již poosmé se v lounské knihovně slavil Den pro dětskou knihu. S nápadem přišel před téměř deseti lety ředitel děčínské knihovny Ladislav Zoubek, výborný nápad se brzy ujal v celém Česku.

Ve všech odděleních knihovny byly pro děti a jejich rodiče připraveny úkoly, za správné vyřešení všech úkolů si každý malý čtenář odnesl dárek. Návštěvníci se také mohli přidat k Lucii Seifertové – přední české spisovatelce a výtvarnici, autorce proslulých Dějin národa českého, nositelce prestižní ceny Magnesia Litera – a vytvořit si podle jejího návodu prostorový obrázek.

Program byl doplněn také hudebním vystoupením dětí z MŠ Šafaříkova a ZŠ Přemyslovců, tanečním vystoupením MŠ a ZŠ kpt. Otakara Jaroše.

Na dvorku knihovny trošku předčasně řádil čert Bimbác, knihovna má čerta hodného, děti neodnáší, těm hladovým Bimbác dokonce peče vuřty…

Děti a rodiče zapojení do projektu Škola naruby se přišli pochlubit se svým čtenářským deníkem a popovídat si o tom, co právě čtou.

Součástí Dne pro dětskou knihu bylo již tradičně finále Velkého vědomostního zápolení, v němž změřili své znalosti z literatury a regionu žáci ZŠ a studenti jim odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Z prvního kola postoupilo 5 týmů v každé kategorii z celkového počtu 30 týmů. Většina otázek byla vázána na literární ukázky, které měli všichni před akcí k dispozici. Knihovna se tak snaží motivovat děti i pedagogy k četbě nových zajímavých titulů. V tomto ročníku mezi nimi byly např. Zeď, Pozorovatelka, Chlapec v pruhovaném pyžamu, Franz Kafka a panenka cestovatelka, Mojmír – cesta pravého krále a další.

Po napínavém soupeření je výsledek finále následující:

4. +5. třída
1. místo – ZŠ J. A. Komenského - Karolína Csonková, Kateřina Kotorová
2. místo – ZŠ a MŠ Kpt. O. Jaroše – David Červíček, Martin Švýcar
3. místo – ZŠ Ročov – Adéla Míčková, Veronika Dekojová
4. místo – ZŠ P. Holého – Aneta Ajksnerová
5. místo – ZŠ Školní – Zuzana Fuchsová, Eliška Vágnerová

2. stupeň ZŠ a jemu odpovídající ročníky víceletých gymnázií
1. místo – ZŠ Lenešice – Veronika Plačková, Kristýna Jeřábková .
2. místo – Gymnázium V. Hlavatého – Denisa Körberová, Soňa Kernerová
3. místo – ZŠ P. Holého – Marek Šlajchert, Petra Vojtěchová
4. místo – ZŠ P. Holého – Oliver Kvapil, Martina Zelená
5. místo – ZŠ Školní – Eliška Ortmanová, David Urman

Odměny pro vítěze věnovala Komerční banka Louny, Knihcentrum.cz Louny a OS Lounští Lounským.

Program končil scénickým čtením z knihy  Jak byla vosa Marcelka ráda, že je…(Michal Čunderle), do čtení se pustili knihovníci a odstartovali tak cyklus scénického čtení v knihovně, na který se návštěvníci mohou těšit v příštím roce.

Fotogalerie

Jana Hrbková a Dagmar Kučerová

Cestování

Lehárna dětského oddělení se díky obrázkům dětí ze základních a mateřských škol proměnila v jeden velký cestovatelský mumraj. Na stěnách visí různorodé kresby, koláže a malby. Třeba autobusy, co vozí děti z Lipence do školy, vesmírné rakety, auta, vlaky, lodě, kola, ponorky ale i liška pro Budulínka a okřídlený Pegas. Všechny práce se do prostor lehárny nevešly, proto jsme využili možnosti vystavovat i v Klub(ovně) Luna, a to do 17. března 2014, kdy výzdobu na obou místech vyměníme za výtvarné práce na téma Pejskování.

Vernisáž Cestování aneb nejen autem, vlakem, lodí, ale i s knížkou do světa fantazie zahájily svým zpěvem dva sbory ze ZUŠ Louny, Skřivánci a Notičky pod vedením Kateřiny Štolové a Renaty Friedlové, kterým patří velký dík.  

Druhým, neméně významným okamžikem odpoledního setkání bylo předání sady pohlednic Ptačí říše dětem, autorům obrázků, které byly z velkého množství výkresů na jaře vybrány pro tisk. Radost měl například František Roob z Tuchořic, Kateřina Bottová z Černčic, Barbora Víchová, Veronika Grundová a Kateřina Laubeová z lounkých škol.

Fotogalerie

Následovníci J. F. Champolliona v lounské knihovně

Víte, co je to hieroglyfický „krasopis“? Kolik lidí ze sta umělo ve starověkém Egyptě číst či kolik znaků měla egyptština? Odpověď na tyto a mnoho dalších otázek o egyptském hieroglyfickém písmu dala dětem v Městské knihovně Louny lektorka Renata Landgráfová z Českého egyptologického ústavu FF UK v Praze. Ve čtvrtek 24. 10. o tom vyprávěla téměř stovce dětí při besedě „Tajemství egyptských hieroglyfů“. Malí posluchači zaujatě sledovali výklad o použití tohoto písma, proč a kdy zmizela jeho znalost a co vše bylo nutné, aby bylo opět rozluštěno. Také se dozvěděli, co měli společného staří Egypťané a Harry Potter. Na závěr se pak sami ocitli v rolích luštitelů hieroglyfů a pomocí hieroglyfické „abecedy“ mohli zapsat svá jména.


Tato i další besedy přibližující různé vědní obory laické veřejnosti probíhají v lounské knihovně každý měsíc v rámci cyklu besed Café Nobel (pro dospělé) a Café Nobel bez kofeinu (pro mládež). Program je zdarma a je zajištěn prostřednictvím Univerzity
J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Fotogalerie 1

Fotogarie 2

Fotogalerie 3

Posun v čase aneb Jeden den knihovnicí

V Městské knihovně Louny a poté v Klub(ovně) Luna došlo k zajímavým událostem. Na tom, že zde 10. 10. a 23. 10. proběhly besedy pro děti v rámci cyklu Setkání s odborníkem, by nebylo nic zvláštního. Tentokrát mělo setkání podtitul „Jeden den knihovnicí“. Besedu s dětmi vedla knihovnice z oddělení pro děti a mládež, když ta však byla náhle přerušena příchodem ženy s brýlemi, v šedém upnutém plášti a s hromádkou starých knih v podpaží.
Po několika zvídavých otázkách děti přišly na to, že se k nim dostala knihovnice z roku 1950. Obě kolegyně pak spolu s účastníky besedy mluvily o to, co obnáší práce knihovnice a co vše se musí udělat, než si lidé mohou v knihovně půjčit knížku. Děti tak mohly porovnat dnešní knihovnu s tím, jak to fungovalo dříve. Asi největším zážitkem však byl okamžik, kdy se proměnily v malé knihovníky, a každý si mohl vyzkoušet načtení knih scannerem do PC.

Závěrem děti usoudily, že současná knihovna se jim líbí více a nadále ji budou rády navštěvovat.

Fotogalerie 1

Fotogalerie 2

Himálajské pohádky

Ve čtvrtek 17. října děti ani nedutaly při čtení pohádek z tak vzdálené země jako je Tibet, Bhútán, Ladak a Sikkim. Veronika Hudečková a Miroslav Pošta z nakladatelství Verzone seznámili děti nejen s pohádkami, ale i s životem školáků v Himálaji, s tibetskou abecedou a písmem. Z kouzelné tašky si mohly vytáhnout zajímavé předměty jako je máslová lampička, tibetské činelky, bílá hedvábná šála katang, kámen tyrkys, tibetské modlitební vlaječky s obrázky tygra, létajícího koně, sněžného lva, draka Garudy a tygra.

Nakonec si všechny děti domů odnesly leporelo s obrázky od ilustrátorky Lenky Jasanské, které si vybarvily podle své fantazie. 

Fotogalerie 1

Fotogalerie 2

Fotogalerie 3

Dnes o Vietnamu a Vietnamcích

Tak se jmenoval první díl z nového cyklu „Světové dny v Městské knihovně Louny“. Tento cyklus čtyřikrát do roka zahalí knihovnu do hávu kultury nám méně známé. Do kultury, se kterou se ale více či méně každý osobně ve svém životě setkáváme. Světové dny v Městské knihovně Louny přiblíží naším návštěvníkům kulturu okolního světa, ale i otevře náš kulturní prostor cizincům, kteří v tomto světě s námi žijí. Proto je také tento cyklus stavěn na oboustranné spolupráci nás a těch, kterým se v těchto dnech věnujeme.

Víte kdo je to Dat, Dong, Huyen, Van, nebo Hoang? Potkáváme je na ulici, jsou to naši sousedé, obsluhují nás v obchodech a jsou to spolužáci našich dětí. Vietnamci, žijící v České republice jsou pro mnohé z nás velkou neznámou. Tento handicap se pokusila odstranit Městská knihovna Louny ve spolupráci s Poradnou pro integraci, Centrem cizinců a Svazem Vietnamců v ČR. V neděli 13. 10. 2013 se občané Loun měli možnost v rámci prvního dne z cyklu Světové dny s podtitulem Dnes o Vietnamu a Vietnamcích seznámit s životním stylem, zvyklostmi a podmínkami Vietnamců z Loun a okolí. Oba národy se potkaly téměř ve všech prostorách knihovny. Před budovou vlála společně s českou i vietnamská vlajka.

Návštěvníky přivítala obří mapa Vietnamu, kterou vyrobily děti z výtvarného kroužku. Dále každý návštěvník dostal malý česko-vietnamský slovníček. V  kavárně Jeroným se konaly dva workshopy na téma vietnamské kuchyně, voněly tu jarní závitky a hovězí polévka Pho. Ve výtvarném ateliéru české a vietnamské děti vyráběly tradiční klobouky a malovaly Vietnam. Celou knihovnu provoněly tyčinky obětované pro úspěch akce.  Zněla vietnamská tradiční hudba, oba jazyky hostů a společný smích. Všichni návštěvníci společně ochutnali smažené závitky, vietnamské sladkosti a společně si povídaly u šálku zeleného čaje. Velký potlesk sklidilo vystoupení vietnamských tanečnic při tanci s vějíři a klobouky. Zároveň byla příležitost dozvědět se víc o organizacích, které cizincům pomáhají s integrací v ČR. Zájem o Vietnam potvrdila i hojná účast na přednášce o Vietnamu, kde bylo posluchačům -  mimo jiné - vysvětleno k čemu slouží předměty, které byly v galerii vystaveny. Byla možnost si prohlédnout domácí buddhistickou svatyňku, rýžovar  a návštěvníci si vyzkoušeli jak se jí hůlkami. Odpoledne spolu prožilo okolo čtyř set návštěvníků. Věříme, že skvělé výsledky tohoto cyklu budou nadále takto přínosné a to například hned v lednu, kdy městská knihovna Louny přivítá naše ukrajinské spoluobčany v rámci Dnu o Ukrajině a Ukrajincích.

Fotogalerie

Tak už je nám rok!

Ve středu 2. 10. 2013 se v Klub(ovně) Luna sešli děti i dospělí, aby spolu oslavili první narozeniny našeho volnočasového zařízení pro děti a mládež. Už je to rok co Klub(ovna) Luna nabízí pro své návštěvníky nepřeberné množství aktivit, sportu, zábavy a poučení. Děti se zde mohou zapojit do řízených aktivit nebo jen tak polenošit a poklábosit s kamarády. Při výčtu aktivit nesmíme zapomenout ani na prázdniny, kdy se dětem věnujeme v rozšířeném čase (již od 8:00 h). Letošní prázdniny navštívilo Klub(ovnu) 1168 osob. Nedílnou součástí jsou také besedy a divadelní představení. Samotná oslava probíhala ve veselém duchu, jedna soutěž střídala druhou a středeční odpoledne uteklo jako voda. Samozřejmě nesměl chybět ani dort, za který děkujeme paní Chovancové.

Doufáme, že i nadále bude pro vás Klub(ovna) příjemným místem s bohatým programem. Pro děvčata to může být například pondělní cvičení „ala Zumba s Miluškou“ a pro pány kluky jsme připravili čtvrteční Grappling. A pokud nevíte co dělat o podzimních prázdninách, stavte se.

Těšíme se nashledanou.           

J+H+J+M

Fotogalerie

Autorka největšího leporela na světe v lounské knihovně

První říjnový týden již mnoho let patří celostátní akci Týden knihoven. Řada knihoven organizuje právě v této době mnoho akcí podporujících čtenářství. Nechybí mezi nimi ani Městská knihovna Louny. Jednou z hlavních aktivit, ke které se připojila, je Maraton čtení 2013. Cílem této akce je kontakt návštěvníků s autory.

Ve čtvrtek 3. října se téměř 150 dětí setkalo se spisovatelkou a ilustrátorkou Lucií Seifertovou. Přední česká autorka knih pro děti a mládež je seznámila se svou tvorbou, objasnila jim, jak se stala spisovatelkou a co vše tato práce obnáší. Při malém workshopu se pak děti naučily tvořit prostorové obrázky, které jsou součástí několika jejích knih. Dějiny udatného českého národa, Tajemná Praha,
O králi Karlovi a mnoho dalších – to jsou knihy, které si mohly děti od autorky nechat podepsat. Celou její tvorbu je také možno zapůjčit v dětském oddělení knihovny.

Fotogalerie 1

Fotogalerie 2

Fotogalerie 3

Sobotní dopoledne v dětském oddělení - jedině anglicky!

V sobotu dopoledne se z lehárny dětského oddělení ozývala angličtina. Ilja, rodilý mluvčí, si na prvním setkání povídal s dětmi nad knihou 12 hodin s Oskarem z nakladatelství Baobab a potom vyprávěl anglicky jednu z pohádek Karla Čapka. Tak začal nový projekt pro předškoláky a jejich rodiče, který připravila Městská knihovna Louny. Angličtina pro nejmenší se bude opakovat pravidelně, každou sobotu, vždy od  10:00 v dětském oddělení na polštářích. 

Fotogalerie

Kde hledat mimozemšťany a jak asi vypadají?

Poprvé po prázdninách bylo možné 5. září v Městské knihovně Louny navštívit besedy z velmi oblíbeného cyklu setkání pro děti Café Nobel bez kofeinu a pro dospělé Café Nobel. Tuto akci připravuje Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu Otevřená věda, otevřená univerzita.
O mimozemšťanech již bylo mnoho řečeno i napsáno. O tom, zda doopravdy existují, jak vypadají či jak komunikují, si přišel s malými i velkými posluchači povídat biolog Tomáš Petrásek z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR. Velmi zajímavé úvahy o vesmíru, fungování živých organizmů či cestování mezi hvězdami asi většinu návštěvníků dovedly k závěru, že má smysl hledat život ve vesmíru a že každá forma života je zajímavá a možná nám i může být nápomocná.

