Články » Velké zápolení v knihovně

Velké zápolení v knihovně

Letošní svatomartinský pátek v lounské knihovně potvrdil, že tato instituce je místem setkávání  všech generací. "Křeslo pro hosta", besedy pro děti z MŠ i ZŠ, hodiny pro studenty Třetího věku, setkání šachistů  a závěrem dne finále Velkého vědomostního zápolení. Právě poslední aktivita dne přivedla úplně všechny.

V podvečer 11. listopadu vyvrcholilo v prostorech knihovny finále přátelského klání mezi žáky základních škol v oblasti literatury, kultury a významných osobností se zaměřením na lounský region. Velké vědomostní zápolení je tradiční akcí, při které děti poměřují své znalosti ve dvou kategoriích - 4. a 5. třída a 2. stupeň ZŠ a jim odpovídající ročníky víceletých gymnázií. Z prvního kola, které probíhá formou písemného testu, postoupilo do finále v každé kategorii pět dvoučlenných týmů s nejvyšším počtem bodů.  Finále je veřejné. Soutěžící tak přišli podpořit jejich učitelé, rodina i přátelé. Jejich soupeření probíhalo v obou kategoriích současně - v ateliéru a v kongresovém sále. Výsledky byly následující:

kategorie 4. + . třída
1. místo - ZŠ Školní - Nikol Sismilichová, Klára Nemcová
2. místo - ZŠ P. Holého - Julie Anglettová, Eliška Vondrová
3. místo - ZŠ Přemyslovců - Sofie Orinčáková, Matyáš Stránský
4. místo - ZŠ Ročov - Kateřina Vinšová, Eliška Vondráčková
5. místo - ZŠ P. Holého - Andělka Nguyen, Anežka Burešová

2. stupeň
1. místo - ZŠ Školní - Eliška Krupková, Marek Borovský
2. místo - ZŠ P. Holého - Nina Kunštátská, Anna Smetková
3. místo - ZŠ P. Holého - Julie Valdová, Eliška Petruková
4. místo - Gymnázium V. Hlavatého - Anna Škeříková, Nikol Nechanická
5. místo - ZŠ Přemyslovců - Beáta Šafránková, Marek Daniel Herzog

Všem soutěžícím děkujeme za účast a vítězům velmi gratulujeme. Nutno říci, že v letošním ročníku byly výkony v obou kategoriích velmi vyrovnané. Za odměny pro všechny patří poděkování nakladatelství Host, SVKUL a MěK Louny. Cílem této akce však není jen zasoutěžit si a porovnat své znalosti. Knihovníci se snaží děti i dospělé upozornit na zajímavé knižní tituly, pozvat je k návštěvě knihovny a podpořit tak jejich zájem o knížky a čtení. Vzhledem k ohlasům soutěžících i pedagogů, ale i tomu, že většina knih, ze kterých byly ukázky, je již vypůjčená či zarezervovaná, tak se to povedlo. Všem děkujeme, že přijali pozvání k této aktivitě, a budeme se těšit zase příště.

Jana Hrbková