Články » Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá? Kdepak! Důvod je jiný…

Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá? Kdepak! Důvod je jiný…

To byl totiž podtitul jubilejního 10. ročníku Dne pro dětskou knihu. Akci, která vznikla před 10 lety v Děčíně, následují stovky knihoven v celé republice. Má podporovat vztah dětí ke čtení, knihám, knihovnám.  Letošní oslavu dětského čtenářství zahájilo hned několik dětských skupin:  MŠ Přemyslovců, MŠ Speciální, ZŠ Lenešice, ZŠ Kpt. O. Jaroše. Na programu se podíleli také studenti OA a SOŠ gen. F. Fajtla a řada dobrovolníků.

Speciální zvířata

Děti plnily úkoly na stanovištích, za správně splněné úkoly pak dostaly drobné odměny, které poskytlo také vydavatelství Mladá fronta. Potkat mohly známé pohádkové bytosti- Ferdu mravence, brouka Pytlíka, včelí medvídky, slepičku, pejska, kočičku, ale i speciálního modrého medvídka. Kdo soutěžit nechtěl, mohl si zahrát stolní hry od společnosti Mindok (dárek knihovně při ocenění Knihovna roku 2016), vyrobit si vlastní placku (Dvacka a je placka), poslechnout pohádku, upéci vuřta u čerta Barnabáše nebo si prostě číst.

Knihovna byla opravdu plná dětí a rodičů, téměř čtyři stovky si letošní ročník nenechaly ujít.

Velké vědomostní zápolení

Den pro dětskou knihu si nelze představit bez finále Velkého vědomostního zápolení. Jedná se o přátelské klání mezi žáky základních škol ve znalosti literatury a lounského regionu. Knihovnice se snaží nabídnout zajímavé autory a tituly, aby tak motivovaly děti k další četbě. V letošním roce to byly např. Havětník Jiřího Dvořáka, Samota není zlej Lucie Raškovové či Straka v říši Entropie Markéty Baňkové. Všichni soutěžící byli perfektně připraveni a podali vyrovnané výkony. Ve druhé kategorii byla dokonce udělena dvě první místa.

 Výsledky - kategorie 4. + 5. třída:

1. ZŠ P. Holého - Valérie Myšíková, Kateřina Anglettová
2. ZŠ Školní - Zuzana Ortmannová, Eliška Sailerová
3. ZŠ J. A. Komenského - Ivana Hieková, Ivana Rejnková
4. ZŠ Přemyslovců - Karolína Drápalová, Eliška Rejhová
5. ZŠ P. Holého - Eliška Witošová, František Salavec

Výsledky - 2. kategorie:

1. ZŠ P. Holého - Aneta Ajksnerová, Natálie Janečková
1. ZŠ J. A. Komenského - Kateřina Kotorová, Julie Strážnická
3. ZŠ J. A. Komenského - Adéla Kočinová, Kateřina Kozlíková
4. ZŠ P. Holého - Barbora Budilová, Lucie Říhová
5. ZŠ Školní - Zuzana Fidranská, Jakub Ibl

Odměny pro finalisty věnovalo Knihcentrum.cz a spolek Lounští Lounským, letos odměna čekala také na pedagogy, kteří soutěžící na zápolení připravovali.

Knihovna děkuje všem čtenářům za trpělivost, kterou mají při podobných akcích, dobrovolníkům za podporu a firmám za spolupráci.

Jana Hrbková a Dagmar Kučerová

Fotogalerie