Další zajímavá debata nás čeká v říjnu – sledujte www.mkl.cz.

Fotogalerie

Poznáváme památky severních Čech

V úterý 16. července vyrazila skupina malých i velkých příznivců prázdninových poznávacích výletů s Městskou knihovnou Louny na zámek Líčkov. Putování začalo v malebné vesničce Liběšice, kde výletníky očekávala místní knihovnice paní Karla Mašková. Bylo zde připraveno i hasičské auto, které všechny dopravilo na líčkovský zámek. V zahradě čekalo milé přivítání a posezení se zámeckou paní Mařenkou Brázdovou. Následovala prohlídka interiérů zámku s obrazy Oskara Brázdy. Po krátkém odpočinku se výletníci vydali zpět do Liběšic. Příjemně naladěni a plni nových dojmů vřele doporučují návštěvu zámku v Líčkově. V průběhu prázdnin je otevřen během víkendů od 9:00 do 17:00 hodin.

Z další prázdninové nabídky Městské knihovny Louny si dovolujeme upozornit na koncert kapely Jazzies – 26. 7. ve 20:00 na dvorku knihovny a na čtvrteční výlet s Klub(ovnou) Luna do Zooparku v Chomutově – 1. 8. Všichni jsou srdečně vítáni.

Fotogalerie

Zapojte se aktivně do festivalu Bez zámků

Hlavním cílem festivalu Bez zámků je společné potkávání zdravých a handicapovaných lidí. Festival se koná 19. a 20. července v areálu zámku v Tuchořicích, sídla Domova Bez zámků. Pro návštěvníky je připraven bohatý kulturní program, koncerty, představení seniorů, handicapovaných, tuchořických občanů nebo dětí z Klub(ovny) Luna. K dispozici budou i stánky s občerstvením nebo dobročinný jarmark.

Akce Daruj radost bude jednou z akcí, do které se mohou návštěvníci festivalu aktivně zapojit. Oslovili jsme obyvatele domova v Tuchořicích a klienty sociálně terapeutické dílny Jeroným z knihovny, aby si vymysleli dárek, který jim přinese radost. Jejich přání i výtvarné zpracování najdete na naší webové stránce. Jak se zapojit? Vyberte si dar pro konkrétního člověka a udělejte si rezervaci. Poté obstarejte dárek a přijeďte v sobotu na festival, kde ho budete moci osobně předat. Akce se uskutečnila i na loňském ročníku festivalu a radostné zážitky si odnesli nejen obdarovaní, ale i ti, co dárky dovezli a předali.

Festival podpoříte především tím, když přijedete a strávíte společně den, odpoledne či večer spolu s ostatními návštěvníky. Přispět můžete také tím, že prohledáte své skříně, půdy a přinesete nám to, co vám už neslouží, ale mohlo by udělat radost někomu jinému. Loni šly na dobročinném jarmarku na dračku skleničky, hrnečky po babičce, prostírání, sportovní náčiní apod. Finanční výtěžek z akce bude rozdělen mezi pořádající instituce.

Těšíme se na prázdninové setkání v krásných prostorách tuchořického parku.

Seznam dárků - Daruj radost

Program festivalu

Plakát

 

Výlet s Klub(ovnou) Luna

Ve čtvrtek 4. 7. 2013 jsme s dětmi z Klub(ovny) Luna a klienty Sociálně terapeutické dílny Jeroným zahájili prázdniny prvním z mnoha plánovaných výletů.

Naše první kroky vedly na rozhlednu Stříbrník, pro místní  známou jako „Červeňák“. Zde jsme s dětmi zahájili celoprázdninovou hru  „Cesta kolem světa“, opekli jsme si buřtíky, zařádili na trampolíně a všichni jsme se podepsali do tamní knihy návštěv. Spolu s námi se výletu zúčastnily dvě statečné maminky, které zabojovaly a vyjely s kočárky až na vrchol.

Neváhejte a přihlaste své děti do Klub(ovny) Luna. Užijí si s námi spoustu zábavy. Přihlášky k dispozici v Klub(ovně). Pro děti poskytuje Klub(ovna) Luna své služby zdarma. Rodiče se mohou přijít podívat, co vše se v ní odehrává, denně od 8 do 19 hodin.

Fotogalerie

Cesta kolem světa s Klub(ovnou) Luna

Rodiče nevíte, kde budou trávit prázdniny Vaše děti? Chcete, aby si užily v létě spoustu legrace a zároveň se něco nového dozvěděly? Přiveďte je k nám do Klub(ovny) Luna.

Čeká na ně dobrodružství a zábava pod vedením zkušených pracovníků. Plánujeme výlety do blízkého a vzdáleného okolí, filmy, soutěže. Jsou připraveny akce s hasiči, městskou policií – psovodi, kurz první pomoci, návštěva sběrného dvora a mnoho dalšího. Děti se mohou zapojit také do sportovních aktivit. Připravujeme promítání filmu Mezi panelama o životě na sídlišti v Chomutově. Celé prázdniny se ponesou v duchu cesty kolem světa. Každý týden bude tematický laděn dle dané země nebo světadílu.

Do projektu se mohou zařadit školáci od 6 let věku. Horní hranice není omezena. Projekt je pro děti zdarma, podmínkou je pouze vyplnění přihlášky a dodržování pravidel klubu.

Počet dětí je omezen, proto neváhejte a přihlaste děti co nejdříve.

Přihlášku najdete zde nebo ji dostanete přímo v Klub(ovně).
Bližší informace na  haufova@mkl.cz, nebo na tel. 721 786 686.

 

Klub(ovna) Luna je dalším  provozem Městské knihovny Louny, funguje od září loňského roku. V rámci klubovny probíhá také program prevence kriminality - Mozaika. Zařízení slouží pro volnočasové aktivity dětí a mládeže, také pro další aktivity seniorů.

Klub(ovna) Luna sídlí v bývalé pobočce knihovny - v ulici SNP, provoz denně od 13 do 19 hodin. V době prázdnin od 8 do 19 hodin.

Jana Haufová

 

Knihovna dětem - Pasování prvňáčků na čtenáře

Pokud jste 24., 27. nebo 28. května navštívili Městskou knihovnu Louny, bylo to jako byste právě vstoupili do jiného světa. Mohli jste zde potkat rytíře s dámou po boku, Rumcajse a Manku, Ferdu mravence s beruškou a mnoho dalších pohádkových postav. Ne, neoctli jste se v pohádkové říši. To jen knihovna připravila k blížícímu se svátku dětí velkou akci „Knihovna dětem“. Dětští návštěvníci bez rozdílu věku mohli absolvovat celou řadu aktivit a poté obdrželi drobnou odměnu. Součástí této akce bylo také tradiční „Pasování prvňáčků na čtenáře“ při němž děti prokazují, zda se naučily číst. Pak smí předstoupit před rytíře Dobroslava Sečtělého a jeho společnici knihomolku Jolku a podstoupí pasovací obřad. Každý získá pasovací dekret a malý dárek. Prvňáčci, kteří dosud neměli svůj průkaz do knihovny, jej mohli v tyto dny získat za poloviční cenu. Milým zpestřením akce bylo malé divadelní vystoupení „Pyšný banán“, které každý den obětavě zahráli žáci ze ZŠ Přemyslovců pod vedením paní učitelky Brožové. Dík také patří finančnímu poradci Bc. Jiřímu Zahrádkovi a Ing. Petru Dočkalovi ze ZUŠ Louny za materiální podporu akce.

Cílem této aktivity je zajištění zajímavého programu pro děti a posílení vztahu dětí a rodičů ke knihovně a knížkám. Vzhledem ke stovkám návštěvníků se dá říci, že to se lounské knihovně opravdu podařilo.

Fotogalerie

24. 5. 2013

27. 5. 2013

 28. 5. 2013 

 

 

Lounská LiteraTúra - Čtení tam, kde jste to ještě nezažili

Letošní ročník Túry byl ve znamení schodů, jak si povzdechl už na půdě Městské knihovny Louny Jan Jíra. Z půdy do sklepa, na terasu, do družiny, do galerie GAML a zpátky na jeviště, do sokolovny, do Klub(ovny) Luna. Bez schodů to bylo jen na atletickém hřišti a u skautské bašty.

Fotografie Katky Suché
Fotografie Katky Bartošové

Na túru se vypravilo pět desítek malých i velkých posluchačů, kterým předčítači připravili nejen čtenářské zážitky. V divadle jsme mohli zhlédnout kratičký úryvek z nově připravovaného představení spolku MHD a prohlédnout si výstavu Vítka Čapka, v sokolovně Hana Benešová vyprávěla o tom, jak Lounští stavěli sokolovnu a jaký to byl velký svátek - její slavnostní otevření, na atletickém stadionu po celou dobu čtení běhali mladí svěřenci Jarmily Babilonské a u skautské bašty bylo pro zájemce připraveno noční splutí Ohře.

Novinkou letošní cesty byly žluté čtecí body, které zůstávaly na jednotlivých zastávkách s krátkým textem k rychlému přečtení jako tečka za Lounskou LiteraTúrou 2013.

Co kdo kde četl, najdete v následujícím seznamu, všechny uvedené knihy si můžete půjčit v Městské knihovně Louny.

Věra Pokorná

Městská knihovna Louny / půda / Dagmar Kučerová
Iva Hoňková / Pohádky ze staré půdy

Oblastní muzeum v Lounech / sklep / Jaroslav Havrlant
Viktor Fischl / Hovory s Aničkou

Hotel U Daliborky / terasa / Věra Pokorná
Allan Bennett / Neobyčejný čtenář

Školní družina ZŠ J.A.Komenského / Míla Šinerová
Walter Moes / Město spících knih

Za bývalou knihovnou / Jana Hrbková
Eoin Colfer / Legenda o pistolnici Murphyové

Vrchlického divadlo / Milena Nečesaná
Michal Viewegh / Andělé všedního dne

Sokolovna / klubovna / Hana Benešová
Jaroslav Seifert / Všechny krásy světa

Atletické hřiště ZŠ Přemyslovců / Jarmila Babilonská
Jakub Drábek / Koule

Skautská bašta u řeky Ohře / František Pospíšil „ Pošťák“
Vladimír Cvrček „Vezír“ / Expedice delta

Magdalena Mézlová a její dřevěný svět

Většina děti viděla ve čtvrtek v knihovně a v pátek odpoledne v Klub(ovně) Luna při besedě v rámci cyklu Setkání s odborníkem poprvé malý řezbářský ponk, všelijaká dláta, vzorky různého dřeva, vhodného pro vyřezávání loutek, misek, sošek a razítek.  K tomu děti poslouchaly vyprávění o tom, jak se dláta udržují ostrá, kde a jak se připravuje dřevo před začátkem řezbářských prací, jak se kreslí předloha a návrh, co se nesmí při práci s dřevem zanedbat. Děti viděly nářadí, kterému se říká holajzníček, kozí nožka, houpačky, rybí ocas a rašple, rejsek, svidřík, svlakovka, čepovka, rámovka a lupenková pilka.

Magdalena Mézlová vyprávěla dětem o svých dílnách, kurzech pro děti i dospělé, ukázala spoustu fotografií svých prací, vyprávěla jak dřevo nabarvit a co se s dřevem dá všechno dělat. Na malém ponku prakticky předvedla s dlátem v ruce řezbářskou práci tak, že lítaly kousky dřeva mezi zvědavé děti.

 

Fotogalerie

Knihovna

Klub(ovna) Luna

 

 

Klub(ovna) Luna na výstavišti

Na volnočasové zařízení pro děti a mládež Klub(ovnu) Luna při Městské knihovně Louny se obrátili pořadatelé tradičního Memoriálu Karla Raise, zda by nepřipravilo pro účastníky této známé akce dětský koutek.

I přes počáteční nepřízeň počasí v podobě drobného deště, se akce vydařila. Pracovníci Klub(ovny) Luna připravili pro děti řadu sportovních, výtvarných a dovednostních disciplín, do kterých se zapojili i mnozí rodiče. A tak jsme mohli vidět tatínka, jak skáče v pytli, maminku s lanem v ruce, která se přetahovala s dětmi. Zapojit se tak mohl opravdu každý, kdo měl chuť a odvahu. Klub(ovna) Luna se kromě jiného snaží propagovat zdravý životní styl a tak místo sladkostí dostávali děti i rodiče za své výkony jablíčka, domácí chléb s tvarohovou pomazánkou nebo domácí marmeládou.

Klub(ovna) Luna funguje v Lounech již od podzimu loňského roku v bývalých prostorách knihovny v ulici Slovenského národního povstání. Pro děti a mládež je otevřeno každý den od pondělí do pátku od 13:00 h do 19:00 h a o prázdninách již od 8:00 h. Pokud jste nás ještě nenavštívili, přijďte se určitě podívat přímo do Klub(ovny) nebo jen na facebook (webové stránky knihovny).

Těšíme se na vás.

pracovníci Klub(ovny) Luna.

 

Fotogalerie 

Dětská scéna 2013 - recitační přehlída v Lounech

Dětští recitátoři přijeli 20. a 21. dubna do Loun, kde se již počtvrté konala Dětská scéna 2013. Městská knihovna Louny z pověření Ministerstva kultury ČR a společnosti NIPOS - Artama  a ve spolupráci s občanským sdružením Lounští Lounským organizovala krajskou přehlídku dětských recitátorů.

Recitační přehlídka žáků ZŠ J. A. Komenského

Nejen první máj, ale také i ten druhý patřil letos poezii. V Městské knihovně Louny proběhla recitační přehlídka ZŠ Jana Amose Komenského, a uzavřela tak letošní cyklus přehlídek ve městě. Recitátoři vystoupili ve dvou kategoriích – zástupci 1. a 2. třídy v první kategorii a 3. až 5. třídy v kategorii druhé. A protože mluva, čtení, přednes, zkrátka rétorika už dávno není olympijskou disciplínou a už vůbec ne sportem, obešli se všichni bez stupňů vítězů. V první kategorii byli oceněni Filip Ježdík z 2. A za výběr textu a Amálie Bielecká z 2. B za krásnou interpretaci. V druhé kategorii byly ceny tři, Věra Vachová ze 3. A za přirozený projev, Filip Srbecký ze 4. A za výběr textu a Kateřina Kozlíková z 5. B za radostný přednes. Všem zúčastněným děkujeme za odvahu vystoupit před publikum i za výběr svých textů, děkujeme rodičům i pedagogům, kteří věnují dětem svůj čas, a budeme se těšit příští rok nashledanou.

Fotogalerie 

Noc s Andersenem 2013

Městská knihovna Louny se k této dnes již mezinárodní aci podporující dětské čtenářství připojila 12. dubna. Aby si tuto aktivitu mohlo užít co nejvíce dětí, začínalo se již v 16:00 hodin. Knihovna vypadala jako včelí úl. Všemi prostory proudily davy malých i velkých dětí v doprovodu rodičů či dalších příbuzných. V celé knihovně mohly plnit úkoly, malovat, tančit, poslouchat pohádky, sledovat divadelní představení a hrát hry.

Policisté v knihovně

I menší děti již vědí, že do Městské knihovny Louny se nechodí jen pro knížky. Dětské oddělení pro ně pravidelně připravuje řadu zajímavých aktivit. Jednou z nich je "Setkání s odborníkem". Ve čtvrtek 11. dubna přišli do knihovny s dětmi besedovat podpraporčík Martin Kočina a podpraporčík Martin Dohnal z obvodního oddělení Policie ČR v Lounech. Představili dětem povolání policisty, zaměřili se také na možná rizika, která jim v běžném životě hrozí a radili, jak se jich vyvarovat nebo jak je řešit. Nejvíce však zaujalo vybavení policistů - pouta, teleskopický obušek a především výstroj příslušníka pořádkové jednotky. Tu si na závěr po zodpovězení řady dotazů mohli s pomocí policistů vyzkoušet.

Fotogalerie

Dětská scéna Louny 2013 - dětské divadelní soubory

V pátek 5. dubna 2013 se v Klub(ovně) Luna konala první část letošní Dětské scény - přehlídka dětsých divadelních souborů. Krajská postupová přehlídka pro Ústecký kraj s postupem na národní přehlídku ve Svitavách. 

 

Přehlídku organizuje Městská knihovna Louny z pověření MK ČR. Do lektorského sboru zasedli: Jakub Hulák, Jaroslav Provazník a Vlasta Gregorová.

Přeskokanem přehlídky byl pěvecký soubor Bublinky, který vytvořil příjemnou a milou atmostéru. Celý den pak žila Luna divadlem.

Jak se žije neslyšícím

Ne každý člověk má to štěstí a všechny smysly mu slouží tak, jak mají. Řadě z nás nefunguje správně sluch. Ať již od narození či třeba po úraze je v České republice na 500 000 sluchově postižených občanů – to a mnoho dalšího se dozvěděly děti při Setkání s odborníkem, které proběhlo ve středu 3. 4. v Klub(ovně) Luna a 4. 4. v Městské knihovně Louny.

Pohár tří královských měst

V sobotu v prostorách Městské knihovny v Lounech, proběhl 3. ročník modelářské soutěže „Pohár tří královských měst“, který pořádal LMK Louny ve spolupráci LMK ze Slaného a Žatce.

Pro návštěvníky organizátoři připravili, kromě vystavených modelů, i řadu překvapení v doprovodných akcích. Již před budovou knihovny stály ve vzájemné symbióze vojenský Jeep a závodní speciály (které zapůjčili p. Jindřich Petr a ČM Motorsport Dobroměřice). Vstupní část objektu obsadili RC modeláři 116. Panzer Model Klubu Postoloprty. Předvedli příchozím RC modely tanků, u kterých si děti mohli sami vyzkoušet jejich ovládání. Vyvrcholením doprovodných programů byla návštěva AK Raná a největšího světového výrobce modelářských doplňků, firmy Eduard v Obrnicích.

Soutěže se kromě stavitelů letadel a bojové techniky zúčastnili i modeláři, kteří se zabývají stavbou modelů osobních, či závodních automobilů, figurek, dioramat a papírových modelů. Šedesát modelářů z pěti krajů republiky přivezlo na dvě stovky modelů. S velkým uspokojením jsme konstatovali, že takřka polovina účastníků byli děti do 15 let. Přijely dětské modelářské kluby z Kadaně, Teplé u Mar. Lázní a Postoloprt. Kvalita předvedených modelů byla na velmi slušné úrovni, takže více než pětistovka návštěvníků, která do knihovny zavítala, byla spokojená. K ní přispěli prodejci, kteří nabízeli rozmanitý sortiment modelů a modelářských potřeb a kterým se povedlo udělat mnohým docela slušný „vítr“ v peněženkách. Celá akce byla premiérou nejen pro lounský LMK, ale pro celé město, neboť akce takového rozsahu se ve městě konala poprvé. Jejím cílem bylo nejen předvést své umění kolegům modelářům a veřejnosti, ale zaujmout především děti a přivést je k tomuto oboru zájmové činnosti. Pořadatelé už zaznamenali zájem o činnost v klubu. Akce byla příznivě hodnocena nejen návštěvníky, ale i účastníky na modelářském fóru. Je to pro nás nejen potěšující, ale i zavazující, aby se příští akce povedla minimálně stejně, jako tato.

Akce by nemohla úspěšně proběhnout bez pomoci mnoha dalších spolupracovníků a těm bych rád veřejně poděkoval. Na prvním místě bych chtěl jmenovat pracovníky Městské knihovny Louny, díky jejich obětavé práci, se mohla tato soutěž vůbec konat. Přátelům z AK Raná, za to, že umožnili prohlídku letiště s odborným výkladem, panu Romanu Wasserbauerovi za zapůjčení multikáry.

A sponzorům, kteří umožnili, aby si ocenění odnesli kvalitní ceny. Byly to firmy Eduard, AMC Slaný, Martin Krátký z Duchcova, Jindřich Denk z Teplic.

A jednu perličku na závěr. Žena, která upekla a přinesla dort nejmladšímu účastníku soutěže, byla přímo z akce odvezena do porodnice ve Slaném, kde cca za dvě hodiny přivedla na svět dceru Janu.

Všechny tři kluby se připojují ke gratulaci.

Jaroslav Rankl – LMK Louny

Fotogalerie

Fotografie na Rajce.net

Fotografie týdeníku 5 + 2 dny na Facebooku

Článek na Ohře Media

Odpoledne plné masek

V pátek 22. 3. 2013 ve volnočasovém zařízení pro děti a mládež Klub(ovna) proběhl vůbec první karneval. Sešla se různorodá společnost, kromě tradičních urozených princezen jsme se zde mohli setkat s velkou a malou Pipi, vílou, bílými paními, nevěstou, která měla s sebou i družičku. Nechyběli ani páni kovbojové a svého zástupce zde mělo i naše vojsko. Někteří přišli dokonce v doprovodu rodičů. Odpoledne zahájily soutěže, za které se účastníkům, soutěžili malí i velcí, dostalo malých pozorností. Přestávky vyplňovaly písničky a trdlování malých i velkých. Na závěr karnevalu si někteří odvážlivci vyzkoušeli i karaoke.

Doufáme, že se všem karneval na Luně líbil a budeme rádi, pokud přijdete i na další akce naší Klub(ovny).       

Fotogalerie

Čtu, čteš, čteme

První březnový týden patřil celostátní akci „Týden čtení aneb Čtení sluší každému“. K této aktivitě se přidala také Městská knihovna Louny. Více jak 250 žáků základních škol se zúčastnilo akcí podporujících dětské čtenářství.

Děti si podmanily Klub(ovnu) Luna

V době jarních prázdnin děti z Lounska trávily svůj volný čas v Klub(ovně) Luna, kde si pro ně knihovna připravila pestrý program. Asi největším zážitkem pro ně byla ukázka práce psovoda Městské policie Louny pana Vavrici a jeho psa Bena. Jedno odpoledne strávily kreslením obrázků do výtvarného projektu Ptačí říše. Děti si také vyzkoušely skládání origami a malování na kameny. Páteční dopoledne bylo věnováno divadlu. Pod vedením režisérky si děti zahrály hru Romeo a Julie.

Zimní počasí poskytlo možnost chodit také na procházky, kde děti stavěly sněhuláky a sáňkovaly.

Děti si celý týden užily společné prázdniny a už teď se těší na ty další, které rádi zorganizujeme v Klub(ovně) Luna.

Za celé jarní prázdniny Klub(ovnu) navštívilo téměř 300 dětí a dospělých.

Příměstský "tábor" v Klub(ovně) Luna

Nevíte, co budete dělat během jarních prázdnin? Jsme tady pro Vás každý všední den od 8:00 do 19:00. A záleží jen na Vás, jak si tyto prázdniny společně užijeme. Každý den bohatý program pro děti. Dopolední procházky, hry, promítání filmů, výlety po okolí, zimní cvičení v přírodě, tematické besedy a mnoho dalších aktivit pro prázdninový čas dětí.

Můžeš si přinést oběd, který ti ohřejeme. Předběžný program na www.mkl.cz, dětské oddělení.

Přijď se k nám zapsat co nejdříve, ať s tebou počítáme. Nejpozději však do 7. února 2013.

Bližší informace ne telefonu 734 693 772, nebo na e-mail haufova@mkl.cz .

 

Program pro děti zdarma, aktivity s profesionálními sociálními pracovníky a pedagogy.

 

Vaše knihovna

 

Kouzelníci s míčem aneb streetball v knihovně

Itálie, Litva, Lotyšsko či Španělsko a mnoho dalších – to byli soupeři streetballového týmu Usurpátors. Jeden z jeho členů, lounský rodák Jakub Hnátek, byl hostem lednového Setkání s odborníkem, které pro děti pravidelně připravuje Městská knihovna Louny. Pět desítek malých posluchačů se seznámilo s rozdíly mezi basketbalem a streetballem, původem hry a jejími pravidly. Sportovní vystoupení týmu Usurpátors v Českém domě při olympijských hrách v Londýně 2012 a mnoho dalších zážitků aktivních hráčů streetballu všechny plně zaujalo. Následně Jakub Hnátek zodpověděl řadu dotazů. Nejzvídavější tazatelé získali jako odměnu originální tričko teamu. Na závěr mohli všichni obdivovat poháry a medaile, které team Usurpátors během své kariéry vybojoval.
Děkujeme za setkání a přejeme mnoho úspěchu do budoucnosti.

Fotogalerie

Mikulášský turnaj

Ve čtvrtek 6. prosince se v dětském oddělení konal Mikulášský turnaj v "Člověče, nezlob se!". Klání bylo velice dramatické a napínavé až do samého závěru. Soutěžící bojovali férově a statečně. Odpoledne uteklo neuvěřitelnou rychlostí a moc jsme se při hře pobavili. Účastníci byli odměněni drobnými  dárky a diplomy za vítězství. Při pravidelných setkáních každý první a třetí čtvrtek v měsíci jsme usilovně trénovali a vyplatilo se!

Fotogalerie

Den pro dětskou knihu, jak jinak - v knihovně

V roce 2007 přichází děčínská knihovna s výzvou podpořit  dětské čtenářství a více hovořit o současné knižní tvorbě pro děti. Rodí se Den pro dětskou knihu! Letos již pošesté oslavují dětské knížky také lounští čtenáři.

Nechtění mazlíčci

To byl podtitul listopadového Setkání s odborníkem v Městské knihovně Louny. Mezi děti zavítal pan David Kubalík z Útulku pro opuštěná zvířata v Jimlíně. Společně si pak povídali o úskalích života se zvířátky, co všechno bychom měli brát v úvahu, než si je pořídíme a jakými způsoby se mohou dostat do útulku. Děti velmi zaujalo, že kromě psů a koček se pracovníci útulku při odchytu setkali např. s labutí, klokanem či medvědem mývalem. Beseda byla doplněna promítáním a milým zpestřením byly přítulná fenka Foxi a kočka Míša. Panu Kubalíkovi patří dík za příjemné odpoledne.

Fotogalerie

V lehárně dětského oddělení od pondělí straší

Městská knihovna Louny v pondělí odpoledne otevřela slavnostní vernisáží novou výstavu výtvarných prací, tentokrát na téma Vodníci, čerti a ježibaby. Uvítat a výstavu zahájit pomohly děti z MŠ Fügnerova pásmem písniček a básniček s vodnickou, čertovskou a čarodějnickou tematikou.  Své vystoupení oživily maskami.
Letošního druhého projektu se zúčastnily děti ze základních škol Otakara Jaroše, J. A. Komenského, Školní, Prokopa Holého, Přemyslovců, Lenešice, Peruc, Domoušice, Zeměchy a Speciální. Také mladší děti se zapojily a tvořily v mateřských školách ČSA, Fügnerova, V Domcích, Šafaříkova, Dykova, Kpt. Otakara Jaroše, Domoušice a Slavětín. Se svými obrázky se připojily ještě ze školního klubu při ZŠ Školní a Výtvarného ateliéru knihovny. Celkem se do projektu přihlásil neuvěřitelný počet 384 ježibab, vodníků a čertů namalovaných, nakreslených či vytvořených kombinovanou technikou. Protože se všechny výkresy do malých prostor lehárny nevešly, bylo přislíbeno, že v nejbližší době všechny ostatní ozdobí naší novou Klub(ovnu) v bývalé pobočce knihovny Luna. Přijďte se proto podívat i tam, třeba při příležitosti Listování Lukáše Hejlíka knihou Kvak a Žbluňk v úterý 27. listopadu od 17:00.

Fotogalerie

Cesta za knížkou

Městská knihovna Louny se snaží různými způsoby dětem nabídnout zajímavý svět knih. Jednou z možností jsou setkávání se spisovateli či ilustrátory.
V úterý 16. října knihovnu navštívila spisovatelka Petra Braunová. Téměř 140 dětí od třetí po devátou třídu se zúčastnilo besedy s touto oblíbenou autorkou. Paní Braunová jim přiblížila cestu knihy od autora ke čtenáři, svěřila se svými pracovními postupy, prozradila, kde čerpá inspiraci a zodpověděla řadu dotazů. Nejvíce však zaujala poutavým čtením ze svých knih. Tramvaj plná strašidel, Ztraceni v čase, Ema a kouzelná kniha či Pozorovatelka jsou nyní nejžádanějšími tituly dětského oddělení. Paní spisovatelce právem patří velký dík za podporu dětského čtenářství.

Fotogalerie

Za pohádkou na půdu

Stovka dětských návštěvníků uviděla dosud nepoznaná zákoutí Městské knihovny Louny. Čarodějnice Kanimůra a čertice Belzeba jim byly v úterý 2. října průvodkyněmi Kouzelnou pohádkovou půdou. Knihovna zde pořádala v rámci celostátní akce Týdne knihoven Velké říjnové společné čtení na téma Vodníci, čerti a ježibaby. Děti si zábavnou formou připomněly tyto nadpřirozené bytosti, vyslechly pohádkové příběhy či tvořily čarovné formulky. Na závěr si prohlédly a vypůjčily pohádkové knihy z fondu dětského oddělení knihovny.
Těmito aktivitami se knihovny snaží přiblížit zajímavými způsoby malým i velkým svět fantazie, dobrodružství, napětí a mnoho dalšího, jež nabízejí právě knihy.

Fotogalerie

Zajímavá setkání v knihovně

Také v letošním školním roce pokračuje úspěšný cyklus besed pro děti „Setkání s odborníkem.“ Úvodním tématem se v září stal mažoretkový sport. Lektorkami byly Lenka Havlištová, učitelka tanečního oboru ZUŠ Louny, a její svěřenkyně Jana Svobodová, mistr ČR v twirlingu a mistr ČR v rytmickém sóle. Současné mažoretky již jen nepochodují před kapelou, ale jak se děti dověděly, také tančí. Sólově i ve skupinách předvádějí úžasné výkony, jejichž ukázku předvedla i Jana Svobodová. Paní Havlištová jim přiblížila možnosti tohoto sportu, způsob jak se stát mažoretkou i povinnosti, které z toho vyplývají.
Cílem těchto setkání je seznámení dětí se zajímavými zálibami, řemesly či povoláními a nabídka naučných knih o těchto tématech z fondu knihovny.
Příští setkání s názvem „U hrnčířského kruhu“ proběhne ve čtvrtek 11. října od 14.00 hod. v kongresovém sále knihovny.

Fotogalerie

Jiný den


V sobotu 15. září úspěšně proběhla celodenní akce na lounském výstavišti - Jiný den.
 

Tvorba šperků z fimo hmoty

V průběhu tvořivého setkání se zájemci naučili techniku práce s fimo hmotou a seznámili se s různými postupy při vytváření konečných korálků a šperků.
Kurz vedla lektorka Monika Morávková.

Fotogalerie

Malujeme pod širým nebem

V ateliéru knihovny se v rámci cyklu Prázdninová knihovna sešli zájemci o malování jednoho letního dne v Lounech.

Každý si vybral materiál na svojí oblíbenou techniku a pak vyrazil hledat zajímavé místo v Lounech. Nejoblíbenějším se stal prostor kolem morového sloupu, odkud se dala krásně malovat například knihovna, radnice nebo spořitelna. Dvě studentky vyrazily až k inundačnímu mostu a při malování budily velký zájem kolemjdoucích.  Všechny práce byly oceněny a vystaveny v prostorách vestibulu knihovny, kde budou připomínat Jeden den v Lounech do konce prázdnin.

Fotogalerie

Den evropské hudby

Letos se Městská knihovna Louny připojila k oslavám Dne evropské hudby a nabídla čtenářům a návštěvníkům ve vestibulu po celý den ochutnávku ze všech žánrů i nosičů, které jsou v hudebním oddělení. Kromě toho si mohli zájemci zahrát na připravené Orffovy nástroje a zajamovat si s Vojtou Petržilkou a Pavlem Jonákem. Děti využily možnosti vyrobit si originální hudební nástroj z připravených dřevěných komponentů. Zajímavou výzdobu vestibulu obstaraly notové koláže vytvořené studentkami Třetího věku oboru Umění tady a teď. Vyvrcholením celodenní akce bylo vystoupení dětského pěveckého sboru ZŠ Školní a ZUŠ Louny Skřivánci, vedeného Kateřinou Štolovou a Renatou Friedlovou. Zpěváčci a muzikanti využili krásného počasí a prostředí dvorku knihovny a při posezení u zmrzliny se rozloučili s uplynulým školním rokem.

Fotogalerie

Skautské léto

Prázdniny se nezadržitelně blíží a nedočkavě je vyhlížejí děti i dospělí. Letní atmosféru mělo také červnové Setkání s odborníkem v Městské knihovně Louny. Jak toto období prožívají skauti v Lounech, dětem ve čtvrtek 7. 6. poutavě vyprávěl František Pospíšil „Pošťák“, vůdce střediska místních skautů. Dověděly se, jaký by měl být správný skaut a co je to skautský slib. Nejvíce je zaujaly společné výpravy, tábory a hra František z Hamonína. Děti si vyzkoušely vázání uzlů, malovaly skautský znak a plnily řadu různých úkolů.

Na závěr byli všichni pozváni na výstavu „95 let skautingu na Lounsku“, která právě probíhá v knihovně a k účasti v soutěžích, jež jsou součástí této výstavy.

Fotogalerie

Zábavné odpoledne pro děti a rodiče

Knihovny dnes již nejsou jen místem, kde si čtenáři mohou vypůjčit různé dokumenty či získat informace. Jsou to multifunkční zařízení a stávají se centry společenského života obcí.

Taková je i Městská knihovna Louny. Znovu to prokázala 1., 4. a 5. června, kdy trochu připomínala včelí úl. Děti, rodiče i prarodiče proudili všemi prostory. Malí i velcí se účastnili zábavného programu v rámci akce „Knihovna dětem“. Sněhurka, čarodějnice, skřítci, … - ti všichni provázeli děti hravým odpolednem. Ty pak byly po splnění úkolů drobně odměněny. Součástí akce bylo „Pasování prvňáčků na čtenáře.“ Jedná se o celostátní aktivitu podporující dětské čtenářství. Žáci prvních tříd byli oceněni za své úsilí a vytrvalost při výuce čtení. Předstoupili před patrona knihovny rytíře Dobroslava Sečtělého a jeho věrnou pomocnici knihomolku Jolku a byli pasováni do stavu čtenářského. Tento akt byl stvrzen pasovacím dekretem. Pohádkovou tečkou za příjemným odpolednem bylo vystoupení žáků ZŠ P. Holého.
Velké poděkování patří všem příznivcům knihovny, kteří akci podpořili a pomohli ji tak uskutečnit.

Fotogalerie 5. 6. 2012

Fotogalerie 4. 6. 2012

Fotogalerie 1. 6. 2012

Létající modely

Úterním odpolednem 29. května se sálkem Městské knihovny Louny nesly zvláštní zvuky. Jemné vrčení nabývalo místy na síle a střídalo se s dětskými hlasy a potleskem. Probíhala zde tradiční akce Setkání s odborníkem. Květnovými hosty byli zástupci Leteckomodelářského klubu Louny Drahomír Faix, Miroslav Nechanický a Karel Kotelenský. Děti si mohly prohlédnout materiály, ze kterých vznikají modely, a pánové jim přiblížili postup jejich výroby. Také je seznámili prostřednictvím snímků s prací dětí v lounském kroužku modelářů. Součástí besedy byla i praktická ukázka několika modelů řízených rádiem. Na rozloučenou se nad hlavami dětí prolétla Baba Jaga. Beseda byla zajímavá a inspirující. Řada dětí zjišťovala, jak se stát modelářem. Je to jednoduché. Stačí navštívit Leteckomodelářský klub v Lounech, jehož zástupcům děkujeme za příjemné odpoledne.

Fotogalerie

Čarodějnický rej v knihovně

V pátek 27. dubna po zavírací době knihovny se dvorek změnil v setkání čarodějnic a čarodějů, kteří dorazili oslavit svůj svátek.  Pro holky a kluky, kteří přišli  v nejrůznějších kostýmech Městská knihovna Louny připravila bohatý program. Po zahájení akce sněmem starších čarodějnic si děti mohly zasoutěžit v několika kategoriích. Předvedly jak vysoký (papírový) oheň umí přeskočit, ve dvojicích soutěžily o co nejrychlejší naplnění čarodějnického lektvaru nebo si mohly pořídit řidičský průkaz pro lítání na koštěti. Za každou disciplínu obdržely také malou odměnu jako například sladkosti nebo useknuté prsty (z lineckého těsta).  Všechny děti mohly také vyplnit čarodějnický kvíz, který slosujeme, a výherci získají zajímavé věcné ceny.

Závěrem se všechny masky promenádovaly na čarodějnickém korzu, kde předvedly své kostýmy a představily se. Odborná porota ocenila nejlepší převleky a to v kategorii nejoriginálnější dopravní prostředek, nejkrásnější frňák. Diplomy a drobné ceny si odnesly také tři děti za nejlepší masku.

 Jako na každé správné kouzelnické oslavě nechyběl oheň a symbolicky byla upálena slaměná čarodějnická figurína. Návštěvníci si mohli na ohni upéct vuřta nebo se jinak osvěžit v občerstvení Jeroným.  Dvorek knihovny zaplnila stovka návštěvníků především rodin s dětmi, kteří zde strávili příjemný páteční podvečer.

 

Děti a fitness

V úterý 17. 4. přivítala Městská knihovna Louny paní Jitku Hofmannovou z Fitness Studia Louny a její tři svěřenkyně. V rámci pravidelné akce „Setkání s odborníkem“ přišla dětem vyprávět o aerobiku a dětském cvičení.  Děti se dozvěděly, že ze 156 klubů v republice je lounské Fitness Studio sedmé, a má velké úspěchy i na mezinárodních soutěžích. Členové se mohou pyšnit tituly Mistrů Evropy a světa. Zajímavé povídání bylo doplněno ukázkami protahovacích cviků, které by měl každý sportovec umět. Děti si je také mohly vyzkoušet, což se setkalo s velkým nadšením, každý komu se povedl klik nebo jiný náročný cvik dostal sladkou odměnu. Během povídání děti shlédly fotky ze soutěží. Na závěr si děti prohlédly a půjčily knihy k dané tématice a odcházely z knihovny v dobré náladě a plny dojmů.

29. května se můžete těšit na setkání s panem Drahomírem Faixem, který bude vyprávět o leteckém modelářství.

NOC S ANDERSENEM 2012

Úplná a konečná zpráva o letošní dvanácté společné pohádkové Noci s Andersenem,

jak se udála v pátek 30. března 2012 v 1.180 místech Čech, Moravy, Evropy i jinde

 

Hned na počátku musíme objasnit, že jsme k jejímu sestavení použili výtahy z více než 4238 e-mailů, z nichž většina už odplula do internetového nebe a jen ty nejlepší perly budeme jako nejcennější poklady ukrývat co nejdéle to půjde… Ze všech zpráviček čiší pozitivní energie, elán, spontánnost, pohoda, nadšení a další radosti,  které dospělí organizátoři dokázali přenést do knihoven, škol, družin, ústavů, domů dětí, kluboven, hasičáren, nemocnic, zoo, kin, divadel, kostelů, far, věží i hradů, zkrátka všude tam, kam letošní spáče pozvalo noční čtení pohádek. „Posláním noci bolo predovšetkým to, aby deti pochopili, že čítanie kníh nie je prežitkom, ale obohatí ich život po mnohých stránkach,“ píše školská knižnica Turzovka .

 

Tak pojďme společně probrat to, co letošní pohádková noc přinesla a na co už jen vzpomíná 44.067 dětí a 17.701 dospělých. Po jejich sečtení zjistíme, že bychom v tuto noc společně obydleli jedno větší město s cca 61.767 obyvateli. A to mezi tyto řádné evidované obyvatele nejsou započítány návštěvy, hosté, personál škol a knihoven, hasiči, policisté, kteří pomáhali s programem, hlídali naše malé svěřence, a spočítat je nikoho nenapadlo. Spočítat se nedali také všichni živé tvorové, z nichž nejvíce jsou hlášení psi, služební i domácí mazlíčci. A to už nemluvíme o všech plyšových zvířátkách a v noci vyrobených lichožroutech, těch bylo v řádech tisíců, což určitě potěší jejich autory Pavla Šruta a Galinu Miklínovou.

 

Největší výskyt žijících a čtoucích autorů hlásí z knihkupectví  Ivony Březinové:  "Zdravíme všechny dospávající. My se ke spánku teprve chystáme, protože ve Fantazii se s Andersenem nespalo, tam se celou noc od 18.00 do 6.00 poctivě bdělo a hlavně četlo, vyprávělo, hrálo na kytary a zpívalo. Sešlo se nás celkem 19 - samí dospělí. Ale i my máme rádi Andersena a chceme si užít jeho narozeniny. Za Alenu Ježkovou, Danielu Krolupperovou, Elišku Perlíkovou, Ivanu Hutařovou, tři Jiří (Bergmana, Fixla a Weinberga), Mirka Palmeho, Tomáše Kříkavu, Zuzanu Frantovou a úžasný divadelní soubor PULS pod vedením Lucky Radimerské Vás zdraví Ivona Březinová, která právě pádí do postele... "

 

Ale zbylo i na další – rádi se podělíme o seznam autorů, kteří o letošní pohádkové noci četli dětem, náš výčet není a nemůže být úplný, někteří ještě své hosty neprozradili. Ze známých to byl např. básník Denis Jerie v ZŠ B. Hrabala v Praze 8, spisovatelka Zuzana Pospíšilová v ZŠ a MŠ MUDr. E.Lukášové v Ostravě Hrabůvce, Zuzana Špůrová v Památníku národního písemnictví v Praze, ilustrátorka Lucie Seifertová v Dobšicích, Pavel Čech v MŠ Kněževes, spisovatel Jiří Svoboda v MěK Znojmo, spisovatelka Andrea Gregušová a hádankář Jozef Zrnek v Trnave. V Čadci četla ilustrátorka Michaela Velíšková, ve Vřesové u Sokolova Dáda Patrasová, Antonín Ošťádal v  Němčicích nad Hanou, Jan Sviták z Holešova přijel do Milovic, v zoologické zahradě v Jihlavě četl Pavel Bezděčka, spisovatelka Gabika Futová v Knižnici P.O.Hviezdoslava Prešově. Liptovská knižnica G.F.Belopotockého v Liptovskom Mikuláši hlásí slovenského spisovatele Pavola Dobšinského v podání spisovatele Petera Vrlíka, ZŠ Brána jazyků v Praze 1 hostila spisovatelku Markétu Baňkovou, Mestská knižnica Handlová Petera Kubicu. Spisovatelka Daniela Krolupperová četla dětem v  ZŠ Hanspaulka Praha 6, Jiří Fixl v ZŠ Poláčkova Praha 4, spisovatel Roman Brat a ilustrátor Miro Regatko v  Hornozemplínskej knižnici Vranov nad Topľou. ZŠ Prosetín přivítala k čtení Andersenových pohádek herce Josefa Somra. Český rozhlas v Praze pozval herce Josefa Dvořáka, herce Richarda Trsťana a soubor Buchty a loutky. A nesmíme zapomenout mezi nejvzácnější hosty započítat i velvyslance Dánského království v Praze, pana Ole E. Moesbyho, který se letos vypravil do Městské knihovny v Rokycanech, kde četl více než 160 dětem. Paní Hana a Tina z velvyslanectví pak navštívily a prezentovaly Dánsko v ZŠ Roztoky u Křivoklátu a konzulka Dánského království v ČR paní Lise Schouboe v Městské knihovně v Praze. Velvyslanec ČR Zdeněk Lyčka poslal z Dánska spícím dětem svoji zdravici.

Dost prózy, přichází verš:

Vítáme tě Andersene, zůstaň s námi chvilku déle.

Všechny knížky přečteme, a potom hned usneme.

Spacáky máme na zemi a pohádky mezi dlaněmi.

Na chvíli být pasáčkem či Kajem, procházet se pohádkovým rájem.

A teď máme nový sen, ať se vrátí Andersen.    

(napsali autoři z gymnázia v Praze 9, ulice Vybíralova)

 

Andersen opravdu přišel, kolikrát, na to naše matematika nestačí, ale věřte, že v plné kráse se objevil minimálně v 800 místech. „V Trmicích vzal letošní zábavu do rukou dánský pohádkář, neodhodil po čtecí části plášť, neodjel zpět do Kodaně, ale dětem o sobě hodně vyprávěl, předváděl pantomimu, soutěžil s nimi, děti bavil a tancoval.“ V Ústeckém kraji ve Velkém Březnu: „vystoupil z parníku, ve kterém plul po Labi do Drážďan a čekal na nás v nedalekém zámku, aby nás ve svém cylindru provedl zámkem.“ Z Březové u Berouna hlásí, že: „najednou někdo zabušil na dveře, a nebyl to nikdo jiný než sám Andersen. Pěkně nás vyděsil, ale pak se představil a děkoval nám, že slavíme jeho narozeniny. Jediná překážka byla, že mluvil jen anglicky, dánsky to na nás naštěstí nezkoušel. Nezdržel se dlouho…“ „Pan Andersen powital zaproszonych gości, a nastepnie bardzo ciekawie opowiedzial o sobie, swoim dzieciństwie, swoich marzeniach i zapraszal gości do czytania jego baśni. GBP w Zyrakowie“ Do Uherského Brodu přišel Andersen v ojedinělém doprovodu J.Á.Komenského a oběma pánům se podařilo přesvědčit přítomné děti v muzeu, že pohádky četl i učitel národů. V Třinci se v nejtajnější zahradě děti mohly setkat se samotným panem Andersenem a zahradním trpaslíkem, oba vypadali: „jako bychom je právě vyrušili z nějaké záhadné zahradnické činnosti.“ Konalo se mnoho průvodů, zde je zmínka o jednom z nich: „Dobříšské děti se vydaly na pyžamový průvod městem, s transparentem Noc s Andersenem a za pokřiku hesel My spíme v knihovně a Ať žije Andersen, Ať žije knihovna prošly náměstí a opravdu je nebylo možno přehlédnout.“

 

Letos byl jubilant Jiří Trnka oslavován v spočtených 789 místech, a kreativita organizátorů neznala mezí. „Veliký dík posíláme do Kostomlat, jejich písnička nám s představením Jiřího Trnky pomohla a hlavně se dětem líbila,“ píší z Police nad Metují. Kamenice nad Lipou zase prozradila, že díky pěti odvážným klukům se těžkými železnými dvířky dostali do Trnkovy Zahrady plné fantazie a dobrodružství. Připomněli si osudové setkání Jiřího Trnky s Josefem Skupou. Spejbla a Hurvínka připomněli v Praze-Petřinách V MěK Kladno byl večer motivován také tímto výročím a jako host děti pobavil pplk. Hradní stráže ČR, který si s dětmi zazpíval. V Týnci nad Sázavou se děti na oslavu narozenin pana Trnky na chvíli proměnily v malíře a na 150 balónků namalovaly 150 veselých ksichtíků. Z Týna nad Vltavou z Malé Strany hlásí, že naslouchali příběhům pěti kamarádů a zkusili nahlédnou do vlastní zahrady fantazie. Stejné dobrodružství jako parta kluků v Zahradě Jiřího Trnky mohly prožít také děti v Javorníku, kde potkaly děti velrybu a kocoura, hledaly ukryté trpaslíky a celá kouzelná noc byla zakončena objevením kouzelné velrybí truhlice plné pokladů. V Děčíně si přečetli začátek knihy a když pan knihovník předváděl zlého naštvaného kocoura a spustil příval nadávek, nemohla se děcka ubránit smíchu. V Knihovně města Olomouc zase kocoura-simulanta přemísťovali trakařem, se slony hráli popletené divadlo a nakonec hledali klíče ke dveřím, za kterými byl poklad. Víme, že v Zahradě žila sečtělá velryba, v Petřvaldu pro ni vyráběli obří časopis, aby měla co číst. Trnkova Zahrada inspirovala děti k pohybovým soutěžím také např. v ZŠ Kamenná. V Králíkách soutěžili také a zde jako dáreček dostal každý knihovnicemi namalovaný hrníček s kocourem ze Zahrady.  Ve Veselí nad Moravou se spáči z knihovny i její pobočky podívali na Trnkovy filmy a poté se děti ve  skupinkách rozešly po městě s úkolem najít předzahrádku, poznat kvetoucí rostliny a oslovit kolemjdoucí s otázkou, kdo to byl Jiří Trnka. A věděli všichni! Trnkovy a Karafiátovy Broučky také připomínala řada knihoven a škol, např. v Poběžovicích, Žihli, Radošovcích, v dětském oddělení Pohádka v Knihovně Hradce Králové, Zašové.  „Zapálili jsme světýlka v lampiónech a vydali se na mrazivou a větrnou cestu k MIK, tam za odměnu dostaly děti záložku do knihy.“ Z Rakovníka píší: „převlečeni do kostýmů brouků, broučků a jiného hmyzu jsme zahájili brouččí olympiádu na kniholympijském stadiónu v místním parku. V Rakovníku děláme všechno minimálně na 120%, teda aspoň podle následné vyčerpanosti zúčastněných dospělých…“ Broučci mezi knihami zářili v Knihovně města Ostravy pobočce Závodní -  Hrabůvka. „Kdybyste jen viděli jejich krásné lucerničky, které si v knihovně vytvořili! A ta blikající světýlka v nich! Déšť nás vůbec neodradil a všichni jsme se vydali na společnou vycházku do okolí. A tam, kousek od knihovny, ve starém stromě na nás čekala sladká odměna. To bylo radosti! Jásot broučků a zář nádherně svítících lucerniček.“  Pohádkově naladěni se vydali z MěK Louny na Broučkovu noční cestu, na kterou si posvítili lampióny, cesta je zavedla k Vrchlického divadlu, kde se svítilo a čekal na děti čert (ředitel divadla), který je provedl po běžně nepřístupných místech budovy.

 

Mezi letošní jubilanty patří i národem milovaná Božena Němcová, jejími knížkami se nočně inspirovali např. v Lipníku nad Bečvou, Kyjově, Pavlovicích u Přerova, Vlčici, Velkém Oseku, Protivanově, Moravské Třebové, Vnorovech, Hoštejně, snad jsme na nikoho nezapomněli… V Kamenickém Šenově se s pohádkou Neohrožený Mikeš vypravili od statečného kováře ke kováři uměleckému. „Již od začátku týdne děti četly pohádky od Boženy Němcové, malovaly obrázky, sledovaly pohádky a připravovaly si divadelní představení,“ napsali ze ZŠ Most Svážná ulice.  V Nové Roli byly tématem pohádky Boženy Němcové a draci, děti vymyslely příběh, namalovaly ilustrace, vypravily se na noční výpravu za dračím vejcem, v němž byla ukryta lízátka, jejichž tyčky svítily. Do knihovny se vracel svítící průvod.

Do Miskovic se přišla podívat Babička od Boženy Němcové, uctila všechny chlebem a solí a oni jí za to přečetli kapitolu z knihy Petry Braunové.  Nocležníci v Boru odešli na čtení kapitolky z knihy do kostela a když za zvuku varhan četli text O chlapci, který spadl z nebe, pětiletá nocležnice Eliška náhle pronesla: „Anděl!“ Kapitolka z dosud nevydané knihy měla veliký úspěch, slyšeli ji minimálně v 759 místech Evropy i zámoří, v češtině, polštině i slovenštině. A všichni malí i velcí spáči už netrpělivě střádají penízky na knížku Petry Braunové s ilustracemi Tomáše Řízka, která má koncem roku teprve vyjít.

 

Zdeněk Miler a krteček letos opět nocovali také, bylo to např. ve Dřešíně, Vědomicích, Kuřimi, Příbrami, ZŠ Křiby ve Zlíně, velké oslavy proběhly v Šumperku, kde se zase sešli v kině. 55. výročí krtečkových příběhů si připomenuli v ZŠ Obecnice. Staňkovické děti objevily, že krteček byl ve vesmíru a že ho znají a milují děti na celém světě. V ZŠ Svážná v Brně se děti spolu s krtečkem, myškou, zajíčkem (které představovaly studentky informačního studia a knihovnictví) houpaly na vysokém stromě, prolézaly trnkovým keřem, stavěly krtčí hromádku, oblékaly krtečkovy kalhoty a dělaly mnoho aktivit, aby se unavily. Mezitím mohly alespoň na malou chvilku sledovat semifinálové utkání mezi Kometou a Plzní, kterým žilo celé město…

 

Naši spáči jsou pozorní a nezapomněli ani na 125. výročí narození Josefa Čapka, jmenujeme za všechny MěK Humpolec, kde se ke slovu dostal také Jan Skácel… V duchu pejska a kočičky se odvíjel program v Podolí, kde s přibývající tmou pohádkoví hrdinové odešli na kutě a děti se vydaly pro poklad. Obrázky těchto malých hrdinů mnohde ozdobily speciálně vyráběná noční trička. „Letošní pohádková noc se v příbramské knihovně na Březových Horách nesla v duchu zvířátek. Cestou necestou, hlavně ne po silnici, děti vyrazily do psího útulku Maják, aby odevzdaly sbírku pro opuštěné pejsky. Děti poctivě šlapaly a ve svých batůžcích nesly zásobu psích pamlsků. Zážitek to byl pro všechny opravdu úžasný!“ Tachovské děti zase potěšila návštěva z psího útulku se dvěma pejsky. Z Višňové prozradili, že jejich hostem byl Mjr. Aleš Jehlička, dvojnásobný mistr republiky v policejním mistrovství psovodů se služebními psy. Některé děti v Rožnově pod Radhoštěm po ukázce dogdancingu přemýšlely, jak vše naučí své domácí mazlíčky… Čtyři pejsci a canisterapie potěšili kluky výchovného ústavu v Dřevohosticích, kde si také při petrolejce četli Dobšinského pohádky (a pak že děti nečtou!). 

 

Naše akce k podpoře dětského čtenářství dovedla děti daleko – opět se vypravily do jiných časů, od pravěku a středověku až k říši fantazie. Na hrady či zámky se podívali v Žirovnici, Litomyšli, Boskovicích, Malenovicích, Frýdku-Místku. V Horšovském Týně vypravili lampiónový průvod doprovázený šermíři s pochodněmi na zámek, kde proběhla scénka o bitvě u Domažlic a ohňová podívaná. „I když foukal vítr, připravili vystoupení, při kterém se tajil dech.“ Do pravěku podnikli exkurzi v obecní knihovně Dlouhé Vsi, cílem bylo setkat se s dinosaury. Za jejich řevu splnili stezku odvahy, prožili bitvu lovců a zvířat a lovili mamuty.

Do Afriky pro poklad pod Kilimandžárem se vypravily děti z Chebu. Musely se naučit africký tanec, lovit zvířata, poznávat cizokrajné koření. V Prachaticích si děti vyzkoušely psaní klínovým písmem do klínových tabulek, luštily hieroglyfické nápisy, prokousaly se mayským písmem k pokladu. V ZŠ Zdiby žáci poznávali jeskynní malby, egyptské hieroglyfy, hlaholici či Braillovo písmo. Tajné písmo luštili v Lázních Bělohrad.  „Vyvrcholením programu v Knihovně města Plzně byla návštěva Muzea loutek.“ Do Divadla Bouda ze vypravila 15.ZŠ v Plzni. V Českém Těšíně se celým programem linulo téma Loutky a jejich svět. Pohádkovou bránou se děti octly v pohádkovém světě. V Havířově vyráběl loutky s dětmi Rytíř Krásného slova David Velčovský. V Březové u Sokolova děti dostaly do ruky loutky a mohly si je zkusit vodit v opravdickém loutkovém divadle. Literatuře je blízký i film – do kina se vypravilo mnoho návštěv, např. děti z MěK Brtnice si prohlédly i promítací kabinu místního kina. V Děčíně, ve Veselí nad Moravou a v ZŠ Raspenava zase objevovali, jak vzniká animace. Večerníčkovské téma využili v ZŠ Klenovice při nočním putování školou,  v Radostíně vyhledali a četli v knížkách příběhy, které znají z večerníčků, stejně tak jako děti v Kunovicích, Pohořelicích a jinde. Z Vědomic prozradili, že „dětem jako pohádku na dobrou noc promítali Princeznu na hrášku na staré promítačce. Tak to byl šok, že obrázky posouváme kolečkem a vyprávět musíme sami…“

 

Minimálně ve čtyřiceti případech byl nosným tématem Harry Potter. „Uplynulo totiž už 15 rokov od vydania knihy Harry Potter a Kameň mudrcov. Mnohé z našich detí eště neboli na svete, ale príbeh malého čarodejníka doverne poznajú. Práve deti urobili pre túto knihu niečo, čo eště nikdy předtím. Hromadne si ju odporúčali a požičiavali. A potterománii bol večer venovaný v Rimavskej Sobote.“ V Prosetíně prošlo nástupištěm 9 a ¾ celkem 95 žáků a 13 učitelů, děti vařily kouzelné lektvary,  hrály famfrpál a hledaly Hagridova zvířata. Ve Valašském Meziříčí sázeli mandragory a létali na koštěti, v každé koleji se vylíhlo dračí mládě.

 

Čaruji, čaruji zlatou stuhou,

ať draci přiletí s barevnou duhou.

Natrhám na louce barevné kvítí,

právě tam, kde slunce nejvíce svítí.

Čtyřikrát přivoním, přivolám sílu,

poprosím barevnou duhovou vílu.

Ať mi mé přáníčko jen štěstí přinese

a smutno z dušičky navěky odnese.

Za dozor ve škole Čar a kouzel čarodějky Růžena a Hana,

Knihovna města Ostravy, pobočka Daliborova

 

Každoročně sledujeme také návštěvy malých nocležníků u hasičů a policie, např. v Žulové se děti seznámily s prostory a celou předběžného zadržení a nikdo v ní nechtěl zůstat na noc. V MKS Letovice zažily děti program v detektivním duchu, došlo na snímání otisků prstů, zajištění stop, odběr DNA. Hasiči v Českém Dubu se letos učili, jak na zlomeniny, odřeniny, přenášeli se na nosítkách.  Podobné programy proběhly v Mokré Horákov i Uherském Hradišti, v Jeseníku se u hasičů učily malé čarodějnice, jak správně a bezpečně používat oheň.  Velikonoční kraslice zdobili v Žulové, Javorníku i slovenské Čadci, kde vítali jar s Morenou. V Březové u Sokolova zase zdobili bažantí vajíčka. Slaďoučké perníčky dostaly děti ze Strážnice i v  Českém Krumlově.

 

 

 

„Letošní noc jsme věnovali indiánům, vždyť přesně před 170 lety se narodil Karel May,“ píše z Katovic Indiánská babička. Plasy hlásí tajuplnou cestu za velkým duchem Manitouem, indiánské teepee vyrostlo v MěK Štětí. Ve Vratimově připravili na území Apačů, Čerokézů a Šošonů sněm starších, a jaké by to bylo setkání, kdybychom nezavzpomínali na toho, který před 100 lety odešel za velkým Manitú, Karla Maye, howgh, jak píše Rudá squaw Ta, která tančí s knihou. Indiánskému kmeni pobočky knihovny v Mařaticích vládla náčelnice Zasnemášprůkazku. Divoký západ, šerifské hvězdy, náramky přátelství, to vše jste mohli najít v ICM v Prostějově.

 

Fabularius Anderseni jako pohádkový strom zasazený na památku Noci s Andersenem nahlásilo mnoho knihoven a škol, někteří sázejí opakovaně (za všechny Praha Běchovice), jiní poprvé. Děti rády zdobí stromky živé i neživé, jsou jim svěřována tajemství, jsou nositeli dětských přání. Vznikl už celý virtuální les, který se každým rokem rozrůstá, letos o 449 ks.

„V pořadí 8 pohádkovník byl zasazen v našem horním parku blízko stromu Knihovníka z roku 2010. Na trase je pohádkovníků již opravdu hodně a krásně rostou a ani vandalové se je nepokouší ničit. Letošní zahájení u knihovny u historicky prvního stromu Fabularius Anderseni  bylo za zvuků honosných fanfár a průvod byl opět velmi a velmi dlouhý i přes nepřízeň počasí. Kmotrem pohádkovníku opět byly osobnosti, letošní habr zasadil a přivítal vedle starostky města také Bedřich Ludvík, písničkář a režisér, pro život v korunách stromů horoval pan dr. Zdeněk Mrkáček, autor mnoha knih o stromech a živé i neživé přírodě. Symbolický živý proud  provázely opět zvučné fanfáry a všichni se v čele s králem a královnou všech knížek a zvláště pohádkových vydali kolem kašny na náměstí na Pohádkový kongres.

 

Kouzlo mocné zaklíná,

staré časy  otvírá

proto  přišel sem, 

Trnka i sám Andersen.

Za všechny Eva Kordová a její spáči i nespáči  z Turnova“

 

I letos se ukázalo, že naši malí i velcí spáči mají dobré srdce a nemyslí jen na sebe, i letos se vybíralo v mnoha školách a knihovnách v noční sbírce na dětský hospic, ze ZŠ Třešť máme hlášenu částku 1350,-. MěK Ladislava z Boskovic v Moravské Třebové vybrala a posílá  825,-Kč,  ZŠ německo-českého porozumění v Praze 8 10.220,-Kč, MěK Rtyně v Podkrkonoší 673,-. Nadační fond dětské okologie Krtek dostane od dětí ZŠ Jungmannova  Kuřim 4000,- a sbírka Děti dětem od dětí z Palkovic vynesla 785,- Kč. Děkujeme!

.

Každoročně evidujeme nově vzniklá přátelství, některá jsou i mezinárodní. Tak např. děti z Podbřezí byly letos pozvány hned den po Noci s Andersenem na sobotní polsko-českou noc do polského Kladska. Čekala je zde i beseda se známým polským spisovatelem Marcinem Palaszem, vše za překladu překladatelky. Děti z Radslavic se potkaly v Pavlovicích u Přerova, děti z Kobeřic přenocovaly v nedalekém Rohově. Šumperk hlásí, že prostřednictvím internetu se spojili s chlapcem Martinem, který se před časem odstěhoval do Švédska a velmi toužil strávit andersenovskou noc se Šumperáky. Z Luk nad Jihlavou psali, že malý čtenář Robert obětoval týden s rodiči a starším bráchou v Itálii, zůstal doma s babičkou, jenom aby nepřišel o Noc s Andersenem. Dopisy dětí pro Marii Kubátovou napsali v Chodově, MěK Horažďovice pro paní Petru Braunovou, pana Miloše Kratochvíla a dopis do sesterské knihovny ve Walhalle v Jižní Karolíně. Z Ameriky se ozval ilustrátor Petr Sís, který napsal dětem do MěK Loket o svém dětském výletu a tajemném setkání s duchem meteoritu na zdejším hradě. A děti kromě českého velvyslance v Dánsku pozdravil z dalekého Taiwanu ilustrátor letošní pohlednice pan Tomáš Řízek.

 

Knihovníkům, učitelům, spisovatelům, ilustrátorům a hercům pomáhali se čtením pohádek novináři, fotografové, zvěrolékaři, policisté, hasiči, starostové, primátoři, obecní zastupitelé, ředitelé knihoven i škol, máme zaznamenánu četbu pohádky od paní ředitelky do školního rozhlasu, také povídání ředitelky Knihovny Jiřího Mahena v Brně. Všem na dálku moc děkujeme! A co se četlo? Pohádková všehochuť letos naservírovala tyto tituly:

Klofáci a Strašibraši od Miloše Kratochvíla, Paní Láryfáry od Betty MacDonaldové, Mluvící balík Geralda Durrela, Bratři Lví srdce, Děti z Bullerbynu, Pipi Dlouhá punčocha od Astrid Lindgrenové, na Slovensku četli dětem Klára a mátohy, Míša Kulička od Jiřího Melíška s obrázky Jiřího Trnky, Petiškovy Staré řecké báje a pověsti, Naše máma je bosorka od Gabriely Futové, zapomenout nesmíme na Medvídka Pú, Mumínky, Sněhurku, Jánošíka, horory i Švandu dudáka.

 

„Pohádkoví hrdinové, kouzelníci a čarodějové vtáhli děti do svého světa a ony se alespoň na pár hodin a jednu noc ocitly ve světě, kam dospělí nemají přístup. Slýchávám v tento čas velmi často: „Náš kluk spí v knihovně.“ Omyl – málokdo totiž usne,“ píší knihovnice z Nového Sedla. „Krásně se nám letos opět usínalo s vědomím, že narok se tady opět sejdeme a užijeme si tu nádhernou noc plnou zážitků, při které nikdo nezlobí a všichni se mají rádi a mají rádi svoji knihovnu. Tak zase za rok!“ Knihovnice z Březových Hor.  A na nápěv písně My jsme žáci 3.B můžeme zazpívat s dětmi z Vědomic:

 

Můžem přespat v knihovně,

těšíme se náramně.

Slaví dnes svůj svátek

kouzelný svět pohádek.

Za rok zase nazdárek.

 

„Je krásné, že se mohou všichni čtenáři na celém světě takto zapojovat a hlavně děti. Vždyť pohádky jsou náš krásný poklad,“ napsali z Obecní knihovny ve Velichovkách. A tak za všechny účastníky děkujeme všem malým i velkým dětem, autorům dětských knih, všem organizátorům, spolupracovníkům i místním i národním sponzorům, děkujeme za pohádky, mediální podporu i pohádkové čaje z Pickwicku! Naše díky zalétají také do Dánska a na obě velvyslanectví. Děkujeme SKIP ČR a SSK! Bez Vás, Vaší pomoci, rad i nápadů by nocování s knížkami bylo jen slabým odvarem našeho společného nočního dobrodružství, jehož cíl zůstává už po dvanáct let stejný : nenásilnou cestou děti přivést ke čtení.

 

 

 

Dáno L.P. 2012, 6.dne měsíce dubna v královském městě Uherském Hradišti,

                                                                                 hlavním stanu Noci s Andersenem

Noc s Andersenem v Lounech

Tak už je to za námi. V noci z 30. na 31. března proběhla již 12. Noc s Andersenem. Původně malá akce vzniklá v knihovně v Uherském Hradišti, je v současné době už mezinárodní aktivitou podporující dětské čtenářství. Připojilo se 1 178 čtecích míst s cca 60 000 účastníky. Ze zahraničí se připojilo např. Slovensko, Polsko a Slovinsko. I Městská knihovna Louny se již řadu let účastní této akce. V tomto roce byly pro děti připraveny hry, čtení a povídání na motivy knihy J. Trnky Zahrada. Také se setkaly s Andersenem a společně s ním si opékaly vuřty. Překvapením byla návštěva rodičů, prarodičů a sourozenců malých nocležníků, kteří se připojili k opékání. Poté byla pro dospěláky připravena noční prohlídka knihovny a děti si četly společně s panem Andersenem jeho příběhy. Následovalo pohádkové představení O zlaté rybce. Pohádkově naladěny se vydaly na Broučkovu noční cestu, na kterou si posvítily lampiony. Cesta je zavedla k Vrchlického divadlu, kde se svítilo a čekal na ně „čert“ (ředitel divadla). Ten je provedl po běžně nepřístupných místech budovy. Po návratu do knihovny si připravily spaní a znovu se vrátily ke knize Zahrada. Vzhledem k nižšímu věku nocležníků již v 00:15 všichni leželi. Noc proběhla klidně. Po dobré snídani knihovnice rozdaly pamětní listy a drobné dárky. Děti pak spokojeně a plny nových zážitků odcházely s rodiči směrem k domovu.

Velké poděkování patří příznivcům knihovny a dětí, kteří tuto akci materiálně i finančně podpořili: manželé Suchanovi Potraviny Central, Lukáš Vránek firma Havran a Havran, Řeznictví Kaderovi, PECUD výrobní a obchodní družstvo Žandov – pekárna Proboštov Teplice, Zdeňka Petržilková, Petr Andrt a Vladimír Drápal.

Čtení sluší každému aneb Za hloupým Honzou na pec

V pondělí 3. března se část prostoru oddělení naučné literatury v Městské knihovně Louny proměnila v pohádkovou chalupu. Že to zní neuvěřitelně? Přesvědčilo se o tom téměř 90 dětí ze ZŠ P. Holého a ZŠ Tuchořice, které knihovnu navštívily. Mladý muž pokojně oddychující v pruhovaných peřinách na peci - to byl Honza, kterého z pohádek znají malí i velcí. Spolu s knihovnicemi děti provázel světem pohádkových příběhů spisovatelky Boženy Němcové. Děti se dozvěděly, že Honza nemusel být vždy hloupý a pohádky, které znají z televizní obrazovky, mají velmi často základ v knížkách. Ne vždy však filmová podoba odpovídá té knižní. Setkání plné povídání, čtení i hádanek bylo završeno sladkou tečkou na závěr, kterou pro děti připravily knihovnice a dámy ze Spolku paní, dam a dívek. Každý před odchodem do školy, stejně jako Honza než se vydal do světa, dostal opravdovou buchtu, to aby jim to lépe šlapalo.

Knihovna se touto akcí připojila k celostátní aktivitě Březen – měsíc čtenářů, jejímž cílem je netradiční podpora čtenářství.

NOC V KNIHOVNĚ

29. února proběhla akce nazvaná Noc v knihovně. Součástí akce byl zábavný program pro malé i velké.

Světem vlků

V rámci přednášek Setkání s odborníkem navštívil 23. února Městskou knihovnu Louny pan Bartůněk ze skupiny Haljaruna. Vyprávěl dětem, jaké dříve bylo a jaké je dnes soužití vlka a člověka. Děti se nejprve dozvěděly rozdíly mezi psem a vlkem a kde vlci žijí ve volné přírodě. Nejbližší vlčí smečka žijící u nás je v Beskydech. Pan Bartůněk jim ukázal řadu zajímavých fotek a pustil zvukový záznam vlčího vytí. Následoval krátký film o tom, jak vlci loví v Kanadské tundře soby Karibu. Na konci povídání měly děti spoustu otázek. Nejvíce je zajímalo, jestli mohou vlka chovat doma místo psa a kolika let se vlk dožívá. Zjistily, že ve volné přírodě vlk žije asi 10 let, v zajetí asi 20 let.
Zajímavé povídání bylo zakončeno ukázkou knih, které si děti půjčovaly domů.

Masopust s knihovnou

V deset hodin, dne dvacátého, měsíce února, roku dvoutisícího dvanáctého byl zahájen rej a průvod masopustní naším městem královským.

Americký fotbal jako dětská hra

Poprvé v tomto roce proběhla v Lounské knihovně pravidelná akce pro děti „Setkání s odborníkem“. Tentokrát jsme v knihovně přivítali hráče amerického fotbalu. Přiblížit tento netradiční sport dětem přijeli hráči týmu Prague Panthers Tomáš Svoboda a Jan Dundáček, kteří jsou zároveň i trenéry juniorských hráčů. Na úvod se děti dozvěděly, že tento sport vznikl před 100 lety v Americe z ragby. Během zajímavého povídání a množství otázek si děti mohly prohlédnout a vyzkoušet výstroj. Nejvíce je zajímalo, kdy mohou tento sport začít hrát a jestli mají hráči hodně zranění. Tomáš s Honzou jim vysvětlili, že jako u každého sportu se mohou zranit, ale v Čechách děti do 16 let hrají tento sport nekontaktní formou. Před koncem setkání děti pozvali na zápas do Prahy a naučili je správně fandit.

Vánoce v knihovně

Nákupy dárků, úklid, pečení a mnoho dalších starostí často provází období adventu. Městská knihovna Louny pravidelně v této uspěchané době připravuje pro děti z mateřských i základních škol příjemné setkání nad tvorbou tradičních vánočních výrobků.

Ve dnech 2. - 6. prosince vánoční dílny navštívilo 438 dětí a dospělých. Malých návštěvníků se ujaly knihovnice, ženy ze Spolku paní, dam a dívek a Ekocentra Dymnivka. Na deseti místech si děti mohly vyzkoušet svoji zručnost a fantazii při výrobě vánočních ozdob, přáníček či zdobení perníčků. Snahou těchto dílen je oživovat vánoční tradice a zvyky a při tvorbě používat přírodní materiály. Spokojené tváře odcházejících dětí jsou výsledkem nadšení a dobrovolnické práce výše zmiňovaných žen.

Den pro dětskou knihu

Louny, neděle 20. listopadu 2011 odpoledne. Co budeme dělat? Ležet na gauči, dívat se na televizi nebo surfovat po internetu? Ne! Jdeme do knihovny – tam to žije!

Městská knihovna Louny se v tento den zapojila do celorepublikové akce „Den pro dětskou knihu.“ Cílem je podpořit dětské čtenářství a vztah dětí i dospělých ke knihám a knihovně. A opravdu bylo živo. Na úvod vystoupily děti z MŠ ČSA s programem „Čertíci“, následovali školáci ze ZŠ Přemyslovců s pohádkou „O Palečkovi“ a členové dramatického oboru při MěK s přednesem z knihy Malý princ od A. de Saint-Exupéryho. Vystoupení byla během odpoledne opakována. Pro malé i velké návštěvníky byl ve všech prostorech knihovny připraven zajímavý program. Pohádkové babičky a skřítek Zvídálek dětem četli, hrály se stolní hry, vyráběly improvizované hudební nástroje, psalo se Ježíškovi nebo „na peci“ kat a jeho pomocník děti zasvěcovali do tajů svého řemesla. Součástí akce bylo také finále Velkého vědomostního zápolení, kdy žáci ze ZŠ z Loun a okolí poměřovali své znalosti z literatury a lounského regionu. Z celkového počtu 27 týmů do finále postoupilo 10. V kategorii 4. a 5. třída se umístili v pořadí: 1. místo – ZŠ J. A. Komenského – tým A, 2. místo – ZŠ Peruc, 3. místo – ZŠ J. A. Komenského - tým B a 4. místo ZŠ Lenešice a ZŠ Školní. V kategorii 2. stupeň pak bylo následující umístění: 1. místo – ZŠ J. A. Komenského – tým B, 2. místo – ZŠ P. Holého – tým B, 3. místo – ZŠ J. A. Komenského – tým A, 4. místo ZŠ P. Holého – tým A a 5. místo ZŠ Lenešice. Vítězové obdrželi knižní dary, které sponzorsky zajistila firma Knihcentrum.cz, jejíž stánek s knihami mohli účastníci navštívit spolu se stánkem výrobků Spolku paní, dam a dívek ve vstupní hale. Příjemně prožité odpoledne rodiče a děti často zakončili v občerstvení Jeroným.

Téměř dvě stovky návštěvníků dokázaly, že knihovna a knížky mají v našem životě stále důležité místo.

Krteček kosmonaut v lounské knihovně

Malí i velcí ho již téměř padesát let bezmezně milují. Tato oblíbená postavička z dětských knížek Zdeňka Milera byla hlavním aktérem úterní akce pro děti v Městské knihovně Louny. Na návštěvu přijel Miroslav Konvalina z Amerického centra velvyslanectví USA v Praze a Milan Halousek z České kosmické kanceláře, aby dětem představili projekt „Do kosmu s krtkem". Figurka českého Krtka se stala maskotem amerického astronauta Andrew Feustela při poslední misi raketoplánu Endeavour, která se uskutečnila od 16. 5. do 1. 6. 2011. Stalo se tak na počest českého původu jeho manželky. Na základě tohoto letu vznikl program, který pomocí Krtka propaguje vesmírný výzkum, vědu a technologii mezi dětmi. Při besedě v knihovně přes 130 dětí zhlédlo Milerův film Krtek a raketa. Dozvěděly se, jak probíhá příprava letu, co kosmonauti vozí s sebou do kosmu, kolik váží skafandr, jak dlouho trvá cesta raketoplánu do vesmíru či jaká živá zvířata tam byla skutečně vyslána.

Na závěr se děti fotily s Krtkem v nadživotní velikosti a každý obdržel drobný dárek na památku. Nyní si vždy při pohledu na Krtečka připomenou zajímavé chvíle strávené v knihovně.

 

Velké vědomostní zápolení

V úterý 8. listopadu v Městské knihovně Louny proběhlo první kolo již 5. ročníku soutěže „Velké vědomostní zápolení". Jedná se o přátelské klání mezi žáky základních škol ve znalosti literatury a lounského regionu. Ve dvou kategoriích (4. + 5. tř. a 2. stupeň) se zúčastnilo 27 týmů ze ZŠ Lenešice, ZŠ 28. října, ZŠ Přemyslovců, ZŠ P. Holého, ZŠ Školní, ZŠ J. A. Komenského, ZŠ Peruc a ZŠ Ročov.

Veřejné finále proběhne 20. listopadu od 14:15 hod. v rámci celorepublikové akce „Den pro dětskou knihu". V tento den je v knihovně pro děti připraven zajímavý program můžete si např. vyrobit hudební nástroj, zažijete učení - mučení na peci, čtení a povídání s pohádkovou babičkou, setkání rodičů a dětí ve Škole naruby, zahrát si stolní hry nebo můžete napsat dopis Ježíškovi. Program bude doplněn o prodej knih firmy Knihcentrum Louny, výrobků Spolku paní dam a dívek a další kulturní pořady.

Černá ale barevná Afrika, Cirkus a Vodníci

V pondělní podvečer se galerie knihovny naplnila dětmi, malými malíři a jejich rodiči. Přišli slavnostně zahájit výstavu prací, které vznikly v jedné budově - Základní umělecké škole Postoloprty, ale pod vedením dvou paní učitelek. Ti menší, začátečníci, tvořili v přípravném oboru s Miloslavou Folberovou klauny a tygry v cirkuse, kočky, vodníky s jejich dušičkovými hrnečky a ryby. Starší, zkušenější výtvarníci, si jako téma pro svou práci s učitelkou Alenou Gruntovou zvolili Afriku. Na zdech mezi studovnou, dětským oddělením a hudebním se ocitly práce vytvořené různými technikami  -  od objektů, grafiky a tempery po koláže -  takže prostory galerie, ačkoliv je listopad, ožily velkou barevností.

 

Václav Čtvrtek očima dětí

„Je statisticky dokázáno, že slunce vyjde každé ráno ..." se neslo v podvečer v úterý 1. listopadu Městskou knihovnou Louny. Zpívali si děti, rodiče, prarodiče i učitelé, kteří přišli slavnostně otevřít výstavu dětských prací z výtvarného projektu Čtvrtkování. Děti z MŠ Fügnerova vernisáž zahájily pohádkovým zpíváním s hádankami v lehárně dětského oddělení. Pro velké množství příznivců výtvarného umění program vyvrcholil v prostoru galerie vystoupením pěveckého souboru Bublinky ze ZŠ P. Holého. Do projektu se zapojily děti z 15 lounských i vesnických MŠ a ZŠ. Zajímavé výtvarné práce inspirované knihami Václava Čtvrtka, jehož 100. výročí narození jsme si letos připomněli, můžete vidět v dětském oddělení až do poloviny března 2012.

 

Mozaika - podzimní prázdninový výlet

O podzimní prázdninyuspořádala MKL pro děti v rámci programu prevence kriminality - Mozaika exkurzi do sklárny v Nižboru.

Sklárna má dlouholetou tradici, byla založena továrníkem Antonínem Rücklem v roce 1903, i dnes vlastní a starají se o továrnu potomci této rodiny.

Prohlídku sklárny nám zajistila paní Markéta Rücklová. V současné době sklárna vyrábí olovnaté broušené a barevné křišťálové sklo.

Centrem našeho zájmu se stala hala s tavnou pecí, kde se sklovina taví při 1450 stupňů Celsia. Skláři tuto hmotu nabírají sklářskými píšťalami a přímo před návštěvníky vyfukují sklo do forem a tvarují. Dále můžete navštívit provoz tzv. pukárny, kde dochází k oddělení přebytečného skla pomocí plamene a brusírnu. Zruční brusiči dokážou vybrousit diamantovou pilou do skla složité vzory.

Kromě nápojového a stolního skla, sklárna vyrábí sportovní poháry např. pro golfová, hokejová a tenisová utkání. Česká filmová cena „Český lev" je také z produkce této továrny. Součástí továrny je také vzorková prodejna společnosti Rückl Crystal a.s. Jako pozornost dostane každý návštěvník malý skleněný dárek.

Nedaleko naší první zastávky se nachází obec Zbečno a kulturní památka Hamousův statek. Jedná se o jednu z nejstarších dochovaných hospodářských budov v Čechách, jejíž historie se datuje až do roku 1577.

Zvláštní poděkování náleží správci památky panu Vokounovi, který nás provedl stavením a zodpovídal naše dotazy k předmětům denní potřeby, které dnes již ztratily svoji funkčnost, a často neznáme, k jakému účelu sloužily.

Prohlídka byla pro děti poučná a zajímavá. Doporučujeme navštívit tuto památku v době Adventu. Můžete se podívat na ukázky starých řemesel a ochutnat chleba a koláče upečené ve staré peci.

 

Poslední naši zastávkou byl hrad Křivoklát. Hrad je otevřen celoročně. Z věže Huderka je za příznivého počasí krásný výhled do berounských lesů. Za zmínku kromě stálé historické expozice stojí zhlédnutí výsledků místního „Křivořezání", setkání českých i zahraničních řezbářů. Na hradě jsou vystavena díla z několika řezbářských sympozií. Prostory provoněné pryskyřicí zvou návštěvníka ke vstupu do několika dřevěných obrazů, kde se před vámi odvíjí pohádkový příběh ztvárněných rukou řezbářského mistra. Uvidíte princezny i krále, čerty i čarodějnice a pohádkové draky.

 

Berounsko a okolí je bohaté na kulturní památky. My jsme v rámci jednoho dne navštívili zajímavou expozici sklárny a památky přístupné v nedalekém okolí.

Jsme rádi, pokud jsme vás inspirovali.  Při plánování rodinného výletu vám doporučujeme se předem informovat na webových stránkách a vybrat si termín spojený s pořádáním kulturní akce.

 

Živé drahokamy v teráriích

„Můžeme si pohladit Adélku?" tak zněl jeden z nejčastějších dotazů při čtvrtečním setkání odborníka s dětmi v Městské knihovně Louny. 20. října si s nimi přijeli povídat Jiří Krchov a Michaela Doušová - dva zapálení teraristé z firmy Animal farm ze Senkova. Adélku, krajtu královskou, si spolu s chameleony, žábami, štíry, pavouky a dalšími terarijními živočichy přišlo prohlédnout více než 70 malých i velkých návštěvníků. Pan Krchov je zasvětil do tajů života těchto zvířat v přírodě a do náležitostí řádné péče v domácích chovech. Vysvětlil dětem, že od nich nemohou očekávat klasického domácího mazlíčka a naopak, že je třeba jim velmi často věnovat zvýšenou péči. Dozvěděly se také řadu zajímavostí - krajta sedí na svých vejcích, krabi si svlékají ulitu, když je jim malá, mnohonožka může mít i 160 nohou. Srdečný dík za zajímavé odpoledne patří oběma milým chovatelům.

 

Týden knihoven v Lounech

 

Již 15 let patří první říjnový týden knihovnám. V celé republice probíhající Týden knihoven (ten letošní s podtitulem 15. kraj ČR - kraj knihoven) začal v úterý 4. října pro knihovnice a knihovníky v Lounech velkým oceněním jejich práce. V Zrcadlové síni Klementina obdrželi od komise složené z odborníků v čele s PhDr. Vítem Richtrem titul Městská knihovna roku 2011.

Tentýž den se sešlo v kongresovém sále lounské knihovny postupně 145 dětí z prvního stupně ZŠ J. A. Komenského Louny a ZŠ Černčice, aby si při Velkém říjnovém společném čtení navzájem předčítaly z díla Václava Čtvrtka. Četlo se z knih, které si děti přinesly, ale i z méně známých titulů z fondu knihovny. Nejčastěji čtenými knihami byly Rumcajs, Maková panenka, Víla Amálka či O hajném Robátkovi. Knihovnice pak představily např. knihy O Kačence a tlustém dědečkovi, Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka nebo Hrompac a Tancibůrek. Setkání tak bylo důstojným připomenutím letošního 100. výročí narození V. Čtvrtka.

Tím ale propagace hlasitého čtení neskončila. V dětském oddělení byl zahájen celoroční projekt Škola naruby, do kterého se zapojily 2. A ze ZŠ J. A. Komenského a 2. B, 2. C a 2. D ze ZŠ Prokopa Holého. Úterý bylo dnem, kdy zůstaly vypnuté počítače pro děti a díky tomu bylo plno v lehárně, kde se hrály společenské hry z firmy ALBI. Ta věnovala knihovně 9 sad her, které se knihovnice rozhodly nabídnout čtenářům k půjčování domů a ještě týž den byly všechny sady vypůjčené.

Ve středu připravilo oddělení naučné literatury pravidelnou, v pořadí již druhou burzu vyřazených knih a besedu o Archeologické expedici do Wad Ben Naga v Súdánu. Kurátor sbírek Náprstkova muzea a zároveň vedoucí archeologických vykopávek v Súdánu PhDr. Pavel Onderka doprovázený honorárním konzulem Súdánské republiky Mgr. Petrem Pelikánem seznámili návštěvníky s historií archeologických vykopávek v lokalitě, nacházející se asi 100 km na sever od hlavního města Chartúmu. Skupina českých archeologů pátrala po Merovejském království, objevila zbytky chrámu Lvího božstva, zaměřovala přesnou lokalizaci oblasti, sestavovala archeologické mapy lokality a připravovala konzervaci paláce kandaké Amanišacheto.

Odpoledne se díky krásnému počasí mohlo na dvorku knihovny již poněkolikáté konverzovat v němčině. Středa i čtvrtek také patřily studentům 1. ročníku Třetího věku, kteří se přihlásili na nově otevřené obory s novými lektory - Politologii s Michalem Pehrem, Tvůrčí psaní s Pavlem Jonákem a Dokumentem ke vzdělání s Kateřinou Suchou.

Dobrovolní knihovníci z okolních obcí se s Petrem Kučerou učili tvořit webové stránky a v pátek oslavily dámy 4. narozeniny Spolku paní, dam a dívek. Od knihovny dostala každý z nich hrneček se svým jménem a květinou, která ke jménu náleží.

Týden knihoven má sloužit ke zviditelnění a propagaci práce knihoven, což se letos Městské knihovně Louny - Knihovně roku 2011 povedlo mírou vrchovatou.

 

Velké říjnové společné čtení - Čtvrtkování

Již 15 let patří první říjnový týden knihovnám. V celé republice probíhá Týden knihoven. Ten letošní s podtitulem 15. kraj ČR - kraj knihoven.

Městská knihovna Louny se již mnoho let k této aktivitě připojuje. Jednou ze společných akcí tohoto týdne je Velké říjnové společné čtení. Úterní dopoledne 4. října přišlo tuto akci do knihovny podpořit 145 dětí ze ZŠ J. A. Komenského Louny a ZŠ Černčice. Společné čtení bylo tematicky zaměřeno na dílo Václava Čtvrtka. Četlo se z knih, které si děti přinesly, ale i z méně známých titulů z fondu knihovny. Nejčastěji čtenými knihami byly Rumcajs, Maková panenka, Víla Amálka či O hajném Robátkovi. Knihovnice pak představily např. knihy O Kačence a tlustém dědečkovi, Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka nebo Hrompac a Tancibůrek.

Setkání tak bylo důstojným připomenutím letošního 100. výročí narození V. Čtvrtka.

Fotogalerie

 

Tajemná řeč módy

Jak ušít kožené šaty, kožešinovou čepici nebo vyrobit drátěnou košili se mohli dozvědět návštěvníci tradiční akce dětského oddělení Městské knihovny Louny Setkání s odborníkem. Ve čtvrtek 29. září besedou děti provázeli manželé Bartůňkovi, členové skupiny Haljaruna, která se zabývá duchovním i řemeslným dědictvím našich předků. Seznámili děti s tím, jak se lidé oblékali od pravěkých dob až po středověk. Mohly si prohlédnout kostěné jehly, surovou vlnu, barvící hlinku či vyzkoušet koženou vestu do boje. Na závěr jim Bartůňkovi zodpověděli řadu zvídavých dotazů, třeba že kroužkovou drátěnou košili bylo možné pořídit výměnou za čtyři vesnice.

Příští Setkání s odborníkem s názvem Živé drahokamy v teráriích proběhne 20. října od 14:00 hod. v kongresovém sále knihovny.

 

Zazvonil zvonec a prázdnin je konec

Poslední den prázdnin proběhla v lounské knihovně akce s názvem "Rozloučení s prázdninami". Velké i malé děti si přišly pohrát a pobavit se, ještě než jim začnou školní povinnosti. Na rozehřátí bylo pár hádanek, které děti zvládly bez větších problémů. Pro starší děti byly připraveny křížovky a pro ty meněí bludiště s pohádkovými postavami. Po krátkém odpočinku a svačince si zahrály hru Kufr, ve které předváděly a popisovaly různá povolání a podstatná jména. Za každé uhádnuté slovo dostávaly děti bod. Na konci soutěže knihovnice vyhodnotily výsledky. První místo získala Markétka, druhé Rozárka a třetí místo patřilo Terezce a Kubovi. Všechny děti dostaly sladkou odměnu. Na závěr se četla pohádka a děti malovaly obrázky.

Cestujeme s knihovnou: zámek Ploskovice

Již popáté uspořádala Městská knihovna Louny v rámci prázdninového programu poznávací výlet po hradech a zámcích severních Čech. Ve středu 17. srpna se 28 účastníků všech věkových kategorií vydalo vlakem na zámek Ploskovice. Po prohlídce zámeckých interiérů navštívili grotty a rozlehlý zámecký park. Počasí přálo, všichni se vrátili unaveni, ale spokojeni.

Oprava knihovny

Městská knihovna Louny se pustila v týdnu od pondělí 15. srpna do pondělí 22. srpna do nezbytných záručních oprav. V galerii se můžete přesvědčit, jak se u nás uklízí, maluje, opravuje... Omlouváme se čtenářům a návštěvníkům za dočasné přesušení provozu. Čtenářům, kterým končí výpůjčky ve zmiňovaném termínu, budou automaticky prodlouženy do následujícího týdne.

Hasiči v akci a v obležení

Kdo se zúčastnil ve středu 10. 8. návštěvy u Hasičského záchranného sboru v Lounech, pořádané knihovnou, byl nadšen. V hojném počtu přišli malí i velcí.

Barvy z přírody

Ve středu 27. července lounská knihovna připravila pro zvídavé čtenáře výtvarný ateliér, kde si malí i velcí výtvarníci mohli vyzkoušet malbu přírodními pigmenty.

Účastníci výtvarné dílny nejdříve objevovali přírodní pigmenty, které se vyskytují kolem nás a připravili si je smícháním s pojidlem na malbu štětcem i prsty. Místo klasických barev celé dopoledne malovali sušenou paprikou, kari kořením, borůvkami, červenou řepou, špenátem a přírodním uhlem z vrbových větviček.  Děti i dospělí si vyrobili vzorník všech pigmentů s popisem, který mohou doplňovat v průběhu celých prázdnin dalšími barvami. Po vzoru australských přírodních kmenů pak malovali stylizovaná zvířata a ornamenty. Díky hojnému počtu účastníků a jejich nadšení vzniklo mnoho zajímavých obrázků hadů a ryb, které si můžete prohlédnout v lehárně dětského oddělení do konce října.

Kolem světa za tři hodiny

Každou středu pořádá Městská knihovna Louny pro své malé i velké čtenáře zajímavé prázdninové akce.

První z nich nesla název Objevy a objevitelé aneb na cestu kolem světa. Ve středu 13. 7. 2011 se v knihovně sešli malí i velcí cestovatelé, aby si povídali o objevech a vynálezech ze všech oborů. Všichni se nakonec vydali na cestu kolem světa a s pomocí pánů Kryštofa Kolumba, Marca Pola, Vasca de Gami a ostatních mořeplavců obepluli a objevili z naší Evropy celý svět. Nové informace si hned vyzkoušeli pomocí kvízů pro děti i dospělé. Všichni je zvládli na velkou jedničku. Příjemně strávené dopoledne zakončily děti výrobou kouzelného dalekohledu a malováním obrázků.

 

Osobnosti Lounska v knihovně

Ve čtvrtek 23. června přišly do Městské knihovny žákyně 9. A Základní školy Školní prezentovat svoje práce z několikaměsíčního projektu společenskovědního semináře s paní učitelkou Alenou Zákutnou o významných osobnostech Lounska.

Děti a tajemný svět knih

Městská knihovna Louny stále přibližuje zajímavými způsoby dětem i dospělým svět literatury. V pátek 17. června kongresový sál knihovny přivítal spisovatelku Renatu Štulcovou. Píšící učitelka desítkám dětí při dvou besedách přiblížila své literární začátky a seznámila je se svou tvorbou. Autorka se ve svých dílech soustřeďuje spíše na děti. Besedy byly zaměřeny především na její dvě poslední knihy – Růže a krokvice a Mojmír – cesta pravého krále. Děti se dozvěděly, co předcházelo napsání knih i jak vznikal samotný příběh. Zájem žáků o tyto knihy dokládají vypůjčené a zarezervované výtisky těchto titulů z fondu knihovny. V dnešní době, kdy děti mají mnoho možností, jak trávit svůj volný čas, a četba knih k nim, bohužel, mnohdy nepatří, je právě setkání s autory a přiblížení jejich děl jednou z mnoha cest, jak děti nadchnout pro čtení.

Setkání s odborníkem - Kdo si hraje, nezlobí

Ve čtvrtek odpoledne 16. června ovládlo lounskou knihovnu herní vzrušení. V kongresovém sále a přilehlé galerii probíhalo Setkání s odborníkem, tentokrát na téma Kdo si hraje, nezlobí. Na besedu přijel Jan Šmíd, zástupce firmy Albi, která se zabývá distribucí společenských her. V úvodu krátce pohovořil o historii moderních stolních her a pak už se všichni mohli pustit do hraní. Na výběr byly hry, které pan Šmíd přivezl s sebou, ale také řada zajímavých her z fondu dětského oddělení. Kromě oblíbených her jako je Carcassonne, Osadníci z Katanu či Dominion si děti mohly zahrát i Ubongo, Mlsného kocoura, Želví závody nebo Umí prase létat?. Všichni se do hraní natolik zabrali, že se jim ani nechtělo odcházet. Od června 2011 funguje při dětském oddělení knihovny Klub stolních her. Kromě klasických deskových her jsou k dispozici také atraktivní moderní hry. Setkání probíhá vždy první a třetí čtvrtek v měsíci a vstup je volný. Všechny hry jsou také každý den k dispozici v dětském oddělení, čehož děti hojně využívají. Se stolními hrami nejste nikdy sami – pokud máte čas a chuť přijďte si zahrát i vy.

Zpívající knihovna

Dne 15. 6. 2011 proběhla v Městské knihovně Louny v kongresovém sále pěvecká soutěž žáků prvních až pátých tříd ZŠ J. A. Komenského v Lounech. Soutěžící byli rozděleni do dvou kategorií. První kategorii tvořilo deset dětí z prvních a druhých tříd. V této kategorii se na třetím místě umístila Eliška Víchová s písničkou „Skálo, skálo“. Druhé místo získala Věra Vachová s písní „Den naruby“ a první místo vybojoval Jan Hendrych s písní „Tygr“. Druhou kategorii tvořilo 17 soutěžících ze třetích až pátých tříd. Třetí místo získala Jana Sušická, která si vybrala píseň „Sen o princi“. Na druhém místě se umístila Tereza Frélichová s písní „Vím jedno návrší“ a vítězkou této kategorie se stala Kateřina Ondryášová, která svým výkonem přesvědčila porotu s písní „U panského dvora“. Porotu hodnotící jednotlivé výkony tvořili tři členové (Renata Friedlová – učitelka zpěvu ZUŠ Louny, Daniel Zíbrt – amatérský herec a zpěvák, Marcela Vykouková – amatérská herečka). Porotci to neměli jednoduché, protože všichni účastníci byli velmi dobří, ale na výsledcích se shodli jednohlasně. Každý z vítězů si mohl vybrat jeden z mnoha drobných dárků a všichni účastníci byli obdařeni alespoň malou sladkostí, aby odcházeli domů se sladkým pocitem v ústech, s motivací věnovat se zpěvu a účastnit se i dalších pěveckých soutěží.

Cizinci tu nejsou cizí

Cizinci. Definice uvádí - cizí státní příslušníci žijící v jiné zemi. Mnohdy si ani neuvědomujeme, kolik jich je kolem nás, odkud pocházejí a jak se jim u nás žije.

Cizinci tu nejsou cizí, byl název celodenní akce Městské knihovny Louny a Poradny pro integraci z Ústí nad Labem, která proběhla 9. 6. 2011. Dopolední program byl určen pro žáky 2. stupně ZŠ a probíhal ve třech blocích - Nemluva? Výmluva!, Ochutnejte Vietnam a Africké tamtamy. Hovořilo se o cizincích žijících v ČR, interkulturní komunikaci a rozmanitosti jazykových systémů. Žáci se seznámili se základními informacemi o Vietnamu a Kongu, vyzkoušeli si stolování s hůlkami a ochutnali vietnamské pokrmy, vyslechli si tradiční africkou hudbu, zkusili si zahrát na bubny a učili se africkým tancům. Vše bylo doplněno bohatou nabídkou knih z fondu knihovny. Odpoledne patřilo prostranství před knihovnou dětem i dospělým, pro které byly připraveny literárně výtvarné workshopy - čtení cizokrajných příběhů a ruských pohádek, skládání origami a další výtvarná tvoření.

Akce proběhla v rámci 1. Mezinárodního týdne čtení dětem. Jejím cílem bylo dětem přiblížit komunity cizinců žijících v ČR a seznámit je se zvyky, kulturou a literaturou těchto národů.

 

Pasování prvňáčků na čtenáře

Městská knihovna Louny každý rok vítá stovky prvňáčků, aby je slavnostně uvedla do stavu čtenářského. Pro děti i jejich rodinné příslušníky je připraven zajímavý program. Patron knihovny - rytíř Řádu krásného slova Dobroslav Sečtělý a dobré duše knihovny Johanka Všeznalá a Johanka Přemoudrá zjišťují, zda se děti během školního roku naučily číst a zda vědí, jak se správně zachází s knihami. Poté smí pokleknout před rytíře a být pasovány na čtenáře. Souběžně s pasováním probíhá akce "Rosteme s knihou". Děti obdrží kartičku, na které mají zapsanou knihu, z níž četly a také svou výšku. Slibují, že na konci příštího roku opět přijdou, přinesou svou oblíbenou knihu a ukážou, jak vyrostly a jak roste jejich chuť ke čtení. Po pasování je pro ně připraveno pohádkové překvapení. Letos pro děti hráli pohádky žáci ze ZŠ Zeměchy a ZŠ J. A. Komenského v Lounech. Na závěr každý dostal čokoládovou tyčinku.

Ve dnech 2. - 7. 6. 2011 se Pasování prvňáčků na čtenáře v lounské knihovně zúčastnilo 457 návštěvníků z toho 296 prvňáčků. Rodiče i děti také navštívili dětské oddělení a přitom pořizovali svým dětem, které dosud nebyly čtenáři knihovny, čtenářské průkazy. Knihovna v Lounech, jako jedna z mála, poskytuje dětem do 15 let průkaz do knihovny zdarma.

Je také důležité poděkovat všem, kteří tuto akci sponzorsky podpořili: Libor Kůrka (GAMA - LN), členové Divadelního Ansáblu BezeVšeho Postoloprty a Jana Ortová.

Kamarádka knihovna

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, Klub dětských knihoven a firma 3M pořádá od roku 2007 soutěž Kamarádka knihovna, jejímž cílem je motivovat knihovny k lepší práci a co největší otevřenosti vůči dětem. Ve středu 1. června 2011 byl v Praze vyhlášen vítěz 3. ročníku této soutěže o nejlepší oddělení pro děti. Městská knihovna Chrudim, Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hrdišti a Městská knihovna Slavoj ve Dvoře Králové obsadily první tři místa. Městská knihovna Louny se svým dětským oddělením získala čestné uznání a již potřetí se skvěle umístila v první desítce nejlepších knihoven.

Velikonoční dílny

Ve dnech 13. - 15. dubna 2011 vládlo v Městské knihovně Louny předvelikonoční veselí. Probíhal zde již čtvrtý ročník Velikonočních dílen, které knihovna organizuje ve spolupráci se Spolkem paní, dam a dívek. Cílem akce je dětem z MŠ a ZŠ z Loun a okolí připomenout velikonoční zvyky a tradice. Děti mohly procházet knihovnou a seznámit se s různými technikami zdobení velikonočních vajec, výrobou patchworkových vajíček, zdobením perníčků, pletením košíčků
a pomlázek. Akci zajímavě doplnilo Ekocentrum Dymnivka, které funguje při DDM Postoloprty, ukázkou česání, předení a tkaní ovčí vlny, které si děti mohly vyzkoušet. Během těchto dnů navštívilo dílny 470 dětí a dospělých. Upletlo se více jak 200 pomlázek a nazdobilo přes 400 kraslic. Udržování lidových zvyků a tradic je velmi důležité. Zvláště v dnešní době, kdy
se na řadě míst již vytrácejí. Každý národ by měl být hrdý na to, jaké kulturní dědictví mu jeho předkové zanechali.

Noc s Andersenem 2011

Vzpomínka na dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena a chuť podpořit dětské čtenářství daly vzniknout, dnes již mezinárodní, akci Noc s Andersenem. V letošním roce proběhla odpoledne a v noci z 1. 4. na 2. 4. Také dětské oddělení Městské knihovny Louny
se připojilo k 1 065 spacím místům. Knihovnice připravily pro vybrané pravidelné dětské čtenáře zajímavý program. V úvodu se děti účastnily tvořivé dílny. Následoval pohádkový piknik za účasti H. Ch. Andersena, kterého děti pozvaly na noční procházku městem. Večer pak pokračoval hrami spojenými s knížkami. Velkým překvapením bylo divadelní představení Mrakomor a Večernice. Po čtení na dobrou noc z knihy Andersenových pohádek se děti v 0:30 hod. uložily ke spánku. Ráno po snídani každý obdržel pamětní list a drobný dárek. Všichni odcházeli plni nezapomenutelných zážitků.

Velký dík patří příznivcům knihovny, kteří tuto akci sponzorsky podpořili - Jaromír Vápeník, Divadelní Ansábl BezeVšeho Postoloprty, Martina Poděbradská (restaurace  U Žida), Libor Kůrka (GAMA - LN) a manželé Suchanovi (Potraviny Central